Foto – Fotolia/subhanbaghirov

Bērnam nopietnas problēmas ar vēdera izeju. Ko iesaka ārsts? 0

Septiņgadīgai meitenei ir problēmas ar vēdera izeju – uz tualeti jāiet tikai reizi nedēļā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Kokteilis
Izplatītas frāzes, ko vedeklām labāk neteikt vīramātēm 1
Lasīt citas ziņas
Esam apmeklējuši gastroenterologu Bērnu slimnīcā, veikuši dažādus izmeklējumus, pārbaudījušies uz celiakiju un citām iespējamām vainām, taču nekas nav atrasts.

Vienīgais daktera ieteikums – lietot “Forlax”. Vai šo līdzekli drīkst izmantot regulāri, vai bērnam neradīsies pieradums vai kādas citas problēmas? Jautā lasītāja Inguna no Priekules novada.

CITI ŠOBRĪD LASA

Normāla vēdera izeja bērnam ir vienu divas reizes dienā vai vismaz reizi trijās dienās. Medicīnas sabiedrības ARS pediatre Astrīda Dzirniece norāda: ja izmeklējumos nav atklāta slimība, jāizvērtē dzīvesveids.

Būtu vēlams vismaz divas nedēļas pierakstīt, ko un cik daudz bērns ēd, arī skolā vai bērnudārzā, un tad to apspriest ar ārstu.

Svarīgi uzņemt pietiekami daudz šķiedrvielu, ko satur svaigi dārzeņi un augļi. Priekšroka dodama dārzeņiem, jo augļos ir daudz cukura jeb fruktozes. Saldumi un miltu produkti nestimulē zarnu darbību un var būt retas vēdera izejas cēlonis. Parasti gastroenterologi pacientiem iedod vēlamo un nevēlamo produktu sarakstu.

Jāizvērtē arī, cik daudz bērns dienas laikā uzņem šķidrumu. Zarnu darbību var veicināt no rīta tukšā dūšā pusstundu pirms brokastīm izdzerta pusglāze silta ūdens. Nepieciešamais šķidruma daudzums dienas laikā atkarīgs no ķermeņa svara, taču minimums būtu litrs. Tas gan neattiecas uz bērnu iecienītajiem saldajiem dzērieniem, kas padara zarnu darbību kūtru.

Retas vēdera izejas cēlonis var būt ilgstoša sēdēšana sakņupušā pozā, kad zarnas tiek saspiestas, un fizisko aktivitāšu trūkums.

Ciets vēders mēdz būt emocionāliem bērniem. Reizēm mazais skolā vai bērnudārzā nespēj nokārtoties, un tas neizdodas arī mājās, jo taisnās zarnas slēdzējmuskulis ir sasprindzis. Tad vajadzētu ieviest šādu rituālu: atnākot mājās nomazgāt rokas, izdzert glāzi ūdens un pēc brīža doties uz tualeti.

“Forlax”, kas veicina zarnu trakta darbību un vēdera izeju, drīkst lietot, taču tam vajadzētu būt tikai īslaicīgam palīgam. Nemainot dzīvesveidu, ar laiku būs nepieciešama arvien lielāka deva, un medikaments vairs nepalīdzēs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.