Foto – Shutterstock

Viss par briļļu vietniecēm kontaktlēcām. Dažkārt liek pat zīdaiņiem 0

Dažiem ērtākas šķiet brilles, citiem – kontaktlēcas. Kaut gan brilles ir ekonomiskākas, vairākās situācijās piemērotākas ir lēcas. Vienīgi tās pareizi jāizvēlas, kā arī jāzina un jāievēro lietošanas nosacījumi.

Reklāma
Reklāma

Kuras izvēlēties

Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Lai izšķirtos par piemērotāko variantu, jāņem vērā redzes korekcijas vajadzības, nodarbošanās, dzīves ritms, paredzētais nēsāšanas biežums un finansiālās iespējas.

Dažiem kontaktlēcas ir vienīgais redzes korekcijas veids, piemēram, ja ir ļoti stipra tuvredzība vai tālredzība, keratokonuss (slimība, kad radzenei ir konusa forma), labāku redzi nodrošinās cietās lēcas. Lielas tuvredzības un tālredzības gadījumā nereti traucē briļļu optiskie blakusefekti. Ja redze katrā acī atšķiras par vairāk nekā divām dioptrijām, to pilnvērtīgāk iespējams koriģēt ar kontaktlēcām. Tās piemērotākas arī astigmatisma gadījumā, kad gaismas stari acī tiek lauzti nevienmērīgi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Protams, ar lēcām ir ērtāk sportot, jo tās atšķirībā no brillēm fizisku aktivitāšu laikā netraucē un nevar saplīst. Šajā gadījumā priekšroka dodama mīkstajām lēcām.

Cietās lēcas un arī speciālas mīkstās lēcas var palīdzēt apturēt strauji progresējošu tuvredzību. Īpašas lēcas lieto izteikta sauso acu sindroma gadījumā iekaisuma mazināšanai.

Ja tuvredzība nepārsniedz četras dioptrijas un nav vēlēšanās vai iespējas nēsāt kontaktlēcas dienas laikā, var izmantot speciālas nakts lēcas, kas nedaudz maina radzenes formu un tādējādi ļauj atgūt labu redzi. Vienīgi, lai sasniegtu efektu, tām jāatrodas acīs 6–8 stundas. Tas saglabājas tikai lietošanas laikā.

Zinot kontaktlēcu nepieciešamo stiprumu, ir aplami tās iegādāties internetā. Ja izrakstītas konkrēta modeļa lēcas ar noteiktu diametru un rādiusu, tās arī jālieto. Lai izvēlētos citādas, jākonsultējas ar speciālistu.

Mūža otrajā pusē, attīstoties vecuma tālredzībai, vajadzīgas progresīvās kontaktlēcas, jo ar parastajām sfēriskajām lēcām nav iespējams nodrošināt labu redzi gan tuvumā, gan tālumā.

Apmēram 70% kontaktlēcu nēsātāju ir piemērotas rūpnieciski ražotas lēcas, bet reizēm tās gatavo individuāli. Pirms to iegādes ar redzes pārbaudi vien nepietiek. Nepieciešama ne tikai acu standarta izmeklēšana, bet arī citi mērījumi. Jāpārbauda acu gļotāda un asaru sastāvs. Gatavojot cietās lēcas, veic speciālu izmeklējumu topogrāfiju, kas atklāj pat minimālas problēmas acs priekšējā virsmā.

Reklāma
Reklāma

Tikai noteiktu laiku

Mūsdienīgi kontaktlēcu materiāli netraucē radzenei elpot, ja vien tiek ievēroti lietošanas noteikumi. Vienreizlietojamās lēcas patiešām būtu jāizmanto tikai vienu reizi, lai nerastos infekcija.

Ja lēcas paredzētas trim mēnešiem, tās pēc šā laika jāizmet, nevis jāsaskaita 30 ielikšanas reizes ilgākā laika posmā. Neievērojot šo noteikumu, acis var iekaist.

Mūsdienu kontaktlēcas labi piesaista ūdeni un kopā ar to arī sāļus, olbaltumvielas un taukus, kas pakāpeniski izgulsnējas un lēcas sabojā.

Nosēdumi ātrāk sakrājas uz mīkstajām, porainajām lēcām, taču, laikus nemainot, kvalitāti zaudē arī cietās lēcas. Tās atkarībā no polimēra veida var lietot no pusgada līdz diviem gadiem.

Agrāk, nēsājot vecās paaudzes kontaktlēcas, radzenei nereti trūka skābekļa un tas izraisīja komplikācijas, piemēram, asinsvadu ieaugšanu tajā. Mūsdienās šī problēma vairs nav aktuāla, jo hidrogelam un vēl jo vairāk silikona hidrogelam, no kā gatavo lēcas, ir laba gaisa caurlaidība.

Mēnesim paredzētās lēcas vakaros jāizņem no acīm. Ja ar tām naktī guļ, tās sabojāsies ātrāk, tāpēc ieteicams nomainīt jau pēc divām nedēļām.

