Detektīvu ēnu spēles 0

Mēs ģimenē esam iecienījuši TV3 jauno seriālu “Ēnu spēles”, kur galvenajā lomā ir divi detektīvi. Gribētu uzzināt kaut ko vairāk par detektīvu darbu. Kādos gadījumos var meklēt šādu speciālistu palīdzību? Vai noziegumi, ko atklāj detektīvi, ir saistoši arī policijai?
 Olga Zariņa Jelgavas novadā

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Lasīt citas ziņas

Detektīvi palīdz cilvēkiem, kas dažādu iemeslu dēļ nevar vai negrib griezties oficiālās tiesībsargājošās valsts iestādēs (piemēram, jāpierāda laulātā neuzticība, jāiegūst ziņas par biznesa partneriem, jāpārbauda, vai nav uzstādītas noklausīšanās ierīces).

Detektīvu darbību Latvijā nosaka “Detektīvdarbības likums”. Detektīvi var sniegt šādus pakalpojumus:

CITI ŠOBRĪD LASA

• vākt ziņas civillietās un krimināllietās;

• meklēt noziedzīgu nodarījumu izdarījušas vai bez vēsts pazudušas personas;

• noskaidrot ar noziedzīgu darbību saistītus faktus, lietas vai personas;

• sniegt konsultācijas fiziskajām un juridiskajām personām drošības jautājumos;

• noskaidrot negodīgas konkurences, nelikumīgas komercdarbības vai citas nelikumīgas saimnieciskās darbības faktus;

• vākt personu raksturojošas ziņas pirms darba līguma vai cita civiltiesiskā līguma noslēgšanas un ziņas par personas maksātspēju;

• pārbaudīt ar apdrošināšanas līguma saistību izpildīšanu un materiālo zaudējumu atlīdzināšanu saistītas ziņas;

• meklēt fizisko un juridisko personu nozaudēto vai prettiesiski atsavināto mantu;

• citus uzdevumus, ja tie nav pretrunā ar likumu un kalpo personu tiesību un likumīgo interešu aizsardzībai.

Ar klientiem detektīvam jāslēdz rakstveida līgums par pakalpojuma sniegšanu. Ja runa par informācijas vākšanu krimināllietā, detektīvdarbības pakalpojuma sniedzējam 24 stundu laikā par to rakstiski jāpaziņo procesa virzītājam, kura pārziņā ir krimināllieta, un jāsaskaņo ar to arī visas savas darbības.

Detektīvdarbība ir stingri licencēta. Pirms sākat sadarbību ar detektīvsabiedrību vai detektīvu, noteikti prasiet licenci vai sertifikātu, turklāt derētu to vēl papildus pārbaudīt LR Iekšlietu ministrijā, jo var gadīties, ka uzrādītais dokuments vairs nav derīgs. Licenci un sertifikātu izsniedz uz pieciem gadiem.

Reklāma
Reklāma

Sertifikātu tiesīga saņemt persona, kurai ir augstākā juridiskā izglītība vai praktiskā juridiskā darba pieredze (ne mazāka par pieciem gadiem) tiesībaizsardzības iestādēs (tiesas, pirmstiesas izmeklēšanas, prokuratūras, policijas, valsts drošības iestādēs); kura likumā noteiktajā kārtībā nav atzīta par vainīgu tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanā; kurai nav konstatēta psihiska slimība vai atkarība no alkohola, narkotiskām, psihotropām vai toksiskām vielām; kura nav atbrīvota no darba vai dienesta tiesībaizsardzības iestādēs sakarā ar disciplināro pārkāpumu vai neatbilstību ieņemamam amatam (izņemot gadījumu, kad persona amatam neatbilst veselības stāvokļa dēļ) un vēl citos konkrētos gadījumos.

Detektīvam ir atļauts:

• veikt maskētu (slēptu) personas aptauju par interesējošiem faktiem un lietas vai notikuma apstākļiem;

• ar personas piekrišanu veikt detalizētu personas aptauju un pieņemt no tās rakstveida paskaidrojumu par interesējošiem faktiem un lietas vai notikuma apstākļiem;

• ar īpašnieka vai likumīgā valdītāja atļauju veikt publiski nepieejamu vietu, ēku, būvju, telpu, iekārtu, aprīkojuma, priekšmetu un dokumentu apskati;

• veikt publiski pieejamu vietu, ēku, būvju, telpu un telpās esošo priekšmetu atklātu vai maskētu (slēptu) apskati;

• veikt personu, lietu un to kustības atklātu vai slēptu novērošanu un izsekošanu.

Šajos pasākumos atļauts izmantot videoierakstus, audioierakstus un fotouzņēmumus, kā arī citus tehniskos līdzekļus, ja tas neapdraud cilvēku dzīvību vai veselību, kā arī apkārtējo vidi un nav aizliegts ar likumiem un citiem normatīvajiem aktiem. Veicot detektīvdarbību, ir aizliegts radīt personām fizisku, morālu vai materiālu kaitējumu, apdraudēt cilvēku dzīvību un veselību, kā arī apkārtējo vidi, lietot vai draudēt lietot fiziskās ietekmēšanas līdzekļus, pamudināt personas uz noziedzīgu rīcību.

Detektīvi cieši sadarbojas ar valsts tiesībsargājošām institūcijām un iestādēm, tostarp arī ar policiju.

 

SVARĪGI

• Vienota samaksa par detektīvu pakalpojumiem nepastāv. Tā ir atkarīga no speciālista profesionālā līmeņa un izdevumiem, kas nepieciešami lietas izmeklēšanā.

• Detektīvdarbības kontroli veic Valsts policija, kurai ir tiesības pieprasīt nepieciešamos dokumentus un informāciju.

• Detektīva pienākums ir nodot tiesībsargājošo iestāžu rīcībā visu iegūto informāciju par noziedzīgiem nodarījumiem un ar tiem saistītām personām.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.