Foto – Shutterstock

Kas slēpjas aiz pārliekas bērna kautrības un kā to pārvarēt? 0

Konsultē: psihoterapeite, mākslas terapeite INESE BĒRZIŅA

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 228
Lasīt citas ziņas

Kautrība tiek skatīta kā noteikts uzvedības veids. Domājot par kautrīgu bērnu vai pieaugušo, parasti nāk prātā vienpatnīgs, atstatus stāvošs, sarkstošs un bālējošs, sviedriem klāts cilvēks, kuram ir grūtības izrādīt iniciatīvu, atvērties citiem un pamatot savu viedokli. Šāda veida saskarsmes problēmas visbiežāk vērojamas skolas vecumā, un diemžēl neiecietība no citu – ne tik kautrīgu vienaudžu – , puses ir visai ikdienišķa parādība.

Tas, kā uzvedamies, liecina par mūsu iekšējo pasauli, kas izpaužas attiecīgā veidā, sastopoties ar citiem. Ikviens esam atšķirīgs un īpašs – kā krāsainas kolāžas, saliktas no vairākiem elementiem – iedzimtības, audzināšanas, interesēm un pārliecībām, arī mūsu neapzinātā lauka. Uzvedība ir tikai aisberga redzamā daļa, atgādina mākslas terapeite INESE BĒRZIŅA. Patiesie iemesli meklējami daudz dziļāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kautrīgums kā tikums?
Mūsdienu sabiedrība diemžēl ir narcistiski – uz sasniegumiem – orientēta. Jau bērnudārzā vērojamas sacensības – kurš iemācīsies ātrāk lasīt, kurš pirmais sāks nodarboties ar cīņas sportu utt. Jebkuras darbības pamatā ir jautājums – vai esi vislabākais? Tas nevis atraisa veselīgu konkurences garu, bet veicina spriedzes pilnu atmosfēru, kas bremzē psiholoģiski stabilas un harmoniskas personības veidošanos. Mūs audzina par uzvarētājiem un līderiem, bet ne visi tādi esam pēc savas būtības.

Iepazīstoties ar latvisko mentalitāti un kultūru, var pamanīt, ka kautrīgumu mēdz skatīt arī kā tikumu. Piemērs – bārenīte un trešais tēva dēls nebija no pirmajiem, skaļajiem uz uzņēmīgajiem, tomēr vēlāk izrādījās tie gudrākie. Arī gadsimtu gaitā vēsturiski piedzīvotais mūsu tautai liek būt drīzāk atturīgai, tajā pašā laikā stiprai, bet ne apveltītai ar lielu iniciatīvu un aktivitāti. Katrs temperaments nāk ar saviem plusiem un mīnusiem. Lēnāks cilvēks būs vairāk spējīgs pievērsties detaļām, pētīt un gudrot, bet aktīvāks jau sen būs nogarlaikojies, iespējams, palaidis garām daudz nozīmīgu sīkumu. Lai arī kā, tomēr visai reti gadās sastapt kautrīgus cilvēkus, kuri nebūtu ierobežoti savās sociālajās izpausmēs. Viņi ar lielām grūtībām pauž un pamato savu viedokli ar pārliecību un bez minstināšanās, uzstājas klases vai publikas priekšā. Psihoterapeite turpina: „Protams, mēs visi esam ļoti dažādi, taču ļoti grūti iedomāties drošu un reizē kautrīgu cilvēku. Visticamāk – tas tomēr būs nedrošs cilvēks, kuram ir saskarsmes grūtības un/vai neadekvāta pašapziņa. Un te mēs nonākam pie aisberga apakšējās daļas, kas saistīta ar personības struktūru un rakstura īpatnībām, kur kautrība un zems pašvērtējums var būt saistīti ar spēcīgām, ierobežojošām un neizpaustām jūtām, piemēram, kaunu vai bailēm.”
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.