Foto: “Zemgale”, 1943. g.

Divas neglītas meičas meklē mīlestību. Veci iepazīšanās sludinājumi 1

Autore: Kristīne Radovica

Divas nerātnas un neglītas meičas vēlas iepazīties nopietniem precību nolūkiem, vēsta kāds vairākus gadu desmitus vecs iepazīšanās sludinājums. Jā, cilvēki ir mīlējuši un meklējuši mīlestību visos laikos. Tiesa, kādreiz iepazīšanās portālu, lietotņu un sociālu tīklu vietā šim nolūkam izmantoja laikrakstus.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Avīžu sludinājumiem var piedēvēt lielu tiesu sava laikmeta attiecību un aktualitāšu atspoguļojumu. Šajā rakstā ir apskatīta 1943. gada Jelgavas apriņķa reģionālās avīzes “Zemgale” sludinājumu sadaļa. Protams, ikviena no sadaļām ir pieminēšanas vērta, bet visvairāk sajūsmina iepazīšanās sludinājumu žanrs.

Cilvēki mīl un ir mīlējuši visos laikos un 1943. gads, lai arī kara laiks, nebija izņēmums. Pirms interneta sludinājumiem, iepazīšanās portāliem un lietotnēm cilvēkiem bija iespēja ievietot sludinājumus avīzēs. Avīzes bija visur, un tās lasīja visi, sasniegt auditoriju nebija grūti. Taču avīžu sludinājumu ievietošana bija īsts izaicinājums. Pirmkārt, par katru centimetru ir jāmaksā, tāpēc, jo īsāks sludinājums, jo mazāki izdevumi.

CITI ŠOBRĪD LASA
Un šajā ierobežotajā apjomā bija jāspēj ietver viss – informācija par sevi, savas vēlmes un gaidas, un veids, kā sazināties.

Sludinājumam ir pāris vārdos jāuzrunā un jāpievērš uzmanība, jāraisa interese. Jāraisa iztēle par iesniedzēja rakstura iezīmēm, varbūt jādod mājiens par vizuālo izskatu un pilnīgi noteikti jāapliecina savi nopietnie nodomi. Un tas viss jāietver 20-50 vārdos un saīsinājumos. Aplūkosim dažādus piemērus ar to, kādus paņēmienus cilvēki ir izmantojuši, lai ar sludinājuma palīdzību satiktu savu īsto un vienīgo pirms vairāk nekā 75 gadiem.

Daži piemēri no sludinājumiem kā ar izdomu un atjautīgu tekstu pievērst sev vēlamo kavalieru uzmanību

“Trīs jautras dabas jaunas sievietes sniegtu roku vīriešiem, kas spētu sagādāt mazliet prieka un laimes.”

“Četras jautras – dažāda rakstura meitenes vēlas sarakstīties ar latviešiem, kuriem būtu tuva domu pasaule.”

“Mani cienī, bet nemīl, no manis nebēg, bet arī nemeklē. Meklēju mīļu un labu cilv., kuŗam būšu uzticīga mūža draudzene un drūmās stundās gaišums!”

“Met skumjas nost, esi vēl jauns- ar nokārtu galvu staigāt kauns. Divas dzīves priecīgas meitenes (daži saka, ka esam glītas), vēlas sarakstīties nop. prec. nol. ar sev līdzīgiem kungiem no 18- 30g.”

“Vakarā, kas mēness gaiši zaigo,
Iešu tad pie tevis sapņos maigos
‘tautieši un tautietes, atsaucaties nop. prec. nol. 2 brāļiem un 2 māsām. Kopvec. 88 g. Visi lieli nebēdņi, bet tomēr dzīvē derīgi.”

Jaunām meitenēm populāri bija izdomāt sev dažādus pseidonīmus, jeb iesaukas, kas dotu nelielu mājienu uz sirdsdāmas raksturu. Ir atrodami visdažādākie piemēri, jo dāmu iztēlei nav robežu, piemēram, Kaislīgā, Neuzticīgā (domājams, ka jaunā sieviete šeit ir domājusi savu kautro raksturu un to, ka viņai ir grūti uzticēties jauniem džentlmeņiem, nevis to, ka viņa būtu neuzticīga), Kaprīzā, Ļaunā, Smaidošā, Gaida un Smaida, Maija un Paija, Ilga un Gaida.

Reklāma
Reklāma

Puiši nav bijuši tik romantiski un sevi kopsludinājumos pārsvarā atšifrēja pēc vecuma, piemēram, Vecākam, Vidējam, Jaunākam. Kādā sludinājumā atrodams, ka puiši savu vārdu maskēšanai pielikuši nedaudz izdomas un izvēlējušies sev labi zināmus pseidonīmus:

“Atbildēsim visām – piederēsim vienai. Adresēt: Rudzim, Miezim un Kviesim..”

“..Lielvircavas pastā. Salātiņš, j. Kāpostiņš, v.”

“..Of. Plostiņam 26 g.v., Jostiņam 20g.v.”

