Publicitātes foto

Atvērs monogrāfiju par senajiem zobeniem Latvijā 0

Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā šodien plkst.15 notiks arheologa Artūra Tomsona monogrāfijas “Zobeni Latvijas teritorijā 7.-16.gs” atvēršanas pasākums, aģentūru LETA informēja muzeja pārstāve Astrīda Burbicka.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Lasīt citas ziņas

Muzeja pārstāve norādīja, ka, atšķirībā no citām Eiropas valstīm, Latvijā par apkopojoša pētījuma par zobeniem līdz šim nav bijis. Pētījums sastāv no četrām nodaļām, plaša vēstures apskata, kā arī kopsavilkuma angļu valodā. Izdevumā iekļauti arī vizuālie materiāli.

Kā galvenais avots monogrāfijā izmantots arheoloģiskie materiāli no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, ietverot arī Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja, Kuldīgas novada muzeja, Liepājas muzeja, Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja, Latgales Kultūrvēstures muzeja, Talsu novada muzeja, Turaidas muzejrezervāta un Ventspils muzeja kolekcijām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pētījumā kā avoti iekļauti arī zobenu fragmenti – rokturu daļas, asmeņu fragmenti un zobenu makstu uzgaļi. Atsevišķi aplūkoti ieraksti zobenu asmeņos, zobenu un to sastāvdaļu kalšanas tehnoloģijas, to imports un iespējamā gatavošana Latvijas teritorijā. Zobeni aprakstīti arī kā kuršu un Kurzemes skandināvu, zemgaļu, lībiešu, latgaļu un sēļu apbedīšanas tradīciju un attiecīgā laikmeta karotāju bruņojuma sastāvdaļa.

Tomsons studējis Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātē, kur 2012.gadā ieguvis vēstures doktora grādu arheoloģijā, aizstāvot promocijas darbu “Divasmeņu zobeni Latvijas teritorijā 9.-13.gs.”. Kopš 2007.gada autors strādā Nacionālajā vēstures muzejā. Tomsons piedalījies vairāk nekā 30 arheoloģiskajās ekspedīcijās, vadījis izrakumus Rīgas, Āraišu un Ludzas pilīs, Mežotnes senpilsētā, kā arī Rīgas Sv.Jēkaba katedrāles viduslaiku kapsētā. Tāpat viņš ir autors vairāk nekā 20 zinātniskām publikācijām.