ASV Kongresa Pārstāvju palātas deputāti nogādā prezidenta Donalda Trampa apsūdzības lietu iztiesāšanai Senātā.
ASV Kongresa Pārstāvju palātas deputāti nogādā prezidenta Donalda Trampa apsūdzības lietu iztiesāšanai Senātā.
Foto: Joshua Roberts/REUTERS/SCANPIX/LETA

ASV Senāts sāk izskatīt Trampa lietu 0

Pēc ASV Kongresa Pārstāvju palātas apstiprinātajām apsūdzībām pret prezidentu Donaldu Trampu amata izmantošanā, lai vērstos pret savu politisko sāncensi un izdarītu spiedienu uz Ukrainu personiska politiska labuma gūšanai un Kongresa darba kavēšanai, šodien Trampa lietu sāks izskatīt Kongresa augšpalāta Senāts.

Reklāma
Reklāma

Pārbaudījums tiesnešiem un politiķiem

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas
ASV Augstākās tiesas priekšsēdētājs Džons Robertss, kurš vadīs tiesas procesu Senātā, jau pagājušās nedēļas beigās pieņēma to senatoru zvērestu, kas darbosies kā zvērināto žūrijas locekļi.

Jautāts, vai prezidents Donalds Tramps paredz teikt plānoto uzrunu Kongresā par valsts stāvokli 4. februārī, ja impīčmenta prāva tad vēl nebūs beigusies, Baltā nama administrācijas pārstāvis izteicās, ka būtu “ārkārtīgi neparasti”, ja process ilgtu vairāk nekā divas nedēļas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā atzīmē ASV mediji, impīčmenta process, kurā abas lielākās politiskās partijas ieņem pretēju nostāju un arī sabiedrība ir sašķelta, būs nopietns pārbaudījums arī Augstākās tiesas prestižam un spējai ieņemt objektīvu nostāju.

Pārstāvju palātas, kur vairākums ir Demokrātu partijai, spīkere demokrātu deputāte no Kalifornijas štata Nensija Pelosi paziņojusi, ka Tramps apsūdzēts “uzbrukumā ASV konstitūcijai”, un noraidījusi kritiku, ka prezidenta apsūdzība būtu politiski motivēta. Senāta republikāņu vairākuma līderis Mičs Makonels no Kentuki štata kritizēja Pārstāvju palātas “nepieredzēto un bīstamo (prezidenta darbības) izmeklēšanu” un apsūdzēja demokrātus “partijiskā nostājā”.

Lai Senāts pieņemtu izšķirošo lēmumu par prezidenta atstādināšanu, ir vajadzīgs divu trešdaļu vairākums. Makonels uzskata, ka partijai pietiks balsu Senātā, kur ir 53 republikāņi un 47 demokrāti, lai noraidītu demokrātu prasību par Trampa atcelšanu no amata. Daļa republikāņu senatoru uzskata, ka partijai jāieņem daudz agresīvāka nostāja Trampa aizstāvībai.

Džuliani un Parnasa tandēms

Pēdējās dienās publiskoti vairāki jauni dokumenti, kas apstiprina prezidenta Trampa personiskā advokāta Rūdolfa Džuliani aktīvo lomu, pildot prezidenta uzdevumus Ukrainā. Džuliani, sazinoties ar Ukrainas augsta ranga amatpersonām, vienmēr piebilda, ka ir “prezidenta Trampa personiskais padomnieks un darbojas ar viņa ziņu un piekrišanu”.

Džuliani sadarbojās ar savulaik no Padomju Savienības emigrējušo juristu Ļevu Parnasu, kurš pārstāvēja Trampa advokātu sarunās ar Ukrainas politiķiem un finansistiem, atzīmē laikraksts “The Washington Post”, piebilstot, ka “visi ceļi ved pie Džuliani”. Parnass, kurš agrāk strādājis Džuliani advokātu birojā Ņujorkā, apspriedis ASV bijušās vēstnieces Ukrainā Marijas Jovanovičas novērošanu, pirms Trampa administrācija viņu oficiāli atstādināja no amata.

Reklāma
Reklāma

Tālruņa sarunā ar Ukrainas prezidentu Zelenski Tramps uzstāja, lai Kijeva izmeklētu bijušā ASV viceprezidenta Džona Baidena, demokrātu kandidāta 2020. gada vēlēšanās, darbību Ukrainā, pretējā gadījumā draudot apturēt ASV palīdzību Ukrainai. Tieši šo Trampa prasību eksperti uzskata par ļoti svarīgu impīčmenta apsūdzības pamatošanā.

Tramps zināja par notiekošo

“Prezidents Tramps bija ļoti labi informēts par visu notiekošo un arī manām darbībām,” intervijā raidsabiedrībai MSNBC teica Parnass. “Es nedarītu neko bez Rūdija Džuliani vai prezidenta Trampa piekrišanas,” viņš apgalvoja. “Lieku ķīlā savu dzīvi, ka Tramps zināja visu, kas notika un ko Rūdijs Džuliani darīja Ukrainā,” Parnass teica citā intervijā laikrakstā “The New York Times”. “Es oficiāli esmu daļa no Trampa komandas,” Parnass apgalvojis kādā e-pasta vēstulē. “Ukrainas amatpersonām nebija cita iemesla runāt ar mani kā tikai fakts, ka viņi apzinājās, ka es esmu Amerikas prezidenta emisārs,” Parnass teica.

Daudzie pierādījumi par prezidenta Trampa personisko iesaistīšanos amata pilnvaru pārkāpšanā apgāž prezidenta un viņa aizstāvju apgalvojumus, ka daži padomnieki esot centušies izmantot prezidenta vārdu privātās interesēs. “Džuliani kungs ir ļoti cienījams cilvēks,” Tramps teica Zelenskim tālruņa sarunā 25. jūlijā, “un es gribētu, lai viņš sazinās ar jums,” liecina Baltā nama publiskotais sarunas pieraksts. “Rūdijs ļoti labi zina, kas notiek, un ir ļoti spējīgs puisis. Ja jūs ar viņu aprunātos, tas būtu lieliski,” teica Tramps. Pēc tikšanās ar Trampu Baltajā namā Džuliani darījis zināmu Parnasam, ka Ukrainas pārstāvjiem jāpaziņo, ka “ne tikai militārā palīdzība, bet visa palīdzība tiks iesaldēta līdz paziņojumam par Baidena lietas izmeklēšanu”. Juristi to uzskata par pierādījumu darījumam “dots pret dotu”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.