Foto: Shutterstock

Budžeta plānošana: 6 veidi, kā to padarīt vienkāršāku 0

Neatkarīgi no tā – esi saskāries ar finansiāliem izaicinājumiem vai vienkārši vēlies īstenot lielākus plānus, budžeta plānošana var palīdzēt sakārtot savas finanses. Lūk, daži ieteikumi, kas budžeta plānošanu padarīs vienkāršāku.

Reklāma
Reklāma

Nosaki konkrētus mērķus

Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns
Lasīt citas ziņas

Uzdod sev jautājumu: kādus finansiālus mērķus vēlies sasniegt tuvākā gada laikā? Kādi ir Tavi ilgtermiņa mērķi? Konkrētu mērķu noteikšana ļaus veiksmīgāk plānot savas finanses un saglabāt motivāciju ilgtermiņā.

Lai būtu vieglāk noteikt mērķus, pieraksti, kas Tev ir svarīgi un izvērtē, kā to varētu nodrošināt. Piemēram, ja Tev ir svarīgi dzīvot bez uztraukuma par finansēm, mērķis varētu būt iespējami ātrāka kredītu atmaksa. Savukārt, ja vēlies vairāk ceļot, iespējams, noderēs apņemšanās izveidot pietiekamu uzkrājumu, lai vēlāk varētu strādāt tikai pusslodzes darbu.

Izvērtē savus ienākumus un izdevumus

CITI ŠOBRĪD LASA

Tu, iespējams, zini, cik daudz nopelni katru mēnesi, taču, vai Tu arī zini, kur nopelnītā nauda paliek? Noskaidro, kādi ir Tavi naudas tērēšanas paradumi. Tērē tā, kā ierasts, taču ilgāku laika posmu, piemēram, divas nedēļas, pieraksti visus savus izdevumus. Iespējams, beigās būsi pārsteigts par to, ko uzzināsi.

Ja zini, kam tērē tagad, vari mainīt savus paradumus, lai tie nestu lielāku labumu un palīdzētu sasniegt izvirzītos mērķus.

Nošķir vajadzības no iegribām

Izvērtējot savus izdevumus, ir vērts sev uzdot jautājumus: vai man tiešām to vajag vai arī es to gribu? Vai mani finansiālie lēmumi palīdz man sasniegt manus finansiālos mērķus? Nosakot skaidras prioritātes, ikdienas finanšu lēmumus pieņemt būs vienkāršāk.

Cilvēki veic spontānus pirkumus dažādu iemeslu dēļ. Piemēram, ja garastāvoklis ir labs, viņi vēlas to saglabāt pēc iespējas ilgāk. Savukārt, ja garastāvoklis ir slikts, cilvēki mēdz iepirkties, lai justos labāk. Tāpat impulsīvus pirkumus ietekmē stresa līmenis. Neliels stress var būt motivējošs, savukārt liels stress var traucēt nodalīt vajadzības no vēlmēm.

Izveido savu budžetu

Lai budžets būtu efektīvs, svarīgi pārliecināties, ka izdevumi atbilst ienākumiem. Budžeta veidošanā jāiekļauj visas svarīgās izdevumu kategorijas, tostarp kredītmaksājumi un summa, ko plānots atvēlēt uzkrājuma veidošanai. Budžeta plānā jāiekļauj arī neregulārie izdevumi, piemēram, sezonas apģērba un apavu iegāde, automašīnas remonts un citi tēriņi, kas periodiski ir aktuāli.

Tāpat daļa no ienākumiem jāatvēl arī neplānotiem izdevumiem. Protams, dažādu neplānotu situāciju risināšanā vai lielāku ieceru īstenošanā noderēt var, piemēram, patēriņa kredīts bez ķīlas, taču pirms tā noformēšanas vienmēr jāizvērtē sava maksātspēja.

Reklāma
Reklāma

Pārvērt plānu darbībā

Budžeta plāns efektīvi darbosies tikai tad, ja ikdienā dzīvosi saskaņā ar to. Tas nozīmē, ka regulāri jāseko līdzi naudas plūsmai. Visvienkāršāk to izdarīt ar mobilo aplikāciju palīdzību, kas ļauj veikt dažādas darbības, piemēram, piefiksēt izdevumus dažādās izdevumu kategorijās, veidot iepirkumu sarakstu, sekot uzkrājuma progresam. Tie, kuri ar mūsdienu tehnoloģijām nav uz Tu, var izmantot excel tabulu vai veikt savu grāmatvedību pierakstu kladē.

Virzies uz priekšu

Ja līdz šim esi dzīvojis bez budžeta plāna, tad pielāgošanās jaunajiem naudas tērēšanas paradumiem var aizņemt vairāk laika. Dod sev laiku un nebaidies arī izdarīt korekcijas, ja saproti, ka iecerēto praksē īstenot ir sarežģīti. Atceries, ka budžeta plānam jāpalīdz Tev sasniegt finansiālos mērķus, nevis kaut kas jāatņem, tādēļ tajā iekļauj arī tādas kategorijas kā izklaide, hobijs un citas lietas, kas sniedz pozitīvas emocijas.