RCMP komisāre Brenda Laki atzina, ka 47 gadus vecajam Kemeronam Ortisam bija piekļuve kā Kanādas, tā sabiedroto valstu izlūkošanas informācijai. “Mēs apzināmies potenciālo risku mūsu partneru sadarbībai ar Kanādu izlūkošanas jomā,” viņa teica.
RCMP komisāre Brenda Laki atzina, ka 47 gadus vecajam Kemeronam Ortisam bija piekļuve kā Kanādas, tā sabiedroto valstu izlūkošanas informācijai. “Mēs apzināmies potenciālo risku mūsu partneru sadarbībai ar Kanādu izlūkošanas jomā,” viņa teica.
Foto: Justin Tang/PA/SCANPIX/LETA

Atmasko “kurmi” Kanādas izlūkdienestā 0

Kanādas izlūkdienests paziņojis, ka tā iekšējās izlūkošanas nodaļas vadītājs Kemerons Ortiss apsūdzēts slepenas informācijas noplūdināšanā, piedāvājot to nepiederošām personām.

Reklāma
Reklāma

Nodarītais kaitējums vēl jāapzina

Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 6
Lasīt citas ziņas

Kanādas izlūkdienests, tradicionāli dēvēts par “Royal Canadian Mounted Police” (Kanādas Karaliskā jātnieku policija), ir viens no piecu rietumvalstu (ASV, Kanāda, Britānija, Austrālija, Jaunzēlande) izlūkdienestu grupas, sauktas par “Piecām acīm”, kas jau gadu desmitiem apmainās ar visslepenāko izlūkošanas informāciju. Analītiķi atzīmē, ka viens “kurmis” (dubult­aģents) var nodarīt Rietumu izlūkdienestiem vismaz pieckāršu kaitējumu, jo viņam var būt pieejami daudzu valstu noslēpumi

. Kanāda un tās partneri “Piecu acu” drošības sistēmā steidz apzināt, kādi noslēpumi varētu būt noplūdināti lielākajā drošības skandālā valsts vēsturē.
CITI ŠOBRĪD LASA

Kemerona Ortisa arests ir šokējis drošības ekspertus un satraucis Kanādas sabiedrotos. RCMP pārstāve Brenda Laki atzina, ka 47 gadus vecajam Ortisam bija piekļuve kā Kanādas, tā sabiedroto valstu izlūkošanas informācijai.

“Mēs apzināmies potenciālo risku mūsu partneru sadarbībai ar Kanādu izlūkošanas jomā,” teica Laki. “Citu valstu amatpersonas varētu būt ārkārtīgi nobažījušās par savu izlūkdienestu darbības drošību,” intervijā avīzei “The Guardian” teica Kārltona universitātes ārlietu profesore Stefānija Kārvina, kura savulaik strādājusi Kanādas federālās valdības nacionālās drošības analīzes dienestā.

“Ja Ortisam ir izdevies noplūdināt slepenu informāciju, tas varētu būt milzīgs kaitējums Kanādas drošībai un reputācijai sabiedroto acīs.

Mēs vēl nezinām detaļas par notikušo, un tas liek nervozēt daudziem cilvēkiem.

Mēs zinām, ka ir nodarīts kaitējums, bet cik liels?”

“Kanādā ir gluži labi iedibināta sistēma, kā rīkoties drošības pārkāpumu gadījumā,” uzskata Kanādas valdības bijusī izlūkošanas informācijas analītiķe un domnīcas “Apdraudējuma analīze” vadītāja Džesika Deivisa.

“Mums ir bijusi darīšana ar visai nopietniem pārkāpumiem, piemēram, “WikiLeaks”, Edvardu Snoudenu un Čelsiju Meningu,” saka Deivisa. Viņasprāt, ir steidzami jāapzina, kāda informācija ir noplūdināta un kādi soļi sperti, lai tas neatkārtotos, par paveikto informējot arī Kanādas sabiedrotos.

RCMP darbinieka arests ir šokējis drošības ekspertus, satraucis Kanādas federālās valdības amatpersonas. Drošībnieki bažījas, ka varētu būt noplūdināta informācija par Kanādas izlūkdienesta izmantotajiem tehniskajiem jauninājumiem. “Valdība var zaudēt tiesas procesos, nespējot aizsargāt informācijas avotus un metodes,” uzskata Kārvina.

“Kurmim” draud 14 gadu cietumsods

Ortisam izvirzītas piecas apsūdzības saistībā ar Kanādas Informācijas drošības akta pārkāpumiem, kā arī divas apsūdzības kriminālkodeksa pārkāpumos laikā no 2015. līdz 2019. gadam.

Viņš apsūdzēts arī par slepenas operatīvas informācijas noplūdināšanu teroristiskam grupējumam.

Izmeklētāji cenšas noskaidrot, vai viņš sadarbojies ar kādu ārvalsti vai privātpersonu. Ja Ortisas tiks atzīts par vainīgu, viņam draud 14 gadu ieslodzījums. Pirmā tiesas sēde Ortisa lietā notika piektdien Otavas tiesā, bet tika atlikta līdz 20. septembrim, lai apsūdzētais varētu nolīgt advokātu.

Reklāma
Reklāma

Kanādas medijos izteikti pieņēmumi, ka Ortiss varētu būt sazinājies ar Krievijas vai Ķīnas izlūkdienestiem vai organizētās noziedzības struktūrām. Drošības eksperti pagaidām atturas no plašākiem komentāriem, jo ir zināms pārāk maz par viņa noplūdinātās informācijas saturu un apjomu.

Kā teikts ziņu vietnē “Global News”, Kanādas drošībnieki atklāja RCMP darbinieka veikto informācijas noplūdināšanu, izmeklējot traucējumus kodētajā tālruņu dienestā. Interpola veiktā izmeklēšanā 2018. gadā tika atmaskota firma “Phantom Secure”, kas pārdeva ieinteresētām personām viedtālruņus, kas nodrošināja informācijas kodēšanu. Pērn ASV, Kanādas, Austrālijas, Honkongas un Taizemes policijas kopīgā operācijā firma “Phantom Secure” tika likvidēta.

Firmas izpilddirektora Vinsenta Ramosa arests ASV 2018. gada martā uzveda policiju uz RCMP slepenas informācijas piedāvājumu pārdošanai. Kanādas izmeklētāji atšķetināja sazvērestību, nonākot līdz valsts izlūkdienesta augstai amatpersonai Kemeronam Ortisam, kurš strādājis RCMP 12 gadus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.