Foto – Valdis Semjonovs

Brūces uz ābelēm − ieejas vārti slimībām. Vislielāko risku rada pāris gadu vecas vēža brūces 0

Sagatavojot augļu dārzu ziemai, uz ābeles stumbra pamanīju augļu koku vēža pazīmes. Vai bojātās mizas izgriešana un apstrāde ar Lerānu palīdzēs? AGNESE MĀRUPES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi”
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Lapu koku jeb parastais vēzis (Nectria galligena) izraisa stumbru un zaru saslimšanu. Sākumā bojājumi izpaužas kā nelieli citas krāsas iegrimumi mizā, kas ar plaisu atdalīti no veselās mizas. Tie visvairāk paplašinās uz sāniem, līdz aptver visu stumbru. Rudenī brūču plaisās attīstās sīkas, tumši sarkanas lodītes – tie ir sēnes augļķermeņi.

– Vēža brūces parasti apstrādā rudenī, kamēr vēl ir silts laiks. Taču to var darīt arī ziemā, kad veido augļu koku vainagus. Katrā ziņā infekcijas perēklis jāiznīcina līdz pavasarim, citādi būs par vēlu, jo vēža sporas izplatīsies uz tuvumā esošajām ābelēm. Vislielāko risku rada pāris gadu vecas vēža brūces, – brīdina lauksaimniecības zinātņu doktors Jānis Lepsis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja brūces ir uz sīkākiem zariem, tās var izgriezt vai izzāģēt. Bojājumus uz stumbra un lielākiem zariem iztīra, ar nazi izgrebjot līdz veseliem audiem. Tad brūces rūpīgi aizziež ar aizsarglīdzekli Lerāns. Skaidas un izzāģētie, bojātie zari nekavējoties jāaizvāc un jāsadedzina.

Mazdārzos fungicīdus parasti nesmidzina, taču lielākā stādījumā lapu koku vēža ierobežošanai vajadzētu izmantot 2. reģistrācijas klases preparātu Champion 50. Apstrādi veic pavasarī augļu koku miera periodā. Var lietot arī fungicīdu Effector (2. klase) – ar to kokus apsmidzina pavasarī pēc zaru izgriešanas un atkārtoti ziedēšanas laikā, vienlaikus ierobežojot arī ābeļu kraupja izplatību.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.