Foto: Edijs Pālens/LETA

Bauskas novada pašvaldība kropļo zobārstniecības konkurenci, uzsver KP 1

Konkurences padome aicina Bauskas novada pašvaldību izvērtēt tās līdzdalību kapitālsabiedrībā SIA “Zemgales mutes veselības centrs”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Konkurences padome (KP) nav konstatējusi apstākļus, kuri liecinātu par tirgus nepilnību zobārstniecības pakalpojumu jomā Bauskas novadā, kas kalpotu par iemeslu pašvaldībai saglabāt līdzdalību SIA “Zemgales mutes veselības centrs”.

Pērn aprīlī, kad pašvaldība lēma par līdzdalības saglabāšanu kapitālsabiedrībā, novadā zobārstniecības pakalpojumus bērniem sniedza pieci uzņēmumi, savukārt pieaugušajiem – astoņi komersanti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama norāda, ka līdzšinējās diskusijās ar politiķiem par konkurences neitralitātes principa ieviešanu konkurences regulējumā bieži tika piesaukts Bauskas zobārstniecības piemērs, atrunājoties, ka pašvaldības iesaiste nepieciešama tirgus nepilnības dēļ.

Izvērtējot reālo tirgus situāciju, KP konstatēja, ka konkurence ir pietiekama, taču pašvaldība turpina atbalstīt savu kapitālsabiedrību, ignorējot konkurences neitralitāti. Tādējādi tiek kropļota godīga konkurence.

“Kārtējais gadījums, kad aizbildināšanās ar pakalpojumu sniedzēju nepietiekamību ir tikai atrunas, lai nebūtu jāiestājas par stingrāku publisku personu iesaistes komercdarbībā uzraudzību,” komentē S. Ābrama.

Tāpēc KP aicina Bauskas novada pašvaldību gan no juridiskā, gan ekonomiskā viedokļa izvērtēt tās līdzdalību SIA “Zemgales mutes veselības centrs”, konsultējoties arī ar komersantus pārstāvošām nevalstiskajām organizācijām.

Līdz atbilstoša izvērtējuma pieņemšanai KP aicina pašvaldību atturēties no turpmākas finanšu ieguldīšanas kapitālsabiedrībā.

Tomēr neatkarīgi no pašvaldības lēmuma par līdzdalības turpināšanu, KP ieskatā, pašvaldībai ir jāatturas no zobārstniecības pakalpojumu sniegšanas pieaugušajiem, kā arī uz vienlīdzīgiem noteikumiem jāpiešķir līdzfinansējums privātajiem komersantiem.

Tāpēc, lai tie var segt izmaksas, kas rodas no valsts apmaksāto zobārstniecības pakalpojumu sniegšanas bērniem līdz 18 gadu vecumam.

Tādējādi netiktu radītas priekšrocības pašvaldības zobārstniecības uzņēmumam un tiktu nodrošināta vienāda attieksme neatkarīgi no šo pakalpojumu sniedzēju piederības.

Arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ir nosūtījusi pašvaldībai vēstuli ar aicinājumu ņemt vērā KP viedokli attiecībā uz pašvaldības piešķirto līdzfinansējumu zobārstniecības pakalpojumu sniedzējiem.

Saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likuma 88. pantu publiskai personai ir pienākums ne retāk kā reizi piecos gados pārvērtēt tās līdzdalību kapitālsabiedrībā.

Reklāma
Reklāma

Pašvaldības līdzdalība kapitālsabiedrībā ir saglabājama, ja citādā veidā nav iespējams efektīvi novērst tirgus nepilnību, radīt preces vai pakalpojumus, kas ir stratēģiski svarīgi valsts vai pašvaldības administratīvās teritorijas attīstībai vai valsts drošībai.

Publiskas personas vai tās kapitālsabiedrības nepamatota iesaiste komercdarbībā ilgtermiņā var novest ne tikai pie privāto uzņēmumu izstumšanas un tirgus noslēgšanas, bet arī pie nozares stagnēšanas, zūdot uzņēmumu motivācijai investēt, ienākt tirgū.

Kā sekas ir – ierobežotas patērētāju izvēles iespējas, cenu pieaugums un galu galā publisko resursu nelietderīga izlietošana.