Ieviešot sejas masku nēsāšanas normu Baltajā namā, ASV prezidents Donalds Tramps patur tiesības teju vienīgais to ignorēt. No piedāvātā respiratora viņš nesen atteicās, arī apmeklējot aizsarglīdzekļu ražotni Fīniksā, Arizonas štatā.
Ieviešot sejas masku nēsāšanas normu Baltajā namā, ASV prezidents Donalds Tramps patur tiesības teju vienīgais to ignorēt. No piedāvātā respiratora viņš nesen atteicās, arī apmeklējot aizsarglīdzekļu ražotni Fīniksā, Arizonas štatā.
Foto: AFP/SCANPIX/LETA

Baltais nams maskās, izņemot Trampu 0

No pirmdienas arī visiem ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas darbiniekiem, kas strādā Vašingtonas Baltā nama rietumu spārnā, tas ir tur, kur atrodas prezidenta darba kabinets, sejas masku nēsāšana ir obligāta.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Lasīt citas ziņas

Tiesa, uz sevi Tramps šo nosacījumu neattiecina.

ASV mediji vēsta, ka pēc diviem testu apstiprinātiem koronavīrusa gadījumiem Baltā nama darbinieku vidū Covid-19 ierobežošanas nolūkā prezidenta administrācijas ļaudis saņēmuši attiecīgas instrukcijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tās darbiniekam neliek sēdēt sejas maskā tiešajā darba vietā, taču maska uzvelkama tad, ja nepieciešams pārvietoties pa Balto namu un nevar ievērot minimālo distanci ar kolēģiem.

Turklāt rekomendēts izvairīties no prezidenta rezidences apmeklējuma, ja vien pēc tā nav neatliekamas vajadzības.

Pagājušās nedēļas beigās kļuva zināms, ka koronavīruss konstatēts ASV viceprezidenta Maikla Pensa preses sekretārei Keitijai Millerei, kā arī kādai militārpersonai, kas pilda kalpotāja pienākumus un atradusies ciešā kontaktā ar prezidentu.

Viceprezidents Penss vada Baltā nama darba grupu koronavīrusa apkarošanai un drīz pēc satraucošās ziņas saņemšanas trīs augsta ranga amatpersonas no šīs grupas uzsāka divu nedēļu pašizolāciju.

Tie ir Nacionālā alerģiju un infekcijas slimnīcu institūta direktors, imunologs Entonijs Fauči, ASV Slimību kontroles un novēršanas centra (CDC) direktors Roberts Redfīlds un Pārtikas un zāļu administrācijas (FDA) komisārs Stīvens Hāns.

Kas attiecas uz Pensu, viceprezidents, saskaņā ar viņa oficiālā pārstāvja sacīto, negrasās uzturēties karantīnā un turpināšot pildīt darba pienākumus kā līdz šim.

Tajā pašā laikā Tramps žurnālistiem paudis, ka varētu ierobežot kontaktus ar savu vietnieku: “Mēs varam runāt pa telefonu. Viņam tests bija negatīvs, tātad mums tas jāsaprot, bet viņš kontaktējas ar daudziem cilvēkiem.”

Reklāma
Reklāma

Daudzi no tiem, kas darīšanās ierodas Baltajā namā, jau tāpat nēsāja maskas. Pie ieejas ASV prezidenta rezidencē atrodas kontrolpunkts, kur apmeklētājiem mēra temperatūru un uzdod jautājumus par pašsajūtu – vai nesāp galva un nav zudusi garšas izjūta mutē.

Pats ASV prezidents Covid-19 pandēmijas apstākļos kļuvis pazīstams ar to, ka nekad nenēsā sejas masku. Vismaz TV un foto kameru priekšā. Žurnālisti viņam par to regulāri atgādina.

Arī pirmdien, kad Tramps uzstājās no tribīnes preses brīfingā Baltā nama Rožu dārzā, ievērojot sociālo distancēšanos kā no žurnālistiem, tā savas komandas locekļiem.

