Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (no kreisās) un labklājības ministre Ilze Viņķele piedalās ziņu aģentūras LETA biznesa portāla “Nozare.lv” rīkotajā diskusijā par sociālā budžeta nākotni.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (no kreisās) un labklājības ministre Ilze Viņķele piedalās ziņu aģentūras LETA biznesa portāla “Nozare.lv” rīkotajā diskusijā par sociālā budžeta nākotni.
Foto: LETA

Deputāti izbrāķē valdības iesniegto demogrāfijas paketi 1

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrdien sēdē pauda neapmierinātību ar valdības iesniegto demogrāfijas paketi, tādēļ komisijas deputāti izstrādāja divus alternatīvus likumprojektus, kas paredz izmaiņas pabalstos par bērniem, aģentūra BNS uzzināja komisijas sēdē.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Lasīt citas ziņas

Komisija demogrāfijas paketi turpinās izskatīt trešdien.

Komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS) pauda, ka no valdības saņemtie likumprojekti ir nekvalitatīvi. Barča paskaidroja, ka komisijas izstrādātais alternatīvais likumprojekts ir risinājums tam, par ko līdz šim Labklājības ministrija nevarēja vienoties ar koalīcijas partijām. Tas paredz ļaut jaunajiem vecākiem izvēlēties vecāku pabalsta saņemšanas ilgumu – 60% apmērā no bruto algas ik mēnesi līdz bērna gada vecumam vai 43,7% apmērā no bruto algas ik mēnesi līdz bērna pusotra gada vecumam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Labklājības ministrijas (LM) parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens (V) norādīja, ka alternatīvais risinājums ir daudz labāks, jo vecāki varēs izvēlēties gan pabalsta ilgumu, gan tā apmēru.

“Sapratām, ka sabiedrībā ir diezgan asa reakcija, un jaunajā likumprojektā iestrādājām, ka visiem vecākiem būs izvēle,” viņš sacīja.

Komisija rosina arī bērnu kopšanas pabalsta palielināšanu no līdzšinējiem 100 līdz 120 latiem, nosakot to kā kā universālu pabalstu, ko līdz bērna pusotra gada vecumam varēs saņemt arī strādājošie vecāki kopā ar vecāku pabalstu.

Gan LM, gan Finanšu ministrijai līdz trešdienai jāizvērtē komisijas izstrādātie likumprojekti un jāiesniedz komisijā atzinumi. Balstoties uz atzinumiem, komisija lems, kurus likumprojektus iesniegt izskatīšanā Saeimā – valdības iesniegtos vai komisijas izstrādātos.

Vairāki deputāti sēdē pauda sašutumu, kādēļ valdības iesniegtajā demogrāfijas likumprojektu anotācijā atrodama informācija tikai par vienu no diviem likumprojektiem, turklāt tajā atspoguļotas partiju un ministriju savstarpējās debates.

Reformu partijas deputāte Inita Bišofa uzskata, ka Labklājības ministrijai jāatvainojas par necieņas izrādīšanu. “Mēs katru reizi nonākam pie sastrēgumstundas. Nav cienīgi visai Saeimai visas Latvijas priekšā rakstīt tādas anotācijas un mums par to balsot. Mums visiem nav cienīgi virzīt šādu likumprojektu. Bezkaunībai kādā brīdī ir jāapstājas,” viņa sacīja.

Reklāma
Reklāma

Arī pie partijām nepiederošā deputāte Elīna Siliņa uzsvēra, ka likumprojekti tapuši steigā un tajos ir likumdevēju konfrontējoša informācija. “Neredzu iemeslu, kādēļ mums jāstrādā ar nekvalitatīvo un savā ziņā riskanto likumprojektu,” viņa teica.

Koalīcijas vienošanās, kuru skatīja Saeimas komisija, par atbalstu demogrāfijas pasākumiem paredz piešķirt vecāku pabalstu 43,75% apmērā no pabalsta saņēmēja bruto algas līdz bērna pusotra gada vecumam. Pašlaik ar bērnu mājās var pavadīt gadu un ik mēnesi saņemt 70% no bruto algas.

Koalīcijas piedāvātā regulējuma pamatā ir Nacionālās apvienības, Reformu partijas frakcijas un neatkarīgo deputātu grupas pārstāvju priekšlikums. Nozares ministre ar to nebija apmierināta. Viņa skaidroja, piemēram, ja vecāks saņem 500 latu bruto, tad līdzšinējo 350 latu vecāku pabalsta vietā viņš ik mēnesi saņems 218,75 latu vecāku pabalstu un 120 latu bērnu kopšanas pabalstu, kopā 338,75 latus. Tas nozīmē, ka visiem vecākiem, kuru alga uz papīra sasniedz vai ir lielāka par 500 latiem, esošā vienošanās ik mēnesi samazinās līdz šim garantēto ienākumu aizvietojumu.