Foto: SHUTTERSTOCK

Būtiskas nodokļu izmaiņas Latvijā jāgaida nodarbinātajiem: tās stājas spēkā jau no 1.janvāra 28

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

Nākamgad gaidāma virkne izmaiņu obligātajā sociālajā apdrošināšanā, tajā skaitā alternatīvajos nodokļu režīmos nodarbinātajiem.

Jau no 2021. gada 1. janvāra mainīsies valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) likme vispārējā nodokļu režīmā strādājošajiem no 35,09% līdz 34,09% (attiecīgi par 0,5 procentpunktiem mazāka būs darba devēja un par 0,5 procentpunktiem mazāka darba ņēmēja daļa). Savukārt no 2021. gada 1. jūlija pilnīgi visiem neatkarīgi no nodokļu maksāšanas režīma tiks ieviests minimālais obligāto sociālo iemaksu objekts. Tas nozīmē, ka ceturksnī būs jābūt samaksātām VSAOI vismaz no trim minimālajām mēnešalgām jeb no 1500 eiro (no 2021. gada 1. janvāra minimālā alga būs 500 eiro). Naudas izteiksmē minimālās sociālās iemaksas par darba ņēmēju mēnesī būs 170,45 eiro, ceturksnī – 511,35, gadā – 2045,40 eiro.

Pašnodarbinātie

CITI ŠOBRĪD LASA

Pašnodarbinātajiem ienākumus vērtēs gada griezumā. Tāpat kā līdz šim viņiem būs jāturpina apkopot un iesniegt pārskatus reizi ceturksnī, tālāk Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmā tiks paziņots, cik jāmaksā. Ja pašnodarbinātā ienākumi no 2021. gada būs mazāki par 500 eiro, pārejas periodā līdz 2021. gada 30. jūnijam pensiju apdrošināšanai viņam būs jāmaksā kā līdz šim – 5% no faktiskā ienākuma, bet no 1. jūlija tie būs jau 10% no faktiskā ienākuma.

Svarīgi atcerēties, ka pašnodarbinātajiem būs jāprognozē savi ienākumi. Līdz 2021. gada 15. jūlijam būs jāiesniedz VID prognoze par plānotajiem ienākumiem gada trešajā ceturksnī, bet līdz 15. oktobrim par plānotajiem ienākumiem gada ceturtajā ceturksnī. Ja tas būs izdarīts, tad sociālās iemaksas varēs maksāt no faktiskajiem ienākumiem un piemaksu līdz minimālajām sociālajām iemaksām nevajadzēs veikt. Ja šāda prognoze nebūs iesniegta, tad gan nāksies maksāt minimālās iemaksas no minimālās algas.

Savukārt, ja pašnodarbinātā ienākumi mēnesī būs lielāki par 500 eiro, būs jāmaksā pilna minimālo sociālo iemaksu likme vismaz no 500 eiro jeb 155,35 eiro (pašnodarbinātā likme – 31,07%) apmērā (visiem pašnodarbinātā apdrošināšanas veidiem), kā arī no faktiskā ienākuma un minimālās algas starpības – 5% pensiju apdrošināšanai līdz 30. jūnijam, bet 10% no 1. jūlija.

Piemērs:

Pašnodarbinātais ceturksnī nopelna 600 eiro, bet valstī noteiktā minimālā alga trīs mēnešos ir 1500 eiro. Par pirmo pusgadu viņš maksās kā līdz šim – 5% no 600 eiro (30 eiro ceturksnī). Bet par otro pusgadu, ja noteiktajā termiņā būs iesniedzis VID prognozi par saviem plānotajiem ienākumiem, maksās 10% no 600 eiro (60 eiro ceturksnī). Ja prognozi par plānotajiem ienākumiem viņš noteiktajā termiņā VID nebūs iesniedzis, nāksies maksāt obligātās iemaksas 150 eiro apmērā par ceturksni.

Mikrouzņēmuma nodokļa režīms

No 2021. gada 1. janvāra, ievērojot pārejas periodu līdz 2021. gada 30. jūnijam, mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs būs sociāli apdrošināms kā pašnodarbinātais, bet mikrouzņēmuma darbinieki būs jāapdrošina kā darba ņēmēji vispārējā kārtībā. Tiem, kas jau tagad ieguvuši mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja statusu, līdz 30. jūnijam vēl varēs darboties ierastajā režīmā, bet no 1. jūlija gan viss būs pēc jau minētās jaunās kārtības.

Reklāma
Reklāma

Autoratlīdzības saņēmēji

Patlaban autoratlīdzību saņēmēji, ja vienlaikus ir arī darba ņēmēji un saņem vismaz minimālo algu, var nereģistrēties kā pašnodarbinātie, bet autoratlīdzības izmaksātāji no autoratlīdzībām par viņiem veic 5% iemaksas pensiju apdrošināšanai. No nākamā gada 1. jūlija kārtība mainīsies. No autoratlīdzības – neatkarīgi no tā, vai autoratlīdzības saņēmējs vienlaikus ir arī darba ņēmējs, – ieturēs 25%, no kuriem 80% aizies sociālajām iemaksām, bet 20% iedzīvotāju ienākuma nodoklim. Attiecīgi sociālās iemaksas tiks novirzītas visiem sociālās apdrošināšanas veidiem.

