Foto: Blueorange Studio/SHUTTERSTOCK

Distancēšanās, pirmie saules stari un ērces – kā nosvinēt Lieldienas droši 1

Šogad Lieldienas būs pavisam citādas nekā ierasts, taču, neskatoties uz to, vienas mājsaimniecības ietvaros drīkst un pat vajag svinēt, lai atpūstos no vīrusa ziņām un uzlabotu garastāvokli.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Svētku laikā jāatceras, ka svarīga ne vien distancēšanās, bet arī sadzīvisku drošības pasākumu ievērošana, tāpēc aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Amanda Ozoliņa dalās padomos drošām Lieldienu svinībām.

Ērces jau modušās

Pavasara brīvdienas atnākušas ar siltāku gaisa temperatūru, kas nozīmē, ka arī ērces ir kļuvušas aktīvas un pavada cilvēkus pastaigās pa dabas takām. Turklāt šogad siltās ziemas dēļ ērču skaits varētu būt krietni lielāks nekā pērn. Farmaceite atgādina, ka efektīvākais līdzeklis pret ērču encefalītu ir profilaktiska un savlaicīga vakcinācija, taču, ja tā nav veikta, drošai atpūtai dabā jāmeklē citi aizsardzības līdzekļi.

CITI ŠOBRĪD LASA
Dodoties dabā, drošības nolūkos ieteicams izmantot pretērču līdzekļus, piemēram, aerosolus.

Tāpat svarīgi ir izvēlēties nosedzošu un ciešu apģērbu, kas neļaus ērcei piesūkties ķermenim, piemēram, bikšu galus ievelkot zeķēs vai apavos. Izvēloties brīvdienu galamērķi, vēlams iepazīties ar vietām Latvijā, kas 2020. gada tikušas atzītas par augsta riska teritorijām saslimstībai ar ērču encefalītu.

Arī pavasara saule var būt kaitīga

Pēc ziemas ādas virsslānī ievērojami samazinās melanīna pigments, kas nodrošina ādas dabisko aizsardzību pret saules radīto ultravioleto starojumu, tāpēc apdegt saules staros ir iespējams daudz ātrāk nekā vasarā, kad āda jau ir iesauļojusies. Lai arī kārdinājums pavadīt iespējami ilgāku laiku ārpus mājas ir liels, īpaši pārvietošanās ierobežojumu dēļ, jāņem vērā, ka jau pirmās minūtes tiešos saules staros var kaitēt ādai.

Cilvēki šūpojas “Jautrajās Lieldienu šūpolēs” Līvu laukumā. Foto – LETA

Uzturoties ārpus mājas saulainā laikā, neatkarīgi no gaisa temperatūras, uz apģērba nenosegtajām ķermeņa daļām obligāti jāuzklāj aizsargkrēms. Izvēloties krēmu, jāņem vērā individuālās ādas īpatnības, jo pat vienas ģimenes ietvaros tās var atšķirties, tāpēc viens krēms nederēs visiem ģimenes locekļiem.

Piemēram, vienam no vecākiem var būt gaišāka ādas krāsa nekā otram, tāpēc arī krēms jāizvēlas ar atšķirīgu SPF aizsardzības pakāpi. Bērna āda ir jutīgāka pret sauli, tāpēc ieteicamā aizsardzība ir vismazSPF50, bet pieaugušajiem vismaz SPF 30.

Aktīvas, bet drošas Lieldienu atrakcijas

Pavadot laiku brīvā dabā, jābūt piesardzīgiem un apdomīgiem, lai samazinātu traumu, piemēram, sasitumu un nobrāzumu, iegūšanas risku. Ja Lieldienās kopā ar bērniem ir ieplānotas aktīvas atrakcijas, piemēram, olu medības, tad pirms tam rūpīgi jāpārbauda spēles teritorija, lai mazinātu iespēju paklupt gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Tāpat nedrīkst aizmirst pārbaudīt šūpoļu izturību pēc ziemas miega, izmantot tās tikai, lai šūpotos, kā arī jāatceras, ka no šūpolēm jāizkāpj, nevis jāizlec. Tāpat jāatceras nestāvēt pārāk tuvu šūpolēm, ja kāds tajās šūpojas. Savukārt, ja ir vēlme iekurt ugunskuru, jāievēro piesardzības pasākumi pret apdeguma riskiem.

Reklāma
Reklāma

Svinības vienas mājsaimniecības ietvaros

Plānojot Lieldienu svinību norisi, jāatceras, ka valstī joprojām ir aizliegti jebkādi privāti un publiski pasākumi, kuros piedalās cilvēki, kuri nedzīvo kopā – tas attiecas arī uz netālu dzīvojošo vecmāmiņu un draugiem. Kas būtiski Lieldienu kontekstā – tie attiecināmi arī uz kolektīvo šūpoļu apmeklējumu.

Lai arī šūpošanās ir daudzu iedzīvotāju iemīļotākā Lieldienu tradīcija, stingri ieteicams ievērot noteikumus, jo vīruss uz virsmām dzīvo ievērojami ilgāk nekā gaisā.

Lai arī šīs Lieldienas būs citādākas nekā ierasts, Apotheka farmaceite Amanda Ozoliņa iesaka uz situāciju paskatīties no pozitīvās puses: “Šī ir iespēja ne tikai satuvināties ar pašiem tuvākajiem, bet domāt radoši, nākot klajā ar jaunām un jautrām izklaidēm.

Novēlu svētkos visiem gardi izsmieties, tādējādi papildinot arī C vitamīna rezerves organismā!”