Foto – Inita Šteinberga

Pirms izmet padomā: Plastmasas pudele var kalpot par plostu vai augu māju 2

Izdzertās plastmasas pudeles vasarā krājas strauji. Pirms izmetam, tās vēl var kalpot par plostu, augu māju vai ko citu noderīgu.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Plostu un laipu gatavošanai derēs jebkura izmēra pudeles, bet, jo lielākas, jo labāk. Kad nodoms skaidrs un lēmums pieņemts, sāk krāt pudeles (to vajadzēs daudz!) un no vienādajām darināt blokus. Visas pudeles vēlreiz pārbauda, vai tās ir pietiekami labi aizskrūvētas. Citādi tās no cēlējspēka var pārvērsties par gremdētāju. Pudeļu “ķieģeļus” vispirms var salīmēt ar skoču, tad sabāzt plastmasas sieta maisos. Kad konstrukcija kopumā šķiet gana liela, visu apņem ar zvejai lietojamo (vai tamlīdzīgu, galvenais – izturīgu) tīklu, aptin ar sintētiska materiāla auklām. Virsbūvi stingri piestiprina. Ja ar konstrukciju plānots vizināties, tad iepriekš izmēģina seklākos ūdeņos. Vienu piecu litru pudeli var pieliet ar ūdeni un lietot kā enkuru.

Ja pudelēm nogriež apakšmalu, tās var izmantot kā minisiltumnīcas augiem. Labi der āra gurķu un ķirbju audzēšanai, kas jūtīgi pret vēsumu. Šādā segumā ir piemērots mikroklimats spraudeņu apsakņošanai. Apsakņošanās kameras izvieto paēnas pusē pie siltumnīcas, zem kokiem. Tas sevišķi aktuāli tagad, kad daudziem augiem ir īstais pavairošanas laiks. Lai spraudenis arī elpotu, korķa vietā kakliņu aizbāž ar sūnām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piecu litru tilpuma pudeles lieliski der lietus ūdens glabāšanai (tas ir pats labākais augiem, sevišķi podu puķēm). Lietus laikā no lielajiem traukiem pudelēs sasmeļ ūdeni un saliek ēnainā vietā. Ūdens tajā būs augiem tīkamā temperatūrā. Pieclitra pudelēm ir rokturītis, aiz kura to gluži kā kanniņu var aiznest uz vajadzīgo vietu. Ja dobes tālāk no mājas, pudeles sakrauj ķerrā un aizved pie slāpstošajiem augiem, ne lāsītes neizlaistot.

Šis izmērs ir labs arī mēslojuma dozas pievienošanai. Lielākajai daļai mēslojumu deva paredzēta uz 10 litriem ūdens, tātad to nākas izdalīt uz diviem traukiem. “Smalkajiem” un dārgajiem angļu mēslojumiem devas norādītas ūdens galonam (3,8 l), tātad ber karotīti un vēl mazdruciņ.

Ideja ceļojumu un pikniku mīļotājiem – pudeles ar ūdeni liek saldētavā un sasaldē. Dodoties izbraucienos, ledus pudeles ievieto aukstumkastē, lielveikalos pie saldētajiem produktiem nopērkamajās folijas somās vai gluži vienkārši satin plēvē un segās, lai siltums netiek klāt. Piknika vietā traukā ielej ūdeni un ieliek ledus pudeles kopā ar dzērieniem. Der apsegt ar segu, lai vēsums glabājas ilgāk. Šāda ledus pudele derēs arī pārgājienā. Ledus lēnām gar malām kusīs un ilgu laiku no pudeles varēs baudīt pa malkam vēsa dzeramā. Starp citu – mazajās lauku saimniecībās, kam nav lepnu dzesēšanas iekārtu, šādas pudeles vasarā liek pienā, lai labāk un ātrāk izdzesētu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.