Oleru muiža atdzimusi pēc ugunsgrēka un pārsteidz gan ar seno parku, gan dabisko vidi ap to.
Oleru muiža atdzimusi pēc ugunsgrēka un pārsteidz gan ar seno parku, gan dabisko vidi ap to.
Publicitātes foto

Igauņi un latvieši atver savus dārzus tūristiem. Nenokavē Atvērto dārzu dienas! 0

Šīs nedēļas nogalē Igaunijā un 2.–4. augustā Latvijā pirmoreiz risināsies Atvērto dārzu dienas, kurās vairāk nekā 30 Latvijas un Igaunijas dārzu un parku saimnieki mudinās ceļotājus apmeklēt daiļdārzus, kolekciju dārzus, vēsturiskos muižu parkus, dendroparkus, botāniskos dārzus, arborētumus un stādaudzētavas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
VIDEO. “Ja es, uz veikalu braucot, iekāpju Teslā, nevis “zaporožecā”…” Daugaviņš izsakās par Kariņa skandālu 11
Lasīt citas ziņas

Katrs dalībnieks ir izstrādājis īpašu programmu trim akcijas dienām, lai ciemiņiem sniegtu jaunu pieredzi un zināšanas dārzkopībā, kā arī dotu iespēju papildināt sava dārza stādu kolekciju, tostarp apmeklētājiem būs pieejamas bezmaksas ekskursijas, brīvdabas koncerti un radošās ziedu darbnīcas.

Pasākums tiek rīkots Igaunijas–Latvijas pārrobežu programmas projekta “Dārza pērles” ietvaros ar mērķi veicināt dārzu tūrisma attīstību.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pirms došanās ceļā aicinām iepazīties ar dārzu piedāvājumu kartē, kas atrodama mūsu mājas lapā “Vidzeme.com”, pārbaudīt darba laikus un pieteikt plānoto apmeklējuma laiku saimniekiem,” rosina Vid­zemes tūrisma asociācijas projektu vadītāja Alise Plaude.

Parkā vajag gidu

Topošajā tūrisma maršrutā “Dārza pērles” iekļauti arī daudzi parki un dendroloģiskie stādījumi, kuros augošo koku un krūmu sugu vērtību un daudzveidību patstāvīgi spēs novērtēt tikai botāniku studējošie, tādēļ parastam ceļotājam zelta vērtē būs zinošu gidu speciālistu vadītas ekskursijas, kas tiek piedāvātas Atvērto dārzu dienu ietvaros.

Tā Ternejas parka apmeklējumu veiksmīgi var apvienot ar Rūjienas pilsētas svētkiem, jo 2. augustā dienas pirmajā pusē parkā notiks radošā darbnīca, kurā būs iespējams veidot tamborētus dekorus parka kokiem, bet 3. augustā plkst. 11 varēs doties ainavu arhitekta Aivara Blūma vadītā ekskursijā.

Savukārt 2. augustā no plkst. 14 līdz 18 atjaunoto Kokmuižas parku vēl pirms tā oficiālās atklāšanas (6. septembrī) palīdzēs iepazīt vietējie tūrisma gidi. Tā kā paredzēts doties laivu braucienā pa ezeru un baudīt tēju ezera otrā krasta Viesistabā, lūgums pieteikties, rakstot e-pastu: [email protected].

Darbosies arī radošā ziedu darbnīca, visiem kopā veidojot Dārza pērles kroni. Kokmuižas parks stādīts 19. gs. angļu stilā, tajā iekārtotas septiņas alejas, kas stiepušās uz visām debespusēm, bet divas kolhoza laikā nocirstas, lai izveidotu mākslīgu ūdenskrātuvi.

Lēdurgas dendroparks tapis, pateicoties kolhoza “Lēdurga” dārzniekam Arvīdam Janitenam, kurš 1973. gada pavasarī kopsaimniecības maz izmantotā tīrumu, meža un pārpurvotu pļavu platībā sāka stādīt kokus, krūmus un ziemciešu puķes – visu, kas Lēdurgas klimatiskajos ap­stākļos varētu augt. Šobrīd dažādu sugu taksonu skaits pārsniedz tūkstoti, kļūstot par lielāko nevalstiskas izcelsmes kokaugu krājumu Latvijā – viena cilvēka mūža darbu, ko nu pārraudzībā pārņēmusi Krimuldas novada pašvaldība. 3. augustā plkst. 10–18 tiek piedāvātas ekskursijas.

Reklāma
Reklāma

Augusta pirmās nedēļas nogalē izzinošs pārgājiens gaida vēsturiskajos Kārļamuižas ābeļdārzos un ainavu parkā Amatas krastā. Atvērto dārzu dienu organizatori aicina izstaigāt senā parka takas un paviesoties muižas dzirnavās – tagadējā Kārļu zivaudzētavā –, lai uzzinātu, kā aug zivju mazuļi.

“Pēc tam dosimies uz parka pērli – Ainavu krauju, no kuras paveras burvīgs skats uz Amatas upes senleju. Atgriežoties Kārļamuižā, kopā ar saimnieci Baibu gatavosim sev pusdienas no muižas dārza veltēm pēc senām receptēm.” Arī šajā pasākumā dalībnieku skaits ir ierobežots, tādēļ jāpiesakās iepriekš: [email protected].

