Foto – AFP/LETA

Burkini sašķeļ Franciju 0

Divdaļīgs peldtērps, kas tika lietots jau senās Romas laikā, bet pēc Otrā pasaules kara kļuva globāli pazīstams kā bikini, ierauts politiski neloģiskā sāncensībā ar musulmaņu sieviešu peld­tērpu, dēvētu par burkini. Par politnekorekto sāncensību priecājas peldtērpu modelētāji un ražotāji, kam par modes preci kļuvušā burkini skandalozā slava vairo ienākumus.

Reklāma
Reklāma

Tiesa atceļ burkini aizliegumu

VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Lasīt citas ziņas

Francijas augstākā administratīvās tiesas iestāde – Valsts padome – nedēļas nogalē atcēla Vilnēvlubē pilsētas mēra aizliegumu tās pludmalēs nēsāt visu augumu nosedzošos peldkostīmus jeb burkini, kādus valkā daļa islāmticīgo sieviešu. Lai gan tika skatīta lieta, kas formāli attiecas tikai uz vienu pilsētu, Valsts padomes lēmums rada precedentu, kas attiecas uz vairākiem desmitiem citu Francijas pašvaldību, kas izsludinājušas līdzīgus aizliegumus. Tiesa Nica vēl pagājušajā nedēļā bija atstājusi spēkā Vilnēvlubē pieņemto aizliegumu, jo aizliegums bijis nepieciešams, lai pēc Nicas terorakta 14. jūlijā un franču priestera slepkavības novērstu sabiedriskās kārtības pārkāpumus. Tomēr Valsts padome spriedumā norādīja: “Nepastāvot šādiem riskiem, emocijas un bažas, kas izriet no teroraktiem, īpaši Nicas uzbrukuma, nav pietiekamas, lai juridiski attaisnotu aizliegumu un ierobežotu personīgo brīvību.” Francijas Musulmaņu ticības padome cildināja tiesas lēmumu kā “veselā saprāta uzvaru”. Starptautiskā cilvēktiesību aizsardzības organizācija “Amnesty International” paudusi gandarījumu par spriedumu. “Francijas varas iestādēm būtu jābeidz izlikties, ka šiem soļiem ir jelkāda saistība ar sieviešu tiesību aizsardzību,” sacīja “AI” pārstāvis. Policija piespriedusi naudassodu sievietēm par burkini valkāšanu vairāku pilsētu pludmalēs, arī tūristu iecienītajās Kannās un Nicā, izraisot plašu rezonansi kā pašā Francijā, tā arī ārzemēs.

Premjers iesaistās diskusijā

Burkini aizliegumi izraisījuši asas debates par sieviešu tiesībām un burkini saistīšanu ar Francijas valsts rūpīgi sargāto laicīguma principu, kas nosaka reliģijas nodalīšanu no valsts un sabiedriskās dzīves. Burkini lietā iesaistījies arī Francijas premjerministrs Manuels Valss, kurš asi nosodījis sava kabineta izglītības ministres izteikumus, ka vairāku pašvaldību ieviestie burkini aizliegumi ir “bīstami nacionālajai saliedētībai un veicina rasistisku attieksmi”. Premjers Valss paziņojis, ka burkini nav “modes lieta”, bet “sieviešu paverdzināšana”. Eksprezidents Nikolā Sarkozī, kurš nesen paziņojis par savas kandidatūras izvirzīšanu Francijas prezidenta vēlēšanās nākamgad, izteicies, ka uzvaras gadījumā ieviestu burkini aizliegumu valsts mērogā. Saskatot pretrunu burkini aizliegumā ar vispārējo cilvēktiesību deklarāciju, sociālistu valdības sieviešu lietu ministre Loransa Rosinjola atzinusi, ka burkini loģika ir “slēpt sieviešu ķermeni, lai varētu vieglāk tās kontrolēt”. Sabiedriskās domas aptauja liecina, ka vairākums (63%) franču ir pret burkini peldtērpu valkāšanu pludmalēs. Tikai seši procenti iedzīvotāju atbalsta ķermeni pilnībā aizsedzošā peldkostīma valkāšanu, bet atlikušajiem 30% šis jautājums bijis vienaldzīgs, secināts aptaujā. Franči uzskata, ka “pludmale nav nošķirta publiskā telpa, bet ir uzskatāma par ekvivalentu ielai”, skaidroja sabiedriskās domas pētījumu centra pārstāvis. Jaunākās aptaujas rezultāti līdzinās aprīlī veiktajai aptaujai, kurā tika konstatēts, ka vairākums (63%) franču ir pret seju aizsedzošu musulmaņu tērpu valkāšanu ielās. Ja anglosakšu valstīs ir pārliecinošs atbalsts burkini, vairākās Francijas kaimiņvalstīs jau tagad tiek domāts par burkini aizliegšanu. Aizliegums jau ir ieviests vairāku Vācijas pilsētu baseinos un ierosināts Lombardijas apgabalā Itālijā, kur jau ir spēkā parandžu aizliegums. Kanādas premjerministrs Džastins Trudo aizstāvējis personas tiesības un brīvības, tostarp tiesības nēsāt burkini stila peldtērpu. Viņam iebilduši vairāki likumdevēji Kvebekas apgabalā, kur daudzi iedzīvotāji ir franču izcelsmes, aicinot sekot Francijas pilsētu piemēram un aizliegt burkini nēsāšanu. Komentējot situāciju Francijā, Trudo aizstāvēja personas tiesības un brīvības, kulturālo daudzveidību un iecietību. Viņš noraidīja ierosinājumu aizliegt Kanādā nēsāt burkini, uzsverot, ka kanādiešiem būtu jāstāv tam pāri. Eiropas Cilvēktiesību tiesa 2014. gadā apstiprināja Francijas aizliegumu burkas nēsāšanai. Premjers Valss paziņojis, ka burkini ir “politisks projekts”, kas nav radies nejauši, bet gan kā daļa no islāmistu pūliņiem iegūt vairāk sekotāju un stāties pretī Francijas Republikas laicīguma tradīcijai.