Kipras lielākās bankas “Bank of Cyprus” galvenā mītne Nikozijā.
Kipras lielākās bankas “Bank of Cyprus” galvenā mītne Nikozijā.
Publicitātes foto

Krievijas oligarhi cenšas glābt savu naudu 0

ASV Finanšu ministrijas Finanšu policijas nodaļas izmeklētāji aktivizējuši Kipras lielākās bankas “Bank of Cyprus” darbības izpēti, izraisot paniku Krievijas naudasmaisu aprindās, no kuriem daudzi nobēdzinājuši savus miljardus Kiprā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

Kiprai jāveido jauns finanšu darbības modelis

Lieldienu nedēļā, kad Kipras lielākās bankas “Bank of Cyprus” vadītāji bija devušies uz pareizticīgo baznīcām Grieķijā, viņu tālruņi sāka uzmācīgi vibrēt. Trauksmi sacēla bankas lielākais akcionārs Viktors Vekselbergs, kurš tikko bija uzzinājis, ka iekļauts ASV Finanšu ministrijas sankciju sarakstā, raksta avīze “The Wall Street Journal”. Kipras bankas menedžeri steidzami sapulcējās un nosūtīja vēstuli Krievijas miljardierim ar ieteikumu nekavējoties izņemt no bankas savu naudu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Kipra, kas ilgus gadus bijusi droša glabātava Krievijas oligarhu miljardiem, ir kļuvusi par vienu no galvenajiem ASV Finanšu policijas uzbrukuma objektiem.

Kipras bankā no visas Eiropas ieplūst atmazgāta nauda, kas pieder Krievijas prezidenta Vladimira Putina sabiedrotajiem un viņu uzticības personām. Kipras bankām ASV jaunais paplašinātais sankciju saraksts nozīmē nepieciešamību sākt veidot jaunu finanšu darbības modeli.

Biedē ar Latvijas piemēru

ASV Finanšu ministrijas sāktā kampaņa, lai nepieļautu miljardiem dolāru atmazgāšanu un nobēdzināšanu ārzonu bankās, būs pārbaude arī pašas Amerikas ekonomiskajai varenībai, atzīmē “WSJ”. “Pret valstīm Eiropas perifērijā, tajā skaitā pret Maltu un Latviju, ir vērsts milzīgs spiediens, pieprasot tām atteikties no izdevīgiem Krievijas klientiem. Kiprā šis spiediens ir spēcīgāks nekā jebkur,” secina “WSJ”. Avīze apraksta ASV Finanšu ministrijas darbinieka tikšanos ar Kipras finanšu regulatora pārstāvjiem šā gada maijā. “Amerikānis vicināja sarakstu ar Krievijas oligarhu nākamās grupas uzvārdiem, kurus paredzēts iekļaut sankciju sarakstā, un pieminēja Latvijas banku (“ABLV”) kura nesen tika slēgta pēc ASV apsūdzībām par Krievijas naudas atmazgāšanu,” raksta “WSJ”.

“Jūs redzējāt, kas notika Latvijā?” draudīgi jautāja Māršals Bilingslijs, ASV finanšu ministra palīgs, kurš atbildīgs par cīņu pret terorisma finansēšanu. “Jums nevajag, lai kas līdzīgs notiktu šeit,” viņš piebilda. “Tikai mēģiniet iejaukties,” atcirta vārdā nenosaukts Kipras finanšu regulatora pārstāvis.

Reklāma
Reklāma

ASV soļi sadusmo kipriešus

“ASV soļi ir sadusmojuši Kipras politiķus un arī parastos iedzīvotājus,” atzīst “WSJ”. Kiprā pret Maskavu visumā izturas labvēlīgi – kā pret lielvalsti, kas bija gatava aizstāvēt valsti pret Turciju, kas kopš 1974. gada okupē salas ziemeļu daļu. Vietējie baņķieri uzskata, ka kritiskā attieksme pret Kipru ir netaisnīga.

Pēc ASV brīdinājuma Kipras Centrālā banka sākusi slēgt simtiem čaulas firmu un pieprasījusi, lai bankas veiktu sarunas ar saviem noguldītājiem klātienē. Kipras finanšu regulators sācis pieprasīt Krievijas klientiem dokumentus par nodokļu nomaksu. Kārtojot darījumus, no procesa tiek izslēgti starpnieki, piemēram, juristi, jo baņķieriem ir jāzina firmu īstie īpašnieki un labuma guvēji. Desmitiem tūkstošu klientu ir saņēmuši paziņojumus par kontu slēgšanu, jo viņi neatbilst jaunajām prasībām. Daži Krievijas oligarhi joprojām nododas biznesam Kiprā, lai gan Kipras bankas vadība apgalvo, ka “uzmanīgi seko viņu darbībai”, atzīmē “WSJ”.

Krievijas nauda bēg no Londonas

Arī Britānijas varas iestādes sākušas īstenot ļoti stingras pārbaudes, lai nepieļautu nelikumīgas izcelsmes kapitālu izvietošanu vietējās bankās un to izmantošanu nekustamo īpašumu iegādei

, rak­sta avīze “The Times”. Nacionālais birojs cīņai ar organizēto noziedzību (NCA) pērn iesaldējis aptuveni 750 miljonus mārciņu, kas konfiscēti, izmeklējot koruptīvus darījumus. Ja Britānijas Augstākā tiesa neiebildīs pret policijas pilnvaru paplašināšanu, tiesā tiks izskatītas vēl deviņas lietas par nezināmas izcelsmes īpašuma piederību.

NCA ekonomisko noziegumu izmeklēšanas nodaļas vadītājs Donalds Tūns intervijā “The Times” atzinis, ka organizētās noziedzības barveži un korumpēti ierēdņi kļuvuši piesardzīgāki kapitālu ieguldīšanā un pārvietošanā. “Mums ir liecības, ka šie ļaudis, tajā skaitā Krievijas oligarhi, pārstājuši novirzīt naudu uz Britāniju un cenšas likvidēt savus aktīvus Britānijā, jo negrib atbildēt uz jautājumiem par savas bagātības izcelsmi,” teica Tūns. Viņš atzina, ka izmeklēt lietas par Krievijas oligarhu darījumiem ir ļoti sarežģīti, jo nav sadarbības ar Maskavu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.