Krāsainās lēcas nav vēlams ikdienā nēsāt ilgstoši, jo tām ir sliktāka gaisa caurlaidība.

No rīta pieceļoties, lēcas nevajadzētu uzreiz ielikt acīs, jo radzene naktī ir nedaudz cietusi no skābekļa bada un kļuvusi tūskaina. Arī pirms gulētiešanas acis kādu laiku vajag atpūtināt.

Foto – Shutterstock

Sargāties no infekcijas

Lai, lēcas liekot un izņemot, izvairītos no infekcijas, pirms tam vienmēr vajag rūpīgi nomazgāt rokas ar ziepēm. Ja tas nav iespējams, reizēm drošāk lēcas atstāt acīs.

Vēl jo vairāk jāuzmanās, ceļojot valstīs, kur nav garantijas par ūdens tīrību. Turklāt tālās zemēs mīt mums nepierasti mikroorganismi, kas var vieglāk izraisīt infekciju.

No acīm izņemtās lēcas jānotīra, katru vismaz desmit sekundes paberzējot plaukstā ar speciālo kopšanas līdzekli, pēc tam noskalojot un ievietojot trauciņā ar svaigu šķīdumu. Kontaktlēcu konteineru nevajadzētu skalot ar krāna ūdeni, jo tajā var mājot nevēlami mikroorganismi.

Līdzeklis ar ūdeņraža peroksīdu iznīdē mikroorganismus efektīvāk nekā parastais dezinficējošais šķidrums, taču lēcas tajā jātur noteiktu laiku. Ja peroksīds vēl nav beidzis savu reakciju, ieliekot lēcas acīs, var iegūt ķīmisku apdegumu.

Saaukstēšanās un iesnu gadījumā, ja vien iespējams, lēcas nav vēlamas. Acs asaru kanāliņi ir saistīti ar deguna dobumu, tāpēc pastāv lielāks risks infekcijai iekļūt acī.

Ar piemērotām kontaktlēcām drīkst peldēt, ja vien nerodas diskomforts, taču ūdens var lēcas izskalot no acīm, turklāt tajā mīt mikroorganismi – potenciāli infekcijas ierosinātāji. Visnepatīkamāko iekaisumu ar neatgriezenisku radzenes apduļķošanos var izraisīt ūdenī mītošais mikroorganisms akantomēba. Profesionāliem peldētājiem drošāk lietot optiskās peldbrilles.

Kontaktlēcu ilgstoša nēsāšana var veicināt sauso acu sindromu, taču jāņem vērā vēl citi iemesli – ilgstoša uzturēšanās telpās ar centrālapkuri un kondicionieriem, kas sausina gaisu, lietotie medikamenti un citi. Ja pro­blēmas sagādā acu sausums, tas nenozīmē, ka no lēcām jāatsakās – parasti iespējams piemeklēt citas, kas nesagādā diskomfortu.

Ja radies radzenes iekaisums, lēcas, kamēr acis izveseļojas, jāpārtrauc nēsāt un jālieto atbilstīgi medikamenti atkarībā no tā izraisītāja – baktērijas vai vīrusa.

UZZIŅA

Kontaktlēcu nēsāšanai nav vecuma ierobežojuma. Atsevišķos gadījumos speciālas lēcas liek pat zīdaiņiem. Lēcas nav liegtas arī kataraktas un glaukomas slimniekiem, tikai, pilinot acīs zāles, tās ir jāizņem.

UZZIŅA

• Ja lēcu tīrīšanas līdzeklis izraisa diskomfortu, pirms likšanas acīs tās noskalo ar fizioloģisko šķīdumu.

• Ja lēca ir ļoti cieši pielipusi acij un to neizdodas izņemt, palīdzēs mitrinoši pilieni un mirkšķināšana. Ja to nav pie rokas, var izmantot lēcu kopšanas šķidrumu.

• Ja lēcas vajag izņemt, bet nav pieejams speciāls dezinficējošs šķīdums, var pagatavot 0,9% sāls šķīdumu, puslitram tīra ūdens pievienojot tējkaroti sāls. Ievietojot lēcas parastā ūdenī, tās vairs nebūs derīgas.

• Sievietēm, kuras lieto kosmētiku, jāzina, ka birstošas skropstu tušas daļiņas ātrāk sabojā lēcas.

• Jāņem vērā, ka frizētavā, kur pūš matu laku, pat acis uz brīdi aizverot, tās daļiņas nokļūs uz lēcām. Tas pats attiecas uz dezodorantu, smaržām un citām izsmidzināmām vielām.

• Kaut gan daudzām kontaktlēcām ir ultravioleto staru filtrs, saulainā laikā vēlams izmantot saulesbrilles.

• Kontaktlēcu nēsātājiem acu ārsts jāapmeklē reizi gadā, ja vien nav ieteikts to darīt biežāk.

KONSULTĒJIS DR. SKRICKA KONTAKTLĒCU CENTRA ACU ĀRSTS OPTOMETRISTS RETS SKRICKIS