Foto: Dainis Bušmanis

Kaimiņa augļu koki liecas pāri robežai. Vai drīkst cirst nost? 0

Kaimiņš gar manu sētu savulaik sastādīja augļu kokus. Tagad tie ir pamatīgi saauguši, liecas pāri, viens ir pa pusei nolauzts. Vai es drīkstu nocirst pāri augošos zarus? Kā noteikt koku piederību, kas aug uz robežas? VIKTORS SAULKRASTOS

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Lasīt citas ziņas

Civillikumā teikts: ja uz robežas augošs koks liecas pār kaimiņa ēku, viņam ir tiesības prasīt, lai koka īpašnieks to nocērt, bet, ja viņš atsakās, ir atļauts pašam to nocirst un paturēt sev. Šie noteikumi piemērojami arī gadījumā, kad vējš noliecis koku pār kaimiņa zemi.

Savukārt, ja uz blakus zemesgabala augošs koks izaudzis tā, ka zari atrodas virs kaimiņa zemes, viņam ir tiesības nolasīt tajos augošos augļus, ciktāl var aizsniegt no savas zemes, un viņa teritorijā nokritušos augļus. Jūs varat arī prasīt, lai kaimiņš zarus apcērt līdz 4,5 m augstumam no zemes, bet, ja koka īpašnieks to nedara, pats varat nocirst zarus līdz šādam augstumam un paturēt sev.

CITI ŠOBRĪD LASA

Koks, kas aug uz vairāku zemju robežas, pieder kopīgi kaimiņiem, uz kuru zemes tas atrodas, – katram samērā ar to, cik tas atrodas vai izstiepj savus zarus virs viņa zemes. Ja, atdalot koku no zemes, nav iespējams noteikt tā daļu agrāko piederību, tas pieder visiem kaimiņiem vienādās domājamās daļās. Koks, kas aug pie pašas robežas, pieder tam, kura daļā stumbrs nāk no zemes, kaut gan tā saknes stieptos kaimiņa īpašumā. Šim kaimiņam nav tiesību nocirst saknes, bet, ja tās dara viņa zemei zaudējumus, viņš var prasīt no koka īpašnieka atlīdzību.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.