Ar mobilo busiņu no iedzīvotājiem viņu dzīvesvietās pieņems izlietoto stikla iepakojumu (burkas un pudeles).
Ar mobilo busiņu no iedzīvotājiem viņu dzīvesvietās pieņems izlietoto stikla iepakojumu (burkas un pudeles).
Publicitātes foto

Atkritumu apsaimniekotāji sāk īpašu iniciatīvu. Dosies uz privātmājām un viensētām 1

Stikls ir viens no dabiskākajiem iepakojumiem, ko var veiksmīgi pārstrādāt, taču kopējā sadzīves atkritumu plūsmā tas ir salīdzinoši smags materiāls, un, nonākot atkritumu poligonā, tas nesadalās. Nokļūstot apkārtējā vidē, tas ir bīstams aso šķembu dēļ.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Lasīt citas ziņas

Tāpēc, lai reģionu iedzīvotājiem radītu iespēju ilgtspējīgā veidā atbrīvoties no stikla taras uzkrājuma, SIA “Eco Baltia vide” sadarbībā ar AS “Latvijas Zaļais punkts” sāk īpašu iniciatīvu “Stikla šķiratlons”.

Tās ietvaros līdz gada beigām speciāls transports visā Latvijā no privātmājām savāks liekās burkas un pudeles.
CITI ŠOBRĪD LASA

“Eco Baltia vide” direktors Jānis Aizbalts norāda, ka pagājušā gada nogalē tiks veikts pilotprojekts Pļaviņu novadā, kas apliecināja, ka viensētu iedzīvotāju nevajadzīgā stikla iepakojuma “uzkrājums” ir ievērojams.

Pļaviņās kopā pārstrādei iedzīvotāji nodeva 6,66 tonnas pudeļu un burku. Vidēji viena mājsaimniecība projekta laikā nodeva 148 kilogramus stikla. Tas ir ievērojams apjoms, no kura daudziem nav nemaz tik vienkārši atbrīvoties atkritumu šķirošanas infrastruktūras pieejamības un transporta trūkuma dēļ.

Cilvēki bija priecīgi par iespēju ērti un dabai draudzīgā veidā atbrīvoties no liekās taras.

Tāpēc SIA “Eco Baltia vide” šādu iespēju šogad piedāvās arī citām pašvaldībām, lai reģionu viensētu iedzīvotāji varētu ērti atbrīvoties no uzkrātajām burkām un pudelēm.

Pieteikties “Stikla šķiratlonam” ir aicināta ikviena Latvijas pašvaldība. Vienīgais dalības nosacījums ir pašvaldības gatavība piedalīties projektā. SIA “Eco Baltia vide” un AS “Latvijas Zaļais punkts” nodrošinās gan informatīvo, gan arī tehnisko atbalstu “Stikla šķiratlona” norisei konkrētajā pašvaldībā.

Pašvaldībai, kurā šogad iedzīvotāji projekta laikā nodos visvairāk stikla pudeļu un burku, būs iespēja savā pašvaldībā novadīt Vislatvijas šķiratlona aktivitātes kopā ar treneri Viktoriju.

Sadarbībā ar veikalu tīklu “top!” paredzētas arī individuālas balvas aktīvākajiem individuālajiem stikla šķiratlonistiem katrā pašvaldībā.

“Esam patiesi priecīgi turpināt veiksmīgi iesākto sadarbību ar SIA “Eco Baltia vide” un AS “Latvijas Zaļais punkts”, nodrošinot iespēju iedzīvotājiem iespēju rīkoties atbildīgi un nodot nevajadzīgo stikla taru. Palīdzot mājsaimniecībām atbrīvoties no nevajadzīgās stikla taras, mēs kopā veidojam arī ilgtermiņa vides domāšanu, jo, kā zināms, stikls dabā nesadalās, līdz ar to tas paliek uz zemes, kamēr kāds to nepaceļ,” uzsver veikalu tīkla “top!” mārketinga direktore Ilze Priedīte.

Gada laikā Latvijas tirgū tiek novietotas gandrīz 55 000 tonnas stikla taras, bet tikai 36 000 tonnu nonāk otrreizējā pārstrādē.

Lai šo problēmu risinātu un palīdzētu izpildīt Latvijai noteiktos stikla pārstrādes mērķus, SIA “Eco Baltia vide” visā Latvijā bez maksas ir uzstādījusi jau gandrīz 1000 jaunus konteinerus stikla iepakojuma šķirošanai.

“Mēs aktīvi turpinām darbu pie jaunu pašvaldību un vietu apzināšanas, tomēr katru privātmāju un viensētu nav iespējams aprīkot ar savu konteineru. Tāpēc vienlaikus meklējam alternatīvus centralizētus risinājumus, lai pārstrādei derīgie atkritumi nenogultu šķūnīšos, netiktu aprakti kopā ar sadzīves atkritumiem un nenonāktu mežos vai grāvmalās,” stāsta Jānis Aizbalts.

Saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) izvirzītajiem mērķiem Latvijai tāpat kā citām ES valstīm līdz 2020. gadam ir jāsavāc un jānodod pārstrādei 68% no Latvijā novietotā stikla.

Nereti stikla savākšanas konteineru trūkuma dēļ stikls nonāk kopējos sadzīves atkritumu konteineros, kas apgrūtina to atlasīšanu un nodošanu atkārtotai pārstrādei, tādēļ papildu konteineru uzstādīšana pašvaldībās ir nozīmīgs ieguldījums vides aizsardzībā, pašvaldību teritoriju sakārtošanā un ES noteikto mērķu sasniegšanā.

Pašvaldības aicinātas savlaicīgi pieteikties stikla taras izvešanai no privātmājām “Stikla šķiratlona” ietvaros, jo 2019. gadā šo pakalpojumu būs iespējams nodrošināt 15–19 pašvaldībās.