Kāpnes ārpusē uz otro stāvu veido izteiksmīgu savrupmājas eksterjeru.
Kāpnes ārpusē uz otro stāvu veido izteiksmīgu savrupmājas eksterjeru.
Foto: Pung/Shutterstock

Arvien populārāk – uzkāpt gar ārsienu. Kāpnes ārpusē atbrīvo iekštelpas kvadratūru 0

Par to, kas ir elegantākās kāpnes, viedokļi dalās. Vītņveida kāpnes uzskata par vizuāli pievilcīgākām (ne ērtākām) par tradicionālajām. Mūsdienās daudzi domā, ka viselegantākās no kāpņu saimes ir konsoļu tipa kāpnes, kuras turas sienā tikai ar vienu galu. Kā vienas, tā otras kāpnes ir piemērotas art-deco, minimālisma un moderniem high-tech interjeriem, un īpaši tās ir iecienītas loftos. Tomēr tas nav vienīgais to izmantošanas veids.

Reklāma
Reklāma

Arvien populārāk – ārpus mājas

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 71
Lasīt citas ziņas

Pēdējā laikā populāras kļūst arī ārpusē esošas kāpnes, kas savieno mājas pirmo stāvu ar otro, atbrīvojot iekštelpas kvadratūru. Mājas ārpusē var ierīkot tradicionālās kāpnes, sametināt metāla konstrukcijas, izmantot izturīgas un piemērotas celtniecības stalažu kāpnes. Metāla materiāls ir gofrēts, izturīgs un nebojājas. Piedevām to var ātri uzstādīt un nomontēt. Tāpat mājās var izmantot paceļamos liftus, kurus eleganti var ieprojektēt mājas eksterjerā.

Mājas ārpusē var droši izmantot vītās metāla kāpnes, ko gatavo gan no čuguna, gan metāla sakausējumiem. Agrāk čuguna kāpnes izmantoja vairāk kā konstrukcijas, kas veda uz palīgtelpām, bet mūsdienās čuguna kāpnes kļuvušas par nopietniem standarta kāpņu konkurentiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mūsdienu čuguna kāpnes var iebūvēt samērā nelielā laukumā, tās ir oriģinālas un estētiskas. Čuguna kāpnes ļoti veiksmīgi izmanto interjeros un eksterjeros. To pakāpieni vēdekļveidīgi stiprinās uz ass, un tās savieno skrūves. Kāpņu slodze tiek novirzīta tieši centrālajai asij. Kāpšana var notikt pulksteņa rādītāja virzienā vai pretēji. Kāpnes parasti gatavo čuguna liešanas rūpnīcās. Čuguna kāpņu ārējais izskats ir kā savrups tēlniecisks elements un piešķir ritmu visam interjeram. Čuguna kāpņu vieglais izskats maldina, jo tās ir ļoti izturīgas.

Konsoļu kāpnes

Tomēr pēdējā laikā arvien vairāk piedāvā konsoļu kāpnes, kas noder gan iekštelpās, gan ārtelpās. Šī tipa kāpņu popularitāte pieaug. Tas saistīts ar jaunajām tehnoloģiskajām iespējām stikla un metāla apstrādē.

Galvenais šo kāpņu pievilcīgums slēpjas konstrukcijas vizuālā vieglumā, jo gaisā sastingušie kāpņu pakāpieni rada sirreālu atvērtas telpas iespaidu. Arī iedzīvotāju attieksme pret pašu telpu izmainās. To var aplūkot kā atvērtu, plašu un gaišu konstrukciju, pretēji slēgtai, tumšai un saskaldītai telpai. Kāpņu atvērtā konstrukcija neveido slēgtu telpu, kāpnes neaizsedz gaismu. Brīva gaisa plūsma rada telpā vieglumu un eleganci.

Kāpnes telpā aizņem maz vietas, tās ir stilīgas un veido mājas odziņu. Pie ekskluzīvo kāpņu mīnusiem pieskaita to, ka kāpnes prasa īpaši izturīgus stiprinājumus un reizēm tās ir neērtākas staigāšanai. Toties kāpņu izgatavošanā patērē mazāk materiāla. Ja tām nav iežogojošo virsmu, kāpnes ir mazāk drošas nekā klasiskās. Īpašās kāpnes prasa arī labu projektu un labu realizāciju.

Konsoļu tipa kāpnes pēc ārējā izskata ir savstarpēji nesaistīti, apmēram 80 mm biezi pakāpieni, kas ar vienu galu ir iestiprināti sienā. Kāpņu pakāpienu noturību panāk ar izturīgu metāla karkasu, kas iestiprināts dziļi sienā. Konsoļu kāpņu slēptajai daļai izmanto metālu, arī enkuru skrūvēm, švelleriem un kronšteiniem. Metāla karkass notur stieņus, kas balsta kāpņu pakāpienus. Lai izveidotu konsoļu kāpnes, dzelzsbetona sienas biezumam jābūt ne mazāk kā 200 mm. Ja konsoļu kāpņu uzstādīšana notiek remonta laikā, no profilcaurules izgatavo metāla karkasu, kuru var apšūt. Konsoļu tipa kāpnes iepriecina ar savu ģeometrisko vienkāršību, tādēļ to pagriezienā vislabāk veidot kāpņu laukumiņu. Ja kāpņu pagrieziens ir par 90 grādiem, laukumiņš sanāks kvadrātisks.

Reklāma
Reklāma

Kā smago padarīt vieglāku

Tā kā kāpņu ideja ir gaisīgums, metālu pakāpieniem izmanto retāk, vairāk to piemēro kāpņu atbalsta elementu izgatavošanai.
Foto: Soran Shangapour/Shutterstock

Konsoļu tipa kāpnes var būt arī ažūriem papildstiprinājumiem, kas maz ietekmēs kopainu. Piemēram, katru pakāpienu brīvajā galā ar otru pakāpienu var savienot ar speciālu metāla distanceri. Tas no viena pakāpiena pārnesīs svaru uz nākamo, tā no grīdas līdz griestiem veidojot vienotu loku. Dažreiz pakāpienu vaļējos galus iekar trosēs, kuras piestiprina pie griestiem. Troses var aizvietot arī margas.

Konsoļu tipa kāpņu izbūve sarežģīta, un, to veicot, jāizvairās no tipiskākajām kļūdām, kā nepareizas stiprinājuma sistēmas izvēle, pārāk vāji stiprinājumi, nepareizs slodžu sadalījums pakāpienos, nepietiekams stiprinājumu dziļums sienās, trokšņa slāpēšanas starpliku neizmantošana.

Lai sasniegtu labāko rezultātu, kāpņu izgatavošanā jāizmanto labākie materiāli. Tā kā kāpņu ideja ir gaisīgums, metālu pakāpieniem izmanto retāk, vairāk to piemēro kāpņu atbalsta elementu izgatavošanai. Līmēts masīvkoks un saplāksnis ir pakāpienu izgatavošanas standarta variants, kuru var kombinēt ar dažādām detaļām. Mūsdienās pakāpieniem vairāk izmanto polimērbetonu. Visbiežāk kāpņu vaļējo daļu nožogo ar margām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.