Biohakinga eksperts iesaka, kā nezaudēt produktivitāti izaicinošos apstākļos 0

Biohakinga un performances treneris Kaspars Vendelis norāda uz pašreizējās situācijas nenoteiktību – neziņa par nākotni mijas ar pieaugošu spriedzi darbavietās un izaicinājumiem privātajā dzīvē, kas nemitīgi pakļauj mūs dažādiem stresoriem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Tas, savukārt, rada grūtības koncentrēties un rodas nepārtraukts satraukums un stress. Ja tas ir hronisks, neizbēgami krītas produktivitātes līmenis un var rasties arī dažādas veselības problēmas, tostarp izdegšana, tāpēc šobrīd jo īpaši svarīgi ir meklēt veidus, kā produktivitāti uzturēt līmenī un paaugstināt.

Eksperts skaidro, ka veicot profesionālos pienākumus ir svarīgi izmantot savu pilno potenciālu – zināšanas, pieredzi un prasmes, taču tas var neizdoties dažādu apkārtējo traucēkļu dēļ. Protams, visgrūtāk kontrolējamais faktors ir apkārtējie cilvēki, kuriem ir savs ritms.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viens no risinājumiem, kā sakārtot šo vidi, ir izveidot kopēju darba grafiku, kurš būtu ētri pieejams visiem. Taču, pirms šāda laika plāna sastādīšanas, vispirms ir jāiepazīst, kā darbojas pašu prāts un nepieciešams identificēt konkrētu laika posmu, kad produktivitāte ir visaugstākajā līmenī, lai varam maksimāli koncentrēties darbam un attiecīgi plānot sanāksmes ar citiem. Ja sevi nepazīstam un laiku saplānojam neatbilstoši savām spējām, galvā rodas haoss un produktivitāte dramatiski samazinās.

Ne vienmēr ir iespējams pilnībā kontrolēt sev apkārt notiekošo, tādēļ jāsaprot, ka dažādām telpām ir dažāda ietekme uz mums. Trokšņaina vide un neliela burzma dažkārt ir ļoti efektīva, lai sevī iekustinātu dažādus procesus, kas saistīti ar socializēšanos, dinamiku, enerģiskumu. Bet, ja ir nepieciešams individuāls un netraucēts darbs, svarīgi ir atrast telpu, kur nav traucēkļu.

Taču mūsu smadzeņu spēja domāt un dziļi koncentrēties ir ierobežota, tādēļ, lai koncentrētos, cilvēkam ir jāapgūst, kā apzināti izslēgt traucējošos faktorus, no kuriem lielākā daļa tiek uztverti ar redzi vai dzirdi.

Bieži vien problēma ir tieši apkārtējos trokšņos, no kuriem ne vienmēr varam izvairīties un, ja vidi nav iespējams nomainīt, piemēram, telpai nevar aizvērt durvis, tad talkā var nākt dažādas tehnoloģijas, kuras izstrādātas, lai pielāgotos izaicinošiem apstākļiem un austiņu lietošana jau kļuvusi par pašsaprotamu atvērtā tipa biroju higiēnas faktoru un vienlaikus kalpo kā pieklājības norma attiecībā pret sevi un apkārtējiem.

Tādēļ, šī gada oktobrī, tehnoloģiju uzņēmums Huawei sadarbībā ar Lietuvas KOG Mārketinga un komunikācijas zinātņu institūtu īstenoja pilotpētījumu, lai novērotu dalībnieku sirdsdarbības ātruma izmaiņas atvērtā tipa birojā, izmantojot trokšņu slāpēšanas austiņas un bez tām. Izmēģinājuma eksperimentā piedalījās vīrieši un sievietes no 6 dažādām profesijām, kuri tika novēroti divu darbadienu laikā, izmantojot bezvadu skaņas slāpēšanas austiņas Huawei FreeBuds Pro.

Reklāma
Reklāma

Eksperimenta gaitā tika novērots, ka pat 4 no 6 pētījuma dalībniekiem eksperimenta dienā sirdsdarbības ātrums samazinājās, lietojot skaņu absorbējošas austiņas. Eksperiments pierādīja, ka, lai arī cilvēkus daudzi apkārtējās vides faktori ietekmē atšķirīgi, tieši trokšņu slāpējošo austiņu nēsāšana ir mūsdienīgs un ļoti efektīvs risinājums labākai koncentrēšanās spējai, stresa mazināšanai un spēj pat pozitīvi ietekmēt vispārējo labsajūtu.

Papildus tam, eksperts iesaka, ka dažādas dabas skaņas, vienmērīga mūzika vai t.s. baltais troksnis ne tikai palīdz koncentrēties uz darāmo darbu, bet arī ļoti labi atslābina nervu sistēmu un prātu. Brīžos, kad nepieciešams parūpēties par savu kreativitāti, sniegumu un fokusu darba laikā, ir svarīgi arī savstarpēji mainīt un variēt koncentrēšanās un atslābināšanās brīžus.

Taču neraugoties uz apkārt notiekošo, svarīgākais ir izprast sevi un identificēt galvenos traucēkļus apkārtējā vidē un jāpatur prātā arī tas, ka iespējams kādā brīdī mēs paši varam būt traucēklis kādam citam, tāpēc vēlams ievērot cieņu un pieklājību pret apkārtējiem cilvēkiem.

Pētījums norisinājās šogad, laikā no 15. līdz 23. oktobrim, to īstenoja Lietuvas KOG Mārketinga un komunikācijas zinātņu institūts sadarbībā ar tehnoloģiju uzņēmumu Huawei.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.