Prezidenta atbilde presei šoreiz skanēja, ka viņam nav nepieciešamības sekot šādām direktīvām, jo viņš turoties “tālu no visiem”: “Katru dienu Baltajā namā ierodas simtiem cilvēku. Es domāju, mēs labi tiekam ar to galā.”

Nesen līdzīgs jautājums tika uzdots pēc tam, kad Baltā nama saimnieks ignorēja masku, pat apmeklējot kādu šī medicīniskā ekipējuma ražotni Arizonas štatā. Pēc tam viņš taisnojās, ka masku nēsājis gan, taču noņēmis, kad sākusies filmēšana.

Tramps uzsver, ka viņam nav iebildumu pret sejas aizsegšanu un viņš gatavs to darīt, ja nav citas izejas, taču citādi pēc tā neesot lielas vajadzības. Proti, viņu jau tāpat regulāri testējot un viņš var būt pārliecināts, ka nav inficēts.

Sejas masku publiskos pasākumos nenēsā arī viceprezidents Penss, kuru arī regulāri pārbauda. Vācijas raidītāja “Deutsche Welle” žurnāliste Vašingtonā apgalvo, ka Baltā nama preses konferencēs ir daudz lielākas iespējas saņemt atbildi uz uzdoto jautājumu, ja žurnālista seja nav aizsegta.

Sākotnēji visi preses ļaudis nēsājuši maskas, taču tad no tām jautājuma uzdošanas brīdī sākuši atteikties, saprotot likumsakarības un redzot, ka ne Trampam, ne viņam līdzās stāvošajiem to nav.

Tagad, pēc divu darbinieku saslimšanas, situācija tomēr šķiet mainījusies, un tiek ziņots, ka masku esot uzvilcis pat Trampa znots un padomnieks Džareds Kušners.

Lēmums par obligāto masku nēsāšanu Baltā nama darbinieku vidū pieņemts laikā, kad daudzos ASV štatos, arī galvaspilsētas Vašingtonas apkaimē, koronavīrusa izplatību joprojām raksturo kā nekontrolējamu.

Daudzus mulsina, ka Tramps faktiski kļuvis vienīgais, kuram šķiet, ka uz viņu piesardzības pasākumi lāgā neattiecas. Tajā pašā laikā viņš turpina uzstāt, ka no Covid-19 izplatīšanās dēļ ieviestajiem ierobežojumiem jāsāk atteikties, lai ļautu atgūties ekonomikai.

Daudzi štati to pamazām arī dara. Tikmēr no Covid-19 mirušo skaits ASV 12. maijā pārsniedza 80 000 upuru atzīmi, sasniedzot 80 352. Koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita ziņā Amerika šobrīd ir pasaules līdere.

Kopējais apstiprināto inficēšanās gadījumu skaits saskaņā ar Džonsa Hopkinsa universitātes datiem, ASV audzis līdz 1 346 723.

Ņujorkā, kas iepriekš tika uzskatīta par sērgas epicentru un kur miruši vairāk nekā 26 tūkstoši pilsētnieku, nāves un saslimšanu skaits tomēr krītas, sasniedzot martā vērojamo līmeni.

“Daudzējādā ziņā varam teikt, ka esam jau otrpus kalnam,” šajā sakarā izteicies Ņujorkas gubernators Endrū Kuomo.

Tomēr ekspertu ieskatā, lai atvieglotu režīmu un varētu sākt uzskatīt, ka slimība tiek kontrolēta, ASV vajadzētu veikt vismaz 900 tūkstošus testu dienā, taču šobrīd veic tikai aptuveni 300 tūkstošus.

Pārbaudes nebūt nav pieejamas ikkatram, kaut Tramps apgalvojis, ka katrs tās var izdarīt “kaut tūlīt, ja vien vēlas”.