Publicitātes foto/Kārļu Muiža

Atklājies daudz nezināmā… KARTE ar Latvijas muižām 2

Fotogrāfs un kultūras pieminekļu pētnieks Vitolds Mašnovskis 40 gadu garumā veicis ap 1200 Latvijas muižu kompleksu dokumentālu fotofiksāciju un izpēti.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Lasīt citas ziņas

Decembrī iznāks enciklopēdijas “Muižas Latvijā” 2. sējums (I-K), kura atvēršanas svētki norisināsies 13. decembrī, pulksten 14.30, “Rīgas Doma” baznīcā.

Apjomīgais materiāls joprojām tiek apkopots unikālā enciklopēdiju sērijā “Muižas Latvijā”, kuras 1.sējums (A-H) tika izdots 2018.gadā. Šogad izdots enciklopēdijas 2.sējums, kurā ir ietverti pārskati par muižām no I-K alfabēta burtiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mūsu mērķis, veicot tūkstošiem kilometru pa Latvijas ceļiem, bija pētīt meklēto un visbiežāk drupās atrasto, turpināt sākto pārskatāmo grāmatas shēmu un gatavot nākamos sējumus,” akcentē pētnieks.

2.sējums iekļauj vēl neredzētas fotogrāfijas, kuras uzņemtas ar dronu jeb bezpilota lidaparātu.

“Šis risinājums deva jaunu, neredzētu telpisku skatījumu uz objektu un tā ietverošo apkārtējo vidi, tāpat palielinājām arī ilustrāciju daudzumu,” norāda V. Mašnovskis.

Guntis Gailītis, Rīgas Pieminekļu aģentūras direktors un Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdētājs uzsver, ka pārmaiņu laiki, kari, revolūcijas, politiskās cīņas vienmēr ir daudz nodarījušas pāri kultūras vērtībām, pat neglābjami tās iznīcinājušas. “Šodien ir iespēja atkal celt goda vietā šīs vērtības, lai Latvijas unikālais kultūras mantojums – muižas – kļūtu par nozīmīgu faktoru mūsu cilvēku dzīves standarta veidošanā.”

Izdevēja Inta Bērente-Strenga atklāj, ka, pateicoties projektam “Muižas Latvijā”, sabiedrība uzzinās kopējo muižu skaitu Latvijā, to vēsturi, kā arī iegūs informāciju par bojā gājušajām celtnēm un citām kultūras mantojuma vērtībām.

“Daudzas kungu mājas un saimniecības ēkas īpašnieki pametuši pirms daudziem gadiem, un tās, izlaupītas un izdemolētas, iet bojā. Daudzi īpašumi tiek restaurēti, atjaunoti. Lai izdevumā minētās muižas būtu vieglāk atrodamas, esam publicējuši arī karti ar minēto muižu izvietojumu.”

Reklāma
Reklāma

Enciklopēdijas “Muižas Latvijā” 2. sējuma (I-K) svinīgā atklāšana notiks šī gada 13. decembrī, pulksten 14:30, “Rīgas Domā”, Herdera laukumā 6, Rīgā, kur to būs iespējams arī iegādāties. Ieeja pasākumā ir bez maksas.

Enciklopēdijas 2. sējuma (I-K) svinīgajā atklāšanā piedalīsies enciklopēdijas autors Vitolds Mašnovskis, Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vadītājs Juris Dambis, Latvijas Piļu un muižu asociācijas valdes loceklis un Tāšu muižas atjaunotājs Juris Zviedrāns, Latvijas Zinātņu Akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis, izdevēja Inta Bērente-Strenga, Rīgas Doma atjaunošanas vadītājs Ronalds Lūsis, savukārt svētku muzikālo noskaņu uzburs soliste Ilze Grēvele – Skaraine un ērģelnieks un Rīgas Doma mūzikas direktors Aigars Reinis.

2018. gadā tika izdots Vitolda Mašnovska enciklopēdijas “Muižas Latvijā” 1.sējums (A-H). Enciklopēdijas izdošanai ir izveidots vairāk nekā 300 tūkstošu liels fotoattēlu un dokumentu arhīvs.

Par muižu vēstures un aptuveni 600 muižnieku ciltskoku pētījumu avotiem izmantoti Latvijas, Vācijas, Igaunijas, Zviedrijas, Polijas, Krievijas, Baltkrievijas arhīvu materiāli, kā arī vācu arhitektu un vēsturnieku publikācijas. Apkopojot materiālus, tika izveidota sadarbība ar Herdera institūtu Mārburgā.

Publicitātes foto
Publicitātes foto
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.