Patentmaksas saņēmēji

No 2021. gada 1. janvāra patentmaksas vairs nebūs, tas nozīmē – tiem, kuri strādāja šādā nodokļu maksāšanas režīmā, būs jāpārformējas vai nu par pašnodarbinātajiem, vai arī jāmeklē vēl kāda cita nodarbinātības forma. Aizvien saglabāsies samazinātā patentmaksa pensionāriem, kā arī personām ar I un II grupas invaliditāti. Samazinātās patentmaksas maksātāji arī turpmāk nebūs pakļauti sociālajai apdrošināšanai.

Kombinēti nodarbinātības režīmi

Nav mazums tādu cilvēku, kas vienlaikus ir gan darba ņēmēji, gan pašnodarbinātie vai arī vienlaikus strādā pie vairākiem darba devējiem. Stājoties spēkā jaunajai kārtībai, tiks ņemts vērā, ja personai gada laikā būs bijušas izmaiņas nodarbinātības veidos vai tie bijuši kombinēti – ienākumi, no kuriem jāmaksā sociālās iemaksas, tiks summēti un skatīts, vai kopā pa visām nodarbinātības formām minimālās iemaksas ir vismaz par trim minimālajām algām ceturksnī. Ja, arī summējot visus deklarētos ienākumus, gadā tie nebūs bijuši 12 minimālo mēnešalgu jeb 6000 eiro apmērā, tad starpību starp to, kas maksājams par faktiski nopelnīto un minimālo obligāto, nāksies piemaksāt darba devējam vai darba devējiem, ja tādi ir vairāki.

Piemērs:

Pašnodarbinātais ceturksnī nopelna 300 eiro, bet pie darba devēja 900 eiro, tad darba devējam par ceturksni būs jāpiemaksā aptuveni 102 eiro.

Līdzīgi arī tad, ja cilvēks nodarbināts pie vairākiem darba devējiem. Ja kopējais ienākums nepārsniedz minimālo algu, tad piemaksa būs jāveic darba devējiem – proporcionāli izmaksātās algas apmēram.

Piemērs:

Cilvēks pie viena darba devēja mēnesī nopelna 200 eiro, bet pie otra 150 eiro. Viņa kopējie ienākumi nesasniedz minimālo mēnešalgu 500 eiro, tāpēc pirmajam darba devējam būs jāpiemaksā 29,22 eiro, bet otrajam 21,92 eiro mēnesī.

Minimālās obligātās sociālās iemaksas varēs nemaksāt par:

1) notiesāto, kas tiek nodarbināts brīvības atņemšanas soda izciešanas laikā;

2) personu, kura sasniegusi vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju vai kurai piešķirta valsts vecuma pensija (tajā skaitā priekšlaicīgi);

3) personu ar I un II grupas invaliditāti;

4) personu, kuras pašas vai laulātā algas nodokļu grāmatiņā ir reģistrēts bērns, kas nav sasniedzis triju gadu vecumu;

5) personu, kuras pašas vai laulātā algas nodokļu grāmatiņā ir reģistrēti trīs vai vairāk bērnu līdz 18 gadu vecumam vai līdz 24 gadu vecumam, no kuriem vismaz viens ir jaunāks par septiņiem gadiem, kamēr bērns turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu;

6) personu, kuras pašas vai laulātā algas nodokļu grāmatiņā ir reģistrēts nepilngadīgs bērns, kas saskaņā ar normatīvajiem aktiem atzīts par personu ar invaliditāti;

7) personu līdz 24 gadu vecumam, kas mācās vispārējās, profesionālās, augstākās (pilna laika studijās) vai speciālās izglītības iestādē, izņemot laiku, kad attiecīgā persona ir pārtraukusi mācības vai studijas;

8) personu, kuru nodarbina darba devējs, kas reģistrēts Sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā;

9) personu, kas pakļauta sociālās atstumtības riskam un kuru nodarbina darba devējs, kam piešķirts sociālā uzņēmuma statuss;

10) personu, kas sniedz valsts finansētu pavadoņa (bērnam līdz 18 gadu vecumam) vai asistenta pakalpojumu vai pašvaldības finansētu aprūpes pakalpojumu bērnam līdz 18 gadu vecumam, vai Eiropas Savienības politiku instrumentu projekta ietvaros finansētu aprūpes pakalpojumu bērnam līdz 18 gadu vecumam;

11) laiku, kurā pašnodarbinātajam ir pārtraukta saimnieciskā darbība.

Minimālo obligāto iemaksu objektu nepiemēro:

• sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa maksātājam,

• iekšzemes darba ņēmējam pie darba devēja – ārvalstnieka,

• ārvalstu darba ņēmējam pie darba devēja – ārvalstnieka.

Uzziņa:

• 2020. gada III ceturksnī VID reģistrētas 29 745 pašnodarbinātas personas, kuras maksā VSAOI.

• 2020. gada septembrī VID reģistrēti 808 358 darba ņēmēji, kuri maksā VSAOI.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.