Sienu un grīdas apdarei – viegli kopjami un ekoloģiski materiāli.
Sienu un grīdas apdarei – viegli kopjami un ekoloģiski materiāli.
Foto no “Arens Rīga” arhīva

Bērna drošība virtuvē: iekārtojam telpu maksimāli ērti, praktiski un droši 0

Iekārtojot mājokli, kurā dzīvo arī bērni, jāņem vērā daudz vairāk noteikumu un apstākļu nekā mājā, kur dzīvos tikai pieaugušie. Īpaša uzmanība jāpievērš virtuvei.

Reklāma
Reklāma

Apdares materiāli

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 164
Lasīt citas ziņas

Virtuves apdarei ieteicams izmantot tādus materiālus, ko viegli kopt un kas vienlaikus ir arī droši bērnam. Sienām derēs krāsas uz ūdens bāzes, kuras bagātinātas ar piedevām, kas atgrūž putekļus un netīrumus. Tapetes, ņemot vērā bērna vēlmi virtuvē darboties kopā ar pieaugušajiem, nebūs tā labākā izvēle, jo tās smērējas ātrāk, turklāt nav izturīgas pret mehāniskiem bojājumiem. Lai arī flīzes vieglāk kopt, grīdai ieteicams izvēlēties izturīgu laminātu vai koku, jo uz šiem materiāliem bērna iespējamie kritieni nebūs tik sāpīgi un uz grīdas nokritušie trauki mazāk plīsīs. Darba virsmām labi derēs jaunie kompozītmateriāli, kurus ieklāj bez šuvēm, – tie ir izturīgi, viegli kopjami un tīkami taustei.

Plānojums

Plānojot virtuvi, jāpadomā ne tikai par ērtu un parocīgu virtuves iekārtas izvietojumu, bet arī par to, kur būs bērna sēdvieta, cik tālu tā atradīsies no plīts, citām elektroierīcēm un loga, vai tā būs pietiekami ērti pieejama utt. Ēdamgaldam jābūt pietiekami plašam, lai bērns, kas sāk mācīties ēst patstāvīgi, uz tā var ērti sasniegt visu nepieciešamo. Arī piekļūšanai un sēdēšanai jābūt ērtai un, galvenais, stabilai. Tāpēc jāpadomā par speciāli bērnam paredzētu krēslu ar barjeru, bet vēlāk par stabilu un drošu krēslu, kas nesasveras vai neapgāžas, ja bērns pats mēģina uz tā apsēsties vai norāpties no tā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vērts lūkoties pēc izturīgas un viegli kopjamas galda virsmas, jo, kamēr bērns maziņš, galdautu vai salvetes labāk nelietot – mazais, paraujot galdautu, paliktni vai salveti aiz viena stūra, var uzgāzt sev virsū visu uz galda esošo.

Tāpat jāpievērš uzmanība virtuves furnitūrai. Atvilktnes ar “uzspied-atveras” (“push-open”) sistēmu vai elektromehānismu nederēs, jo tās var atvērties nejauši un tādējādi traumēt bērnu.

Tehnikas izvietojums

Mazajai virtuves tehnikai ieteicams izmantot parocīgi izvietotas rozetes, lai ierīču vadi nestieptos pāri galdam vai citām virsmām un neapdraudētu bērna drošību.
Foto no “Arens Rīga” arhīva


Atšķirībā no citām telpām virtuvē nākas izvietot lielu daudzumu elektroierīču un sadzīves tehniku. Lielāko tehniku vēlams iebūvēt, bet mazajai virtuves tehnikai izmantot parocīgi izvietotas rozetes. Tās var būt iebūvētas darba virsmā, ierīkotas pie augšējo skapīšu apakšējām sieniņām vai iemontētas izvelkamos blokos, tad ierīču vadi nestiepsies pāri galdam vai citām virsmām un neapdraudēs bērna drošību, turklāt rozetēm noteikti jābūt aprīkotām ar aizsargvāciņiem.

Kamēr bērni mazi, ledusskapim, atvilktnēm, logam un ieejas durvīm vēlams izmantot speciālos durvju bloķētājus.

Savukārt cepešplītīm un trauku mazgājamām mašīnām pieejama papildu drošības funkcija “Child Lock”, kas neļauj ierīci atvērt vai ieslēgt pašam.

Izvēloties plīti, vēlama kombinācija ar dažādām drošības funkcijām. Piemēram, gāzes liesmas kontroles funkcija atslēdz gāzes padevi, ja liesma tiek nopūsta, automātiska atslēgšanās funkcija, ja uz plīts nekas netiek gatavots u. c. Gatavojot uz indukcijas plīts, tiek karsēts tikai trauks, bet pārējā gatavošanas virsma paliek auksta.

Vislabāk, ja tiek izvēlētas atsevišķi iebūvējamās cepeškrāsnis. Tad tās var novietot augstāk – tā, lai bērnam tās nav aizsniedzamas. Visdrošākās ir cepeškrāsnis, kas aprīkotas ar dubultā vai trīskāršā stikla durvīm. Tās nesakarst, un bērns pie tām nevar apdedzināties. Arī mazā sadzīves tehnika – sulu spiedes, tosteri, kafijas automāti, elektriskās tējkannas u. c. – jānovieto tā, lai bērns tos nevar aizsniegt.

Uzglabāšana

Rūpīgi jāizplāno arī bērnam bīstamo priekšmetu un produktu glabāšana. Asie priekšmeti jānovieto augstākos plauktos vai atvilktnēs, kam ir bloķētāji. Tas pats sakāms arī par zālēm, sadzīves ķīmiju un specifiskām vielām vai garšvielām. Bieži netiek padomāts par smagāku priekšmetu novietošanu – dažādām kastēm, pudelēm. Tām labāk ierīkot glabāšanas vietu tuvāk grīdai, lai tās nejauši nevarētu uzkrist bērnam virsū. Ja saimniecībā tiek uzglabāti arī polietilēna maisiņi, arī tie jānovieto bērnam neaizsniedzamā vietā, jo, uzmaucot maisiņu sev galvā, bērns var sākt smakt.

Reklāma
Reklāma

Sava saimniekošanas vieta

Lai tomēr, par spīti daudzajiem drošības noteikumiem, uzturēšanās un darbošanās virtuvē mazajam būtu interesanta, ir vērts ierīkot speciālu atvilktni vai plauktu bērnam, kam jābūt brīvi pieejamam, un tajā novieto dažādi virtuves aksesuāri un rotaļu piederumi, ar kuriem mazulis var virtuvē darboties un mācīties saimniekot. Piemēram, mazas piparkūku un cepumu formiņas, koka mīklas rullītis, rotaļu trauki un virtuves piederumi, personiskais priekšauts u. tml.

Uzmanība kopā ar bērnu virtuvē

Ilustratīvs foto
Foto no “Arens Rīga” arhīva


* Neatstājiet vaļā cepeškrāsns un trauku mašīnas durvis ne uz brīdi.

* Neatstājiet pannas un katliņus uz plīts malas tā, ka rokturi ir bērnam aizsniedzami.

* Neatstājiet krūzes un traukus ar karstu ēdienu un dzērienu bērnam pa tvērienam.

* Sekojiet, lai grīda būtu sausa un uz tās nevarētu palīdēt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.