“.. Vēst. ar īsu biogr. un ģīm., kuŗu uz vēlēš. sūtīsim atp., adr. Lielvircavas pastā jaunākam

Pumpuram, vidējam – Ziedam, un vecākajam Lapai.”

Neskatoties uz sludinājumu ierobežoto apjomu, tomēr cilvēki centās tajos ielikt visu savā sirdī glabāto romantiku, kā arī atsaucas uz mūsdienās tik pārprasto tikumības īpašību. Daudzi savos sacerējumos pauž savu nodomu nopietnību un tekstu papildina ar “Flirts izslēgts” apliecinājumiem:

“Lēni iet laiks un pēc aukstās ziemas Zemgales laukos un mežos nāks atkal ziedonis, bet Tevis trūks, mana meitene… Zeltenes, ja esi jautras dabas, atbildi zēnam, kas ilgojas mazdrusciņ mīlas. Esmu 19 g.v. vid. auguma.”

“Es vēlētos Tev’ vārdā saukt, klusi, klusi un tad Tev tālu pretī iet… Tik nezinu uz kuru pusi?”

“Ir tomēr pasaulē tāds vārds, kas visu veic: bet – kas lai viņu man teic?! Vai atsauksies? Esam četras nerātnas meitenes, kas vēlas atrast sev mīļu draugu.”

Īpaši atzīmējams ir paradums draugiem, iesniedzot vienu sludinājumu, ne tikai izdomāt sevdažādus pseidonīmus, bet arī norādīt kopējo respondentu vecumu.

Piemēram, “Esam māsiņa ar brālīti, kopv. 42g., vēlamies iepazīties nop. pr. nolūkā.”, “Laimi jaunajā gadā vēlas rast 4 latvju zēni, kopv. 89 g.” ,”Trīs jaunekļi kopv. 66 g. vēlas iepaz. nop. prec. nol. Ar jaunavām.”

Tāpat avīžu lapās atrodas liecības arī par jaunām un kaislīgām sirdīm, kas savas izredzētās mēģina sameklēt jau pēc tikšanās vai nejaušas sapazīšanās:

“Tās daiļās zeltenes, kas š.g. 3. martā L. Ģ. rīkotajā baleta vakarā, sēdēja balkonā Nr. 120 un 121, tiek laipni lūgtas uzdot savas adreses Nr. 118 un 119, Jelgavā p.k. 232.”

Otra liela sludinājumu sadaļa ir jau nopietnu un nobriedušu personību vēlēšanās iepazīties un satikties. Kara laikā iepazīšanās jautājums ir ne tikai par mīlestību, bet arī par izdzīvošanu. Daudzi abu dzimumu pārstāvji, kas palikuši atraitņos, ar vai bez bērniņiem vēlas sev atrast otras puses, lai turpinātu saimniekot savos īpašumos.

“Hallo! Meklēju sievu un dēlam māti. Ja vēlies, raksti!”

“Latviete-atraitne ar 2 bērniem, vēlas nop.prec. nol. iepaz. ar latvieti 40-50 g.v., var būt arī atraitnis ar bērnu, lauku dzīves mīļotājs”

“30 g.v. kungs ar 7 g.v. meiteni vēl. nop. prec. nol. ar dāmu līdz 35 g.v., kura varētu būt laba māte. Ja nemeklē bagātību, bet patiesu dzīves draugu atsaucies!”

“Valsts ierēdnis – zemgalis, ap 50 g. patīk., izsk., izgl. lauks. ar pr., atturībn., nop., kl. un sat. dabas, vēlas iep. nop. pr. nol. ar daiļa rakst., satic. dabas vecmeitāmvai atr., 35-42 g.v. – lauksaimniecēm. Vēst. ar īsu dz. apr. un ģīm. adr. Vējavas p. p. nod. p. k. 11, grāmatvedim”

Bieži vien cilvēkiem ir bijusi savāda pienākuma sajūta par savām nepilnībām likt zināt jau sludinājumos. Arī tas ir veids, kā pievērst sev uzmanību:

“2 slikta rakstura draudzenes vēlas iepaz. nop. prec. nol. ar kungiem 28-38 g.v. Vēst. adr. Lietuvas ielā 47, kioskā. Meklētājai un Zaudētājai”

“Vai būtu kāds, kam būtu drosme ar mani iepazīties. Esmu neglīta, 39 g.v. ar visām sliktām īpašībām, bet tevi vēlos inteliģentu, slaida auguma, no 39-45 g. v. Ja patikšu – būsim draugi.”

“Ja netiecies tikai pēc ārējā spožuma, tad raksti! Esmu jau pāri 35 g., maza auguma, ne visai glīts, vientuļš, nesaprasts. Ja vari mani saprast un atdot ticību dzīvei, tad raksti (vel strādn. kārtas)”

Ļoti žēl, ka nav iespējams izsekot līdzi šo sludinājumu iesniedzējiem un tam, cik veiksmīgs bija šis saziņas veids. Cik no šiem vēstuļu draugiem tiešām bija iespēja satikties un iemīlēties, nekad netiks pilnībā izzināts.

Pārpublicētajos sludinājumos izcēlumi un saīsinājumi saglabāti oriģinālie.