Dāvanas, kas aug savvaļā: ceriņu dzēriens, skābeno augu salāti un citas unikālas receptes 0

“Noteikti man paziņo, kad var vākt priežu pumpurus…” Šādu vēstuli agrā pavasarī saņēmu no paziņas Aigas. Arvien vairāk cilvēku vēlas smelt spēku dabā, apjauš, ka turpat blakus – mežā, pļavā, dīķmalā – rodams izcili vērtīgais.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Arī es pati ik gadu mācos, vācu zāļzinības pa puteksnim vien. Pagaršoju un par lielisku atzinu kļavas ziedu tēju, ko kādreiz 36,6 ºC slejās ieteica Sandra Ivbule no Kokneses. Vai neparasto želeju no egļu dzinumiem, ko gatavo augu pētniece Vaira Kārkliņa no Pāvilostas. Dzinumus novāra, nokāš, pieliek cukuru un uzbriedinātu želatīnu – spirgti zaļais deserts ir tīkami skābens, pēcgaršā jūt sveķu rūgtenumu. Pēc ziemas spēku dod arī upeņu pumpuri vai jaunās lapas, kas saspaidītas kopā ar medu un citrona sulu – šo gudrību iemācīja viedā pavāre Ineta Grēniņa.

Šīs un daudzas citas receptes bijušas kā dāvana. Pateicībā saņemtas un liktas lietā. Arī šajā pavasarī uzrunājam savvaļas augu pazinējus, lūdzot dalīties receptēs, ko ar prieku varētu ieteikt vislabākajam draugam.

Šova uzvarētājas spēks

CITI ŠOBRĪD LASA

Sarmīte Brūvere no Umurgas pagasta savulaik uzvarēja Latvijas Televīzijas šovā Īstās latvju saimnieces, kur piedalījās septiņas saimniekotājas no dažādiem novadiem. Viņas uzvaru šovā vainago 1000 eiro. Sarmītes ģimenei ir 400 briežu ganāmpulks, viņa audzē zemenes, gatavo vīnu un lasa zāļu tējas.

Sarmīti mēdz dēvēt par īstu zāļu sievu. Vaicāta par savvaļas labumu izmantošanu, viņa uzreiz klāj vaļā, ka pavasari sāk ar gārsu. Tajā ir milzu spēks, it īpaši mazajās lapiņās, kas knapi izspraukušās no zemes. Gārsu pat nevajag īpaši gatavot, skrienot garām, var noplūkt un iemest mutē. Tikpat laba ir virza, kamēr vēl nav uzziedējusi. Turklāt tā dziedina – labi noņem sāpes. Virzas zaļumus sagriež un iejauc salātos. Ja ir tādi ēdāji, kam nezāles netīk, viņus var piemānīt, ja virzu liek salātos kopā ar lociņiem, salātlapām un dabas ķiplokiem jeb lakšiem no pašu dārza.

Maizīte ar C vitamīnu

Salasa pavisam jaunas meža zemeņu lapiņas. Pavasarī tajās ir papilnam spēka un C vitamīna. Lapiņas kārto uz rudzu vai graudu maizes šķēles, kas apziesta ar sviestu vai biezpienu. Vienai šķēlei pietiek ar piecām vai sešām lapiņām. Garšo labi, turklāt lieliski spēcina!

Ceriņu dzēriens

Nogriež piecus apmēram 10 centimetru garus ceriņzarus un izdauza ar gaļas āmuru. Zara gabaliņus aplej ar 1,5 litriem vāroša ūdens un vāra 15 minūtes. Atdzesē remdenu un dzer. Ceriņu tēja izdzīs visus sārņus un mošķus, kas garajā ziemā uzkrājušies organismā.