Mocarta mūzika Oleru muižā

Oleru muižas (Jeru pag., Rūjienas nov.) pirmsākumi meklējami Livonijas laikos – 1558. gadā toreizējais ordeņa mestrs Vilhelms Firstenbergs aizņēmies 1500 marku no kāda Johana Šungela un par to mestrs izlēņojis viņam piecas zemnieku mājas ar vienu arklu zemes pie Oleru ezera. Pašreizējais muižas ansamblis un ainavu parks veidojies 18. gs. 80.–90. gados agrīnā klasicisma stilā.

Lielākās pārmaiņas sākušās 1836. gadā, kad Oleru muižu kopā ar daļu parāda no Antona Johana fon Engelharta atpircis barons Karls Teodors fon Krīdeners. Barons, solīdams zemi māju būvniecībai un saimniecības izveidei, piesaistījis dažādus no Vācijas atbraukušos amatniekus – mūrniekus, kalējus, jumiķus, podniekus, ādmiņus, kurpniekus –, un tā ap 1840. gadu te sācis veidoties Oleru miests, kurā tika uzbūvēts arī krogs un vējdzirnavas. Šobrīd muižā saimnieko koktēlnieka Kārļa Zemīša ģimene.

Tagad muiža ir atdzimusi un Atvērto dārzu dienās gaida ciemiņus. 2., 3., 4. augustā plkst. 12 senais ainavu parks būs izstaigājams gida pavadībā. Pārejot pāri romantiskajam ozolkoka tiltiņam, pastaigu varēs turpināt pa apmēram divus kilometrus garo taku pa muižas kompleksam blakus esošo mežu, kur vienā no takas posmiem pavērsies skats uz bijušo Oleru ezeru, tagadējo purvu.

Parkā vēsturiskajā vietā pēc 1896. gadā izdotajā grāmatā atrastā zīmējuma uzbūvēta autentiska lapene. Mūzikas cienītājiem 3. augustā plkst. 18 Oleru muiža piedāvā kamermūzikas koncertu “Mocarts un draugi”. Koncertam jāpiesakās līdz 1. augustam pa e-pastu: [email protected].

Katrs daiļdārzs – saimnieka lepnums

Diezgan droši var teikt, ka latvieši ir ne tikai dziedātāju, bet arī puķkopju tauta, tādēļ katrā pagastā noteikti atradīsies vismaz pāris sētas, kurās koku, krūmu un puķu stādījumi, dārza arhitektūra rādāma plašākai sabiedrībai.

Cita lieta, vai dārzu saimnieki ir gatavi uzņemt lielu tūristu plūsmu, vai dārza teritorija ir pietiekami plaša un atbilstoši autobusiem piebraucami ceļi. Tādēļ ne visi potenciāli skaistie dārzi iekļaujami Latvijas–Igaunijas dārzu tūrisma maršrutā, kas būs gatavs šā gada nogalē ar informatīvajiem materiāliem vairākās valodās.

4. augustā plkst. 10–16 Raiskuma pagasta “Jaunrūjās” (Pārgaujas nov.) Dārza svētkus būs sarūpējusi slavenā sīpolpuķu selekcionāra un kolekcionāra Jāņa Rukšāna ģimene. Svētku galvenie varoņi šoreiz būs flokši, jo programmā paredzēta darbnīca “Flokšu pavairošana ar spraudeņiem”, lekcija “Flokšu izmantošana apstādījumos”, flokšu, ūdensrožu un hostu dārzu apskate. Darbosies kafejnīca, bērnu rotaļu laukums ar bērnu pieskatīšanu un visu dienu muzicēs Ieva un Aivars Lapšāni. Dārzs apmeklētājiem tiks atvērts arī dienu iepriekš.

Atvērto dārzu dienu laikā varēs paviesoties arī pie dārza kopējiem Jeru pagasta “Cīruļos” (Rūjienas nov.) un Kiršteina daiļdārzā Tūjā (Liedaga ielā 41), kur saimnieks izrādīs gan dārzu, gan akmens gravu.

Citi atvērto dārzu dienu dalībnieki Latvijā

(bezmaksas pasākumi, iegādājoties ieejas biļetes)

* LU Botāniskais dārzs. (2.08. plkst. 18.30, 3., 4.08. plkst. 11, 15, 18.30 – bezmaksas ekskursijas)

* LU Rododendru selekcijas un izmēģinājumu audzētava “Babīte” (rododendru stādīšanas un kopšanas meistarklases – 2., 3.08. plkst. 13–15)

* Daugavas muzejs (Dārza svētki ar kultūras aktivitātēm, dziesmām, mūziku, improvizācijas teātri un garšas ceļojumu – 3.08. plkst. 20–24)

* Nacionālais botāniskais dārzs Salaspilī (2. 08. plkst. 10 un 14 – bezmaksas ekskursijas)

* Kalsnavas arborētums (2., 3., 4.08. plkst. 12 – bezmaksas ekskursijas)

* Raunas stādaudzētava (2., 3.08. – plkst. 9–18; 4.08. – plkst. 9–16)

* Turaidas muzejrezervāts (4.08. plkst. 15–18 ģimenēm ar bērniem ekskursija  “Ko slēpj muižas Mežaparks?”)

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.