FOTO: Zane Bitere/LETA

Bāriņtiesu reformēšanai izmantos Lietuvas pieredzi 0

Latvijas bāriņtiesu reformēšanai izmantos Lietuvas pieredzi, jo šajā valstī nesen veikta līdzīga reforma, šorīt telekanālā LNT pastāstīja labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Lasīt citas ziņas

Ministre pastāstīja, ka bāriņtiesu reformas izstrādei ir izveidota darba grupa, ir bijušas vairākas tikšanās un sākts darbs pie jauna modeļa izveides, kas noslēgšoties nākamā gada maijā ar jaunā modeļa piedāvājumu.

Līdz ar reformu bāriņtiesas no pašvaldībām nonāks valsts pārziņā, jo pašreiz tajās trūkstot zinošu speciālistu un tiekot pieņemti bērniem ne tie labākie risinājumi, izteicās politiķe.
CITI ŠOBRĪD LASA

Petraviča jūnijā paziņoja par plānu bāriņtiesu funkcijas pārņemt valsts pārziņā, kā arī veidot jaunu bērnu tiesību aizsardzības iestādi. Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācija pauda neapmierinātību un uzskatīja, ka valstij pārņemot bāriņtiesu funkcijas, tās iedzīvotājiem var kļūt grūtāk sasniedzamas.

Bāriņtiesu darbinieku asociācija sanāksmē pauda, ka bāriņtiesu darbinieki esot satraukti par to vai ir vērts atjaunot atestāciju ņemot vērā Labklājības ministrijas (LM) ideju par bērnu tiesību aizsardzības sistēmas pilnveidi, kurā iespējams notiktu funkciju pārdale citām iestādēm.

Asociācijas valdes priekšsēdētāja Aurika Zīvere aģentūrai LETA pastāstīja, ka šogad daudzās pašvaldībās notiek bāriņtiesu priekšsēdētāju pārvēlēšana un vairāki kolēģi satraucas par kandidēšanu, ja lems bāriņtiesas likvidēt.

Bāriņtiesas funkciju izvērtēšana esot nepieciešama kontekstā ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas un sociālo dienestu funkcijām attiecībā uz darbu ar ģimeni un bērniem, lai preventīvi novērstu bērnu šķiršanu no ģimenes, sekmējot atbilstošu bērnu aprūpi, kā arī sniegtu ģimenēm ar bērniem nepieciešamo un piemērotāko atbalstu, sacīts LM ziņojumā.

Tāpat ziņojumā norādīts, ka funkciju izvērtēšana nepieciešama kopsakarā ar iespējamu atsevišķu funkciju nodošanu citām jau esošām iestādēm, piemēram, tiesām, pašvaldību sociālajiem dienestiem, Zvērinātiem notāriem un citām.

Līdz 31.decembrim darba grupai jāizstrādā efektīvākais modelis bērnu tiesību aizsardzības pilnveidei, savukārt līdz nākamā gada 1.februārim grupai jāizstrādā rīcības plānu jaunās bērnu tiesību aizsardzības sistēmas ieviešanai.

Reklāma
Reklāma

Līdz nākamā gada 31.maijam darba grupai ir jāsagatavo un jāiesniedz LM vadībai izvērtējumu par bērnu tiesību aizsardzības sistēmas pilnveidi lēmuma pieņemšanai valdībā par bērnu tiesību aizsardzības sistēmas reorganizāciju, ietverot priekšlikumus bērnu tiesību aizsardzības sistēmas funkcionalitātes

Kā vēstīts, skaidrojot iecerēto reformu, labklājības ministre norādīja, ka pašreizējais bāriņtiesu modelis kā pašvaldību institūcija nav attaisnojis uz to liktās cerības un tas nav sasniedzis izvirzītos mērķus bērnu tiesību aizsardzībā. Konstatējama valsts un pašvaldību funkciju klātbūtne vienas institūcijas ietvarā, kas traucē fokusēties uz pašu galveno – bērna interešu vislabāko aizstāvību un nodrošināšanu.

Līdz ar to viens no galvenajiem darba virzieniem, uz kuriem norādīja tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) un Petraviča, ir bāriņtiesu esošo funkciju analīze un pārdale pēc piekritības – valsts vai pašvaldības.

Ministri uzskata, ka nepieciešams stiprināt pašvaldību sociālos dienestus, kuru rīcībai vajadzētu būt vērstai uz to, lai savlaicīgi tiktu konstatēti riski bērna likumisko pārstāvju funkcionētspējai un sniegts kvalitatīvs atbalsts agrīnā preventīvā darba ietvarā.

Tāpat, ministru ieskatā, Latvijā bērnu tiesību aizsardzība jānodrošina vienai augsti profesionālai valsts pārvaldes iestādei, ar vairākiem reģionālajiem kontaktpunktiem, kas būtu organizēti uz reģionālās mobilitātes principiem. Katrā kontaktpunktā būtu pieejami speciālisti sadarbībai ar apkārtējo novadu valsts un pašvaldību iestādēm, kā arī nevalstiskajām organizācijām.

Lai darbs pie bērnu tiesību aizsardzības sistēmas pilnveides notiktu efektīvi, nekavējoties darbu sāks arī multidisciplināra ekspertu grupa, vienojoties par konkrētu rīcības plānu un izmaiņu ieviešanas laika grafiku.

Tikmēr bāriņtiesu funkciju izvērtējumam un efektīvāko risinājumu ieviešanai jānotiek ciešā sadarbībā ar pašvaldībām. Minēto izmaiņu efektīvai veikšanai jāparedz attiecīgs pārejas periods, uzskata ministri.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.