Foto: SHUTTERSTOCK

Citrusaugiem – nē! Gudri padomi, kā ziemā kopt sausas lūpas 1

Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Aukstums, vējš un apkures radītais sausais gaiss telpās nenāk par labu lūpām, tāpēc tās mēdz kļūt sausas un sprēgāt. Par to, kā kopt lūpu ādu ziemas sezonā, un kas vēl var rosināt to sausumu, stāsta Veselības centra 4 Dermatoloģijas klīnikas dermatoloģe KRISTĪNE POIŠA.

Kas rosina lūpu sausumu

Aukstums un vējš dažkārt ir tikai pastiprinošs faktors, kas izgaismo kādu citu organisma kaiti. Sausas un sāpīgas lūpas var veidoties jebkurā gadalaikā neatkarīgi no laika apstākļiem.

CITI ŠOBRĪD LASA
“Sausas lūpas var būt cilvēkiem, kuriem ir atopiskais dermatīts. Ādas sausums nereti var lokalizēties ne tikai lūpu rajonā, bet arī citās ķermeņa daļās. Lūpu sausums un sprēgāšana var skart arī cilvēkus, kuriem ir alerģijas, piemēram, no augļiem.

Dažkārt alerģisku reakciju jeb kontaktdermatītu var izraisīt kosmētikas līdzekļi. Šādos gadījumos alerģijas pazīmes ir intensīvākas: ir izteikta lūpu nieze, var būt niezoši pūslīši, intensīvs ap­sārtums lūpu zonā,” stāsta Kristīne Poiša.

Lūpu, arī lūpu kaktiņu sprēgāšana un mitrošanās var signalizēt par vitamīnu trūkumu organismā. “To var izraisīt folskābes, cinka, dzelzs, D vitamīna un B grupas vit­amīnu deficīts. Sasprēgājušos lūpu kaktiņos var uzslāņoties bakteriāla vai sēnīšu infekcija, kas būtiski kavēs dzīšanas procesu.

Ja lūpu kaktiņu sprēgāšana nepadodas vienkāršai kopšanai ar higiēnisko lūpukrāsu vai lūpu balzamu, ieteicams vērsties pie dermatologa, kurš var paņemt arī ādas paraugu no bojātās ādas un ieteiks piemērotu ārstēšanu,” iesaka dermatoloģe.

Lūpu sausumu un sprēgāšanu var izraisīt arī stress, alkohola lietošana un smēķēšana.

Pirmā palīdzība – higiēniskā lūpukrāsa

“Lūpām ir ļoti plāna āda, tajā nav ne sviedru, ne tauku dziedzeru, līdz ar to lūpas sevi var aizsargāt ļoti minimāli.

Tāpēc ziemas periodā ir ļoti svarīga to kopšana,” uzsver Kristīne Poiša. “Ļoti piemērots ir vazelīns, kas sastāv no minerāleļļām un parafīna, nevis kā citi kopšanas līdzekļi no 10–20 sastāvdaļām, no kuriem var būt lielāka tendence rasties kairinājumam vai alerģiskai reakcijai, ja vien, protams, nav specifiskas alerģijas, piemēram, no parafīna, kaut gan tas novērots ārkārtīgi reti.” Vazelīns lūpas gan baros, gan dziedinās un aizsargās.

Reklāma
Reklāma

Viens no vienkāršākajiem kopšanas līdzekļiem ir higiēniskā lūpukrāsa vai lūpu balzams. Tos ziemas periodā vajadzētu lietot arī profilaktiski. Lūpu balzamiem mēdz būt ļoti dažādi sastāvi. “Katram jāpiemeklē sev piemērotākā higiēniskā lūpukrāsa, kas patiktu gan pēc konsistences, gan labvēlīgi iedarbotos uz lūpu ādu.

Ieteicams lūpu balzamu piemeklēt no aptieku klāsta. Vēlams, lai sastāvā būtu E un A vitamīns, kas piedalās audu reģenerācijā un veicina ādas atjaunošanos. Ļoti labi ir līdzekļi, kuru sastāvā ir dekspantenols,” stāsta dermatoloģe.

Ja ir nosliece uz alerģiju, jābūt uzmanīgiem ar lūpu kopšanas līdzekļiem, kas gatavoti no dabīgām sastāvdaļām: propolisa, Peru balzama, kokosa eļļas, dažādiem augiem, jo arī dabiskas sastāvdaļas var izraisīt alerģiju.

Iesaka dermatoloģe

Foto: SHUTTERSTOCK

Kāda dekoratīvā lūpu kosmētika piemērota ziemā

“Ja aukstā laikā lūpas kļūst sausas, ieteicams izvēlēties matētas, nevis mitras konsistences lūpu krāsas un spīdumus, jo tie vēl vairāk piesaistīs aukstumu, vēju un kairinās lūpas. Pusstundu pirms lūpukrāsas uzklāšanas kā bāzi uz lūpām uzklāj higiēnisko lūpukrāsu vai balzamu.

Ja lūpas jau sasprēgājušas, vispirms tās ieteicams atveseļot un šajā periodā lūpu dekoratīvo kosmētiku nelietot,” iesaka Veselības centra 4 Dermatoloģijas klīnikas dermatoloģe Kristīne Poiša.

SVARĪGI

Ziemas periodā lūpu sausumu var izraisīt arī bieža to aplaizīšana. Lai arī šķiet, ka tā sauso lūpu ādu dabiski mitrinām, tomēr to nevajadzētu darīt. “Siekalas satur gremošanas fermentus, kuri var kairināt lūpas. Turklāt lūpu laizīšana mazina to dabisko aizsargslāni, un lūpas var tikt kairinātas vēl vairāk: tās gan sprēgā, gan apsarkst,” skaidro dermatoloģe.

PADOMI

• Ja lūpas ir ļoti sausas, nav ieteicams lietot lūpu skrubi. Tas ir abrazīvs un traumēs lūpas vēl vairāk.

• Vajadzētu atturēties no citrusaugļu – apelsīnu, mandarīnu, greipfrūtu, arī ananasu ēšanas, jo to skābā sula var pastiprināt iekaisumu.

• Sausas lūpas dziedēs Bepanten ziede – to uzklāj uz nakti.

• Mitrojošiem, apsārtušiem lūpu kaktiņiem var palīdzēt cinka ziede, kurai ir dziedējoša iedarbība.

• Ja tiek lietoti mitrinoši lūpu balzami, kuru sastāvā ir hialuronskābe, kas piesaista mitrumu, tie jālieto savlaikus pirms došanās ārā, lai krēms paspētu iesūkties.

• Nav ieteicams izvēlēties lūpu kopšanas līdzekļus, kas satur parabēnus, smaržvielas, krāsvielas, konservantus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.