Ilustrācija: Julia Shamayaeva/SHUTTERSTOCK

Vai mājdzīvnieki var pārnēsāt Covid-19? 1

Pašreizējā situācijā saistībā ar koronavīrusa Covid-19 izplatīšanos no mājdzīvnieku saimniekiem bieži dzirdēts jautājums, vai mājdzīvnieki var pārnēsāt šo vīrusu un inficēt cilvēkus, un vai šis vīruss ir bīstams pašiem dzīvniekiem. To skaidro Dr.vet.med. veterinārārsts, LLU Veterinārmedicīnas fakultātes dekāns Kaspars Kovaļenko.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Vai koronavīrusu Covid-19 spēj pārnēsāt un ar to var slimot mājdzīvnieki – suņi un kaķi?

Visi pašlaik pieejamie zinātniskie informācijas avoti liecina, ka ar šo jauno vīrusu nespēj inficēties ne kaķi, ne suņi, ne citi mājdzīvnieki. Visticamākais, bez cilvēka ar šo vīrusu spēj inficēties sikspārnis Rhinolophus ferrumequinum, kas arī, iespējams, šo vīrusu tieši vai caur starpnieksaimnieku nodevis cilvēkiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vai mājdzīvnieki slimo ar kādu citu koronavīrusa formu?

Mājdzīvniekiem ir savi koronavīrusi, piemēram, suņiem ir CCV jeb suņu koronavīruss, kas izraisa suņu koronovirusālo enterītu – tievo zarnu iekaisumu. Kaķiem zināmi divi koronavīrusi FcoV – abi izraisa gandrīz simtprocentīgu letālu kaķu infekciozo peritonītu, ko pagaidām nav iespējams izārstēt.

Cūkām zināmi trīs koronavīrusi: cūku respiratorais koronavīruss, kas izraisa arī pneimoniju, transmisīvā gastroenterīta un cūku epidēmiskās diarejas koronavīruss. Abi šie enterālie koronavīrusi izraisa diareju ar augstu mirstību, īpaši sivēniem.

Zirgu enterālais koronavīruss ECoV arī izraisa diareju un kolikas zirgiem. Liellopu koronavīruss BCoV izraisa gan enterītu, gan pneimoniju.

Arī putniem ir koronavīrusi, un zināmākais ir IBV jeb putnu infekciozā bronhīta vīruss. Kopumā visvairāk koronavīrusu sastopams tieši sikspārņiem, bet faktiski tie varētu būt sastopami gandrīz visām siltasiņu dzīvnieku sugām.

Vai kāds no šiem koronavīrusiem, ja ar to slimo un ar to inficējas mājdzīvnieks, var būt bīstams cilvēkiem?

Pagaidām nav informācijas, ka mājdzīvniekiem sastopamie koronavīrusi varētu izraisīt infekciju cilvēkiem, bet, saprotot vīrusu evolūciju, var droši apgalvot, ka tas ir tikai laika jautājums. Tāpēc, strādājot ar dzīvniekiem, maksimāli jāievēro biodrošība un personīgā higiēna.

Bet vairāki citi koronavīrusi, kas sastopami sikspārņiem, var izraisīt infekciju cilvēkiem, un pēdējos 20 gados ir bijuši vairāki šādi gadījumi – kaut vai SARS [smagais akūtais respiratorais sindroms jeb netipiskā pneimonija] un MERS [Tuvo Austrumu respiratorā sindroma koronavīruss] epidēmijas cilvēku populācijā.

Reklāma
Reklāma

Jo vairāk cilvēki iespiedīsies reģionos, kur cilvēki sastopami reti, bet kur ir liela dzīvnieku daudzveidība (arī tie paši sikspārņi), jo biežāk par šādiem vīrusiem uzzināsim.

Sabiedrībā izskanējis apgalvojums, ka arī kādam mājdzīvniekam konstatēts Covid-19. Vai tā varētu būt, un, ja tā, kā tas izskaidrojams?

Visticamāk, suns, kam tas konstatēts, to bija ieguvis no savas saimnieces, kas bija inficējusies ar šo koronavīrusu. Dzīvnieki kādu laiku šo vīrusu uz savām gļotādām var nēsāt, tāpat tas var atrasties uz dzīvnieka apmatojuma.

Tāpēc, ja ģimenē ir suns vai kaķis, pastāv iespēja, ka tas var būt kā mehānisks vīrusa izplatītājs, un uzņēmīgs cilvēks, piemēram, noglaudot šo dzīvnieku, var uzņemt vīrusu – vai nu nenomazgājot rokas pēc tam, vai arī ieelpojot vīrusu, kas glaudīšanas laikā var nonākt gaisā.

Tāpēc, ja vien ir zināms, ka kāds no cilvēkiem ir inficējies ar Covid-19 un ģimenē ir mājdzīvnieks, pašiem cilvēkiem pēc saskarsmes ar dzīvnieku jāievēro pastiprināta higiēna, taču pats suns vai kaķis nav šā vīrusa izplatītājs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.