Džo Baidens kļūst par 46. ASV prezidentu

Baidena komanda sāk darbu. Taču varas pārņemšana ministrijās nenoris gludi 2

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

Jau nākamajā dienā pēc stāšanās amatā ASV prezidents Džons Baidens nosauca savas valdības sastāvu un virtuāli pieņēma vairāku simtu amatpersonu zvērestus, viņiem nekavējoties sākot darbu, taču varas pārņemšana ministrijās nenoris gludi.

Kongress kavējas ar ministru apstiprināšanu

CITI ŠOBRĪD LASA

“Demokrātija ir guvusi virsroku,” prezidents Baidens paziņoja savā inaugurācijas runā, solot nenogurstoši strādāt amerikāņu sabiedrības sociālo plaisu mazināšanā, lai izbeigtu pretstāvi starp lauku iedzīvotājiem un pilsētniekiem, starp konservatīvajiem un liberāļiem. Uzrunājot globālo auditoriju, Baidens solīja “salabot mūsu alianses un atkal iesaistīties ar pasauli”.

Kā atzīmē ASV mediji, pēc iepriekšējā prezidenta četrus gadus ilgušās uzbrūkošās, musinošās un aizvainojošās leksikas beidzot varēja dzirdēt prezidenta cienīgu uzrunu. Atbalsta vēstījumus Baidenam atsūtījuši ASV eksprezidenti Klintons, Bušs un Obama, kā arī virkne ārvalstu vadītāju.

Baidens atcēlis bijušā prezidenta Trampa rīkojumu, ASV pārstāvjiem atgriežoties Pasaules veselības organizācijā un turpinot ievērot Parīzes Klimata vienošanos.

Jaunais prezidents apturējis aizliegumu iebraukt musulmaņiem un žoga būvi ASV un Meksikas pierobežā, atsaucis atļauju būvēt cauruļvadu “Keystone XL” no Kanādas uz ASV, noteicis obligātu medicīnas masku lietošanu federālās valdības iestāžu ēkās un parakstījis vēl virkni rīkojumu.

Kabineta locekļu apstiprināšanai vajadzīga Senāta piekrišana, līdz kuras saņemšanai viņi skaitās savu pienākumu izpildītāji. Baidens savā administrācijā paredzējis balstīties uz pieredzējušiem profesionāļiem, kuri spējīgi vadīt attiecīgās ministrijas un aģentūras līdz to vadītāju apstiprināšanai.

Baidena ieskatā, šie ierēdņi ir apliecinājuši savu prasmi un apņēmību kalpot valsts interesēm, nevis kādai partijai, un viņu pieredze palīdzēs viņa administrācijai ātri iegrožot pandēmiju un restartēt ekonomiku.

Kongress līdz šim rīkojies uzkrītoši lēni Baidena kabineta locekļu apstiprināšanā, no daudzajām amatpersonām atbalstot tikai Eivrila Heinsa iecelšanu Nacionālā izlūkdienesta direktora amatā.

Reklāma
Reklāma

Savulaik amatā stājoties Trampam un viņa priekšgājējiem Klintonam, Bušam un Obamam, Kongress jau bija apstiprinājis vairākus viņu valdības ministrus, atzīmē izdevums “Politico”.

ASV Senātā trešdien deva amata zvērestu trīs jauni senatori, nodrošinot Senāta nonākšanu demokrātu kontrolē, un jaunais Senāta sastāvs pirmajā balsojumā apstiprināja pirmo jaunā ASV prezidenta Džo Baidena nominēto valdības amatpersonu – Nacionālās izlūkošanas direktori Avrilu Heinsu.

Senāta jaunajā sastāvā ir 50 republikāņi un 50 demokrāti, bet neizšķirtos balsojumos noteicošā balss būs jaunajai ASV viceprezidentei Kamalai Harisai no Demokrātu partijas. Heinsa, kas ir bijusī Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) direktora vietniece, tika apstiprināta amatā ar 84 balsīm par un 10 pret.

Jaunais Senāta vairākuma līderis Čaks Šūmers no Demokrātu partijas aicināja senatorus uzklausīt Baidena inaugurācijas runā pausto aicinājumu uz vienotību un to īstenot darbībā.

Lēdija Gāga uzstājas Džo Baidena inaugurācijas ceremonijā

Sarindo prezidentūras prioritātes

Analītiķi atzīmē, ka vairāki Trampa administrācijas ierēdņi apzināti kavēja un apgrūtināja varas pārņemšanas procesu, it īpaši Aizsardzības ministrijā.

Baidena biroja vadītājs Rons Klains šādi sarindojis prezidenta administrācijas četras prioritātes: koronavīrusa pandēmija, ekonomikas lejupslīde, rasu nevienlīdzība un klimata pārmaiņas.

Jau savas prezidentūras otrajā dienā Baidens deva rīkojumu veikt steidzamus pasākumus, lai sasniegtu ambiciozo mērķi vakcinēt 100 miljonus cilvēku simt dienās. Kongresā steidzamības kārtā iesniegts likumprojekts par 1,9 triljonu dolāru iedalīšanu Covid palīdzības fondā vakcīnu izdalei, bezdarbnieku apdrošināšanai un stimulēšanas izmaksām.

Baidena administrācijas ierēdņiem sākot pārņemt valdības iestādes, viņiem nācies sastapties ar haosu un problēmām, ko centās slēpt Trampa administrācijas amatpersonas, atsakoties sadarboties ar Baidena komandu un sniegt nepieciešamo informāciju, atzīmē “Politico”. Īpašas problēmas radušās nacionālās drošības iestādēs, ņemot vērā smago pārņemšanas procesu Aizsardzības ministrijā un Nacionālās drošības padomē.

Analītiķi atzīmē, ka aizsardzība un drošība tradicionāli bijušas jomas, kur varas pārņemšanā pēc vēlēšanām nerodas partijiski konflikti. Vairāki eksperti raksturojuši šo precedentu kā “nevajadzīgu un bīstamu”.

Trešdien Pentagonā daudzi aizejošās Trampa administrācijas ierēdņi, aizbildinoties ar pandēmiju, nebija sastopami, lai gan viņiem bija dots rīkojums atbrīvot kabinetus jau otrdien.

Vairākās ministrijās Trampa ieceltie ierēdņi atteicās atkāpties, pieprasot prezidentam Baidenam formāli atlaist viņus, lai varētu iecelt savus darbiniekus.

Baidens trešdien videosaziņā pieņēma vairāku simtu savas administrācijas jauno darbinieku amata zvērestus, uzsverot, ka “jāatjauno šīs zemes dvēsele”, un pauda paļāvību par viņu līdzdalību šajā procesā.

Nepieminot Trampa vārdu, prezidents Baidens atgādināja, ka viņa administrācijas darbinieku uzticībai jābūt amerikāņu tautai, nevis viņam personīgi, kā to mēdza apgalvot bijušais prezidents.

Ņemot vērā koronavīrusa pandēmijas ierobežojumus, pagaidām vairākums Baidena administrācijas ierēdņu nav pievienojušies prezidentam Baltajā namā, bet strādā no mājām, kur saņēmuši datortehniku darba vajadzībām.

Džo Baidens dažādos karjeras mirkļos
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.