Foto: Evija Trifanova/LETA

Bitēm aktīvā sezona galā 0

“Līdz septembra vidum jāpagūst iedot bitēm atlikušo ziemas barību. Svarīgi veikt un ieplānot turpmākos varras apkarošanas darbus. Ir piemērots laiks, lai saimēs nomainītu mātes,” svarīgākos darbus sekmīgai ziemošanai uzskaita biškopis ARMANDS GUMBRIS.

Reklāma
Reklāma

Steidz barot

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Biškopis uzsver, ka viņš ir “lojāls cukuram” un arī citus mudina izmantot šo saldvielu bišu ziemas barībai. Šim nolūkam cukuru aplej ar karstu ūdeni (attiecībā 3:2) un maisot izšķīdina.

Jo agrāk ziemas barību bitēm iedod, jo labāk. Tad vecās vasaras bites to sanes šūnās, bet jaunās, kurām nāksies pārziemot, nenolietojas. Tagad vajadzētu barošanai būt beigu fāzē. Labākais laiks barošanas beigšanai ir līdz septembra vidum (ne vēlāk par 20. septembri).

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja bites sabarotas ziemai agri – jau augusta beigās, tad vēlāk rudenī pārbauda, vai krājumi nav patukšoti un pietiks ziemošanai.

Apkaro varru

Ja vasarā varrām ir pa vienam bērnam, tad rudenī uz tranu pera var atrast pat pa desmit! Bišu kļuvis mazāk, un varru koncentrācija līdz ar to lielāka. Vislabāk, ja pirmo apstrādi ar skābi veic tūliņ pēc medus noņemšanas. Lai arī vēl ir peri, apstrādes tradicionāli iesaka veikt bezperu stāvoklī – tā tiks ierobežotas vismaz varras uz bitēm.

Biškopis secinājis, ka ar skābju lietošanu vien bišu saimēs varru nepieveikt, tāpēc izmanto kombinētu apstrādi. Augusta beigās viņš savas bites apstrādā ar skābes saturošiem līdzekļiem (BeeVital Hive Clean, skābeņskābe vai skudrskābe). Tagad lieto tā sauktās ķīmiskās plāksnītes Varrostop. Vēlāk rudenī seko vēl viena bišu apstrāde ar skābēm.

Maina mātes

Patlaban ir labs laiks arī māšu nomaiņai. Bišu kļuvis mazāk nekā vasarā, un veco māti var vieglāk atrast. Māšu nomaiņas rezultātā (5–6 dienas bez mātes) iestāsies pārtraukums perošanā, kas tagad pat vēlams. Bites piepildīs tukšās šūnas ar ziemas barību, un tas māti nemudinās uz jaunu peru dēšanu. Ziemā atpūtusies, šāda māte strauji sāks saimes attīstību pavasarī. Būs daudz bišu, kas var paņemt pavasara ziedu, arī augļukoku nektāru. Turklāt jaunās mātes nav tendētas uz spietošanu.

Vislabāk darboties ar bitēm, kad laiks piemācies. Taču, ja atkal iestājas rudenim netipiski siltas un saulainas dienas, bites dienā ir nervozas, aktīvi lidinās. Tad pie stropa vislabāk darboties no pulksten 8 līdz 10 rītā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.