Foto – Shutterstock

Atkal sāp kakls! Kā sev palīdzēt? Kad meklēt ārsta palīdzību? 0

Kakla sāpes asociējas ar saaukstēšanos, taču tās var liecināt ne tikai par elpošanas ceļu saslimšanu, bet arī par emocionālu pārslodzi.

Reklāma
Reklāma

Klāt infekcija!

Notriektā tautumeita 6
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

Rudenī un ziemā sāpošs kakls ir biežākās ģimenes ārsta, otolaringologa un pediatra pacientu sūdzības. Vienlaikus pakāpeniski pieaug kairinājuma sajūta kaklā, ir nedaudz paaugstināta ķermeņa temperatūra, miegainība un nogurums. Kakls izskatās liesmojoši sarkans, turklāt bieži vien ir iesnas un vārguļo citi ģimenes locekļi.

Vairākumā gadījumu kakla sāpes izraisa vīrusu aktivitāte, taču dažreiz vainojama baktēriju invāzija. Iespējami dažādi kairinājumi, kam nav nekāda sakara ar gadalaiku. Retāk kakla sāpes ir anatomisku īpatnību, piemēram, izaugumu vai sašaurinājumu, dēļ, skaidro klīnikas “Premium Medical” otolaringoloģe Ramona Markuse. Kakla, rīkles, balsenes vai vairogdziedzera audzēji var ilgstoši neradīt simptomus, lai gan citkārt vēl pirms sāpēm rodas balss aizsmakums un rīšanas grūtības. Durstīgas vai griezīgas sāpes kaklā rīšanas laikā parasti izraisa svešķermeņi, biežāk – zivju asakas vai gaļas kaulu sīkās šķembas, bet dedzinošu sajūtu – kuņģa skābes atvilnis. Sāpēm dažkārt ir neiralģiska izcelsme, vai tās ir vit­amīnu un minerālvielu deficīta ierosinātu slimību sekas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ātrā palīdzība jāizsauc, ja sāpes ir tik spēcīgas, ka nevar norīt pat siekalas, vai arī ir izteikta tūska, kuras dēļ ir apgrūtināta elpošana vai tās laikā dzirdamas pīkstošas, čīkstošas vai svilpjošas skaņas.

Ar ārsta apmeklējumu pietiek, ja kakls 2–3 diennaktis sāp bez saaukstēšanās un gripas simptomiem vai ir strauja ķermeņa temperatūras paaugstināšanās, rīklē redzams aplikums, ir sāpīgi un pietūkuši kakla limfmezgli vai rodas sāpes, kustinot žokli. Dažreiz limfmezgli var būt palielināti arī padusēs un cirk­šņos – tā var būt mononukleoze, saukta arī par Epšteina-Barra vīrusa infekciju. Pie ārsta jādodas, ja kakla sāpes, aizsmakums vai pārmaiņas balsī bez acīm redzama iemesla ilgst divas nedēļas. Nedrīkst vilcināties, ja sāp vienā kakla pusē, jo bieži vien mandelēm apkārtējos audos ir sakrājušās strutas. Nepalīdz ne kakla skalošana, ne citas mājās veicamas procedūras, jo nepieciešams atsūkt strutas.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.