Distances litotripsija ir mūsdienīga un saudzīga ārstēšanas metode.
Distances litotripsija ir mūsdienīga un saudzīga ārstēšanas metode.
Foto – Timurs Subhankulovs

Ātri likvidē akmeņus urīnceļos 0

Viens no Rīgas Austrumu slimnīcas Uroloģijas klīnikas darbības virzieniem ir urīnceļu akmeņu slimības moderna un efektīva ārstēšana.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija vismaz mēnesi zināja par terorakta gatavošanu: “Lai viņi nestāsta pasakas fejai!” 87
Lasīt citas ziņas

“Mūsdienās nierakmeņu veidošanās ir viena no izplatītākajām uroloģiskajām saslimšanām. Slimība ir ļoti nepatīkama, ar pēkšņām, asām, ļoti stiprām sāpēm sānos, mugurā. Mēdz teikt, ka tas, kas piedzīvojis nierakmeņu lēkmi, to atcerēsies visu mūžu. Šādā situācijā nepieciešama ātra un efektīva palīdzība,” norāda klīnikas vadītājs, asociētais profesors Vilnis Lietuvietis. Akmeņi nierēs, urīnvados un urīnpūslī veidojas, kad urīns ir pārsātināts ar dažādiem sāļiem, kas izgulsnējas un veido kristālus, bet pēc tam arī dažāda lieluma akmeņus. To mēdz dēvēt par dzīvesveida slimību, jo akmeņu veidošanos veicina pastiprināta kalcija un olbaltumvielām bagātu uztura produktu, piemēram, piena, siera, gaļas, lietošana uzturā.

Slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā katru gadu vēršas pāri par tūkstoš pacientiem, kas cieš no urīnceļu akmeņu slimības saasinājuma. Pacienta stāvokli vispirms izvērtē dežurējošais urologs. Pēc tam dažās stundās tiek veikti visi nepieciešamie izmeklējumi, tajā skaitā kompjūtertomogrāfija, kas ārstam ļauj precīzi noteikt akmeņu lielumu un atrašanās vietu. “Ja tie ir mazāki par četriem milimetriem, pacients var doties mājās un ārstēties ambulatori. Lietojot medikamentus, nelieli akmeņi parasti izdalās paši,” skaidro Vilnis Lietuvietis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja urīnceļu akmeņi ir lielāki par četriem milimetriem, Uroloģijas klīnikā tos iespējams likvidēt ar modernām, mazinvazīvām metodēm gan slimnīcas apstākļos, gan dienas stacionārā. Viena no tām ir distances jeb ekstrakorporālā triecienviļņu litotripsija. Procedūras laikā, kas notiek vispārējā anestēzijā, uz akmeņiem tiek raidīti augstas intensitātes triecienviļņi, kuri iet cauri mīkstajiem audiem, neizraisot bojājumus, taču, sasnieguši cietu objektu, piemēram, nierakmeni, rada tajā plaisas, sašķeļot smalkās daļiņās.

“Lielākais ieguvums ir tas, ka pacients visu laiku atrodas viena un tā paša ārsta uzraudzībā. Pēc divām trim slimnīcā pavadītām dienām pacients var atgriezties ikdienas dzīves ritmā. Arī tad, ja rodas sarežģījumi, viņš var vērsties pie sava ārstējošā ārsta, kas tos ātri novērsīs, jo viņa rīcībā ir iepriekš veiktie izmeklējumi un pacienta slimības vēsture,” saka klīnikas vadītājs.

Ja akmeņi ir ļoti cieti un nepadodas skaldīšanai ar triecienviļņiem, pacientam tiek veikta lāzera litotripsija. Ar īpašu iekārtu caur pacienta urīnizvades kanālu tiek ievadīts lokans endoskops, kas ļauj notēmēt lāzera staru uz akmeni ļoti precīzi un to sašķelt, nebojājot apkārtējos audus. Ķirurģisku urīnceļu akmeņu izņemšanu mūsdienās veic tikai retos gadījumos. Jāpiezīmē, ka gan distances, gan lāzera litotripsija šobrīd ietilpst valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sarakstā.

Raksts tapis sadarbībā ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas atbalsta fondu