Foto-Fotolia

Dažādi potcelmi ābelītēm. Kuri ir labāki? 0

Kokaudzētavās piedāvā ābelītes uz dažādiem potcelmiem. Kuri ir labāki? OSKARS AIZPUTES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma

Potcelmi pundurkociņiem

Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Potcelms nosaka, cik liela ābele izaugs. Dārzkopības institūta vadošā pētniece Laila Ikase skaidro, ka pundurkociņiem visvairāk izmanto B9 un B396 – šie potcelmi ir pārbaudīti Latvijā jau ilgus gadus, potētie koki ir ražīgi, izturīgi, viegli veidojami, vējā nelūst. Kokaudzētavās piedāvā arī stādus, kas izaudzēti uz Latvijā veidotā maza auguma potcelma ‘Pūre1’ – tas ir mazāk pārbaudīts, jo salīdzinājumā ar abiem minētajiem vēl ir relatīvi jauns (tam ir aptuveni 20 gadu). Līdz šim gan potcelms uzrādījis labu ziemcietību, novērots, ka tas uzlabo augļu glabāšanas spējas, bet vēlajām ziemas šķirnēm (aptuveni par nedēļu) aizkavē ienākšanos. Nekādā gadījumā nevajadzētu izvēlēties kociņus uz importētajiem pundurpotcelmiem M9, jo tie Latvijā izsalst.

Puspundurauguma potcelmi

No puspundurauguma potcelmiem Latvijā izmanto tikai divus – MM106, kas ir vidēji ziemcietīgs (tas ir vislabākais, ja grib iegūt sevišķi košus labas kvalitātes ābolus, bet tam vajag labas dārzu vietas), un B118, kas ir ļoti ziemcietīgs, potētie koki ir ražīgi.

Liela auguma

CITI ŠOBRĪD LASA

Liela auguma potcelmiem parasti izvēlas ziemcietīgu šķirņu (piemēram, ‘Antonovka’) sēklaudžus. Tie veido lielus, augstus kokus, kur, vācot augļus, bez trepēm neiztikt. Koki ir pieticīgi, veido dziļas, pamatīgas saknes, taču augļi ir sīkāki, krāsojums tiem nav košs.

Mazdārzniekiem piemēroti puspunduri

Mazdārziņu īpašniekiem selekcionāre iesaka izvēlēties ābeļu stādus uz puspundurauguma potcelmiem, jo tie ir visērtāk audzējami: ātrāk sāk ražot, ir pietiekami noturīgi zemē, mazāki nekā uz liela auguma potcelmiem audzētie koki (izaug ap 3 m, bet tiem var izveidot arī zemākus vainagus). Pundurkokiem augļi aizsniedzami bez trepēm, taču kokiem vajadzīgi balsteņi visu mūžu (mazdārzniekiem tādus sarūpēt var būt apgrūtinoši). Kociņiem ir seklas saknes, tie cieš, ja trūkst mitruma vai mēslojuma. Šo koku vainaga veidošana prasa speciālas zināšanas. Ja punduri pareizi kopti, tie dod ļoti skaistus augļus, ja ne – ābeles sagādā saimniekiem vilšanos.