Foto: Shutterstock

Augu veselības un labsajūtas pieskāriens! Pagatavo pirts skrubi pats 0

Pirts bez dažādiem skrubjiem, veselības, kosmētikas un labsajūtas procedūrām nav iedomājama.

Reklāma
Reklāma
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 30
Lasīt citas ziņas
Izrādās, ziedus var baudīt ne tikai ar degunu un acīm, bet arī ar ādu!

Ziedu palagi uz muguras, augu skrubji, sāls iedarbība, medus kosmētiskais spēks un, protams, dabas dotie veselības vairotāji visos pirts iešanas posmos! Kurus augus vislabāk izmantot skrubim? Kad tie jāliek, cik ilgi jātur un kāpēc?

Trīs skrubji – katram sava vērtība

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai gan vērtība un nozīme katram sava, latvietim trīs skrubji ar dažādiem augiem, nozīmi un procedūru visi rakstāmi zem viena virsraksta – pirts skrubis. Svarīgi gan izprast katra vērtību, pareizu lietošanu un augu sastāvu, atklāj pirtnieks Vilnis Brils. Skrubi var pagatavot ļoti viegli, to sajauc ar kādu bāzes materiālu, piemēram, sāli, kas ir pazīstamāks, vai arī izmanto vienkārši kaltētus, samaltus augus.

Pirmais skrubis ir domāts pirts sākumam – parasti veidots uz sāls bāzes, lai atbrīvotos no vecās ādas, attīrītos, dezinficētu un sagatavotu ķermeni turpmākajiem procesiem. Skrubis uz ādas jāatstāj īsu brīdi, jāiemasē ādā, jāpasvīst un ar ūdeni jānoskalo.

Šā skrubja pamatam parasti izmanto sāli un attīrošus augus, piemēram, kadiķi – maltas skujas vai ogas.

Tās saberž, samaļ, pievieno sālim. Kadiķa smarža ir patīkama un daudzu iecienīta. Sāls skrubi labāk sagatavot pāris dienu pirms pirtī iešanas. Ja augs ir dzīvs un aromātisks, to sajauc ar sāli, ieliek burkā ar vāciņu un ļauj pāris dienu ievilkties. Sāls paņems auga aromātu, un skrubis ne tikai attīrīs ādu, bet arī sniegs lielisku aromātu.

Foto – Dievietei.lv

Procedūras laikā tas piepildīs pirti, un būs bauda visām maņām: āda priecāsies par attīrošo dabu, deguns – par smaržu, acis – par krāsu. Pirmajam skrubim gan dažādās kombinācijās, gan atsevišķi tikai ar sāli var izmantot jau minēto kadiķi, lielo nātri, vienīgi nātre pareizi jāizžāvē – tai nepieciešama pilnīga tumsa, citādi lapas samelnē.

Ja žāvē tumsā, lapas saglabā koši zaļo toni. Izžāvētās samaļ, saberž un pievieno sālim.

Nātrei nav aromāta, tāpēc tā labi draudzējas ar kadiķi vai upeņu lapām.

Ievu ziedi ir lielisks antiseptisks līdzeklis, kura ēteriskā eļļa palīdz attīrīt ādu, kā arī sniedz visiem pazīstamu un stipru smaržu. Vēl nedrīkst aizmirst par upeņu lapām, pelašķiem.

Otrais skrubis ir paredzēts dziļākas sildīšanās laikam – tas ir augu skrubis, kas patiešām uzlabo veselību, piemēram, remdē locītavu sāpes, uzlabo ādas stāvokli, atjauno enerģiju. Izmanto maltus augus, to maisījumus gan ar bāzi, gan bez tās – vienkārši maltus pulverus.

Atšķirībā no pirmā skrubja šo uz ķermeņa tur krietni ilgāk, apmēram 15–20 minūtes, pēc tam noskalo. Veselības veicināšanas skrubī iederas kļavu ziedi un ugunspuķe, gan atsevišķi, gan abi kopā, jo ugunspuķe spēcina, bet tai nav aromāta, un to kompensēs kļavu ziedi.

Savukārt smiltsērkšķu ogās vai to izspaidās ir daudz eļļas, kas, nokļūstot siltumā, izdalās un atdod savas vērtīgās vielas ādai.

Arī to droši vari izmēģināt katrs pirts entuziasts. Pie spēcinošo augu svītas var pieskaitīt arī dzintara pulveri, kas ir tik smalks kā smiltis. Dzintars ir abrazīvs, un skrubim nav nepieciešams liels daudzums.

Foto: Astrīda Meirāne

Sāls karstumā uz ādas ātri izkūst, dzintaru ierīvē ādā, atstāj uz noteiktu laiku, un, izdaloties dzintara eļļai un skābēm, āda saņem visas dzintara labās īpašības. Izmēģinot dažādas skrubju bāzes un sastāvdaļas, nevajadzētu aizrauties ar eļļām, jo eļļa aizver poras un ūdens tām vairs netiek klāt. Tāpēc eļļas jāatstāj pēdējam – trešajam – skrubim.

Reklāma
Reklāma

Ārstnieciskajam skrubim par pamatu var izmantot tikai augu pulveri vai alvejas želeju. Ja pirmajam skrubim lieto sāli, dažreiz cilvēki otrajam skrubim izvēlas cukuru. Tas ātrāk kūst, nav tik abrazīvs kā sāls, un, ja izvēle kritusi par labu cukuram, ieteicams izmantot brūno cukuru, kas labi sader ar kļavas ziediem un smiltsērkšķiem.

Vidējo skrubi daudzi izlaiž, no sākuma ierīvējas ar sāli un pēc tam ar kādu eļļu vai medu, bet šim skrubim ir vērts pievērst uzmanību, jo pirts karstākajā laikā augi var dot nepieciešamo veselības uzlabošanai.

Foto: Shutterstock

Lai parūpētos par atsevišķu ķermeņa daļu veselību, var izvēlēties sildošos zilā vai sarkanā māla plāceņus – tos uzliek uz konkrētās problēmzonas, piemēram, uz rokas locītavas. Var izmantot ne tikai maltus vai saberztus augus un ziedus, tikko salasītus vai noplūktus var likt uz ķermeņa kā ziedu segu.

Trešais skrubis ir kosmētisks, to uzliek pēc pēršanās, kad pirts ir vēsāka un lielākais karstums jau izbaudīts. Šā skurbja galvenais mērķis ir barot ādu un radīt labsajūtu. Bāzei visbiežāk izmanto medu, bet no augiem tos, kas dod vērtīgas vielas ādai, baro to.

Ar medu labi sader liepziedi, kaltētas vītolu lapas.

Vītolu destilāts atjauno ādu, tam nav izteiksmīgas smaržas. Lai to iegūtu, var pievienot kļavu ziedus, smilts-ērkšķus vai liepziedus. Kosmētisko skrubi uz ādas atstāj īsāku laika posmu, tikai 10–15 minūtes. Šajā laikā pirts ir vēsāka, vieglāk izbaudīt skaistuma procedūru, un skrubi var pielāgot katra vēlmēm un patikai.

Ja medus nepatīk vai ir alerģiska reakcija, vienkārši tāpat uz ķermeņa var uzklāt un baudīt, piemēram, peoniju, rožu, ievu ziedus. Vienīgi zem ķermeņa der uzklāt lina paladziņu, lai pēc tam visa pirts nav ar ziedlapiņām, bet citādi tas ir baudas pilns pirts rituāls.

Der zināt!

Iespējams izmantot gan maltus, gan svaigus augus. Tos var tāpat ierīvēt ādā vai arī jaukt ar dažādām bāzēm, piemēram:
• sāli;
• kafiju;
• medu;
• brūno cukuru;
• alvejas želeju;
• dažādām eļļām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.