Publicitātes foto

Dižcilpu adījumi. Mātes un meitas tandēms darina siltus merīnvilnas brīnumus 0

Sekojot līdzi tendencēm telpu interjera dizainā, JANA GOLUBEVA globālajā tīmeklī ievērojusi ļoti oriģinālus pledus. Visvairāk pārsteidzis adījuma cilpu lielums. Kā nu ne, ja vajag uzmest tikai 20 valdziņus, lai taptu pleds. Papētot smalkvilnas īpašības un dižadījuma adīšanas tehniku, viņa nospriedusi – ir vērts pamēģināt. Tādējādi jau vairākus mēnešus Latvijas tirgū ir pieejami no merīnvilnas adīti pledi, segas, paklājiņi, cepures un šalles, ko rotā zīmols “Puffy Decor”. To Jana izveidoja kopā ar māti AIJU JAKOVĻEVU.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Bez adāmadatām

Janai ir pieredze mārketingā un e-komercijā, tāpēc viņa uzņēmās izejmateriāla sagādi un gatavo izstrādājumu pārdošanu. Uzņēmējdarbības vide nav sveša arī mammai, taču šajā gadījumā daudz būtiskāka ir adīšanas prasme, un tieši Aija no merīnvilnas darina zīmola “Pyffy Decor” izstrādājumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Vislielākais izaicinājums bija atrast dziju, jo veikalos to nepārdod. Vispirms interesējos dažos vilnas pārstrādes uzņēmumos Austrālijā un Jaunzēlandē, taču jāpasūta lieli apjomi. Mūsu vajadzībām un prasībām vairāk atbilda pāris Eiropas valstu ražotnes, kam merīnvilnas pārstrāde ir blakusprodukts, – stāsta Jana.

Viņa atceras, cik interesanti bijis pirmoreiz vērot, kā pieaug sapresēto jēldzijas kamolu apjoms, tos izsaiņojot no iepakojuma. Nešķeterētā pavediena diametrs ir 5–7 cm. Salīdzinot ar parasto dziju, kam pavediena diametrs ir daži milimetri, jēldzija apjoma ziņā gandrīz līdzinās virvei. Pavediens ir tik rupjš, ka nevienas adāmadatas neder, tāpēc ada tikai ar rokām. – Vispirms aprēķina nepieciešamo valdziņu skaitu, tad tos uzmet. Iepriekšējai cilpiņai izvelkot cauri nākamo, veidojas pīnīte, pēc tam ada nākamo rindu, labisko vai kreilisko valdziņu veidojot tieši tāpat, kā adot ar adāmadatām, – skaidro Aija.

Darba gaitā arī radusies izpratne, cik īsām vai garām jābūt cilpiņām, lai adījums būtu gluds un vēlamajā formā. Aija atklāj: tikai nesen esot aptvērusi, ka pleda ārmalas cilpiņām jābūt garākām nekā pārējām, jo tad adījums netiek savilkts. Nedrīkst adīt pārāk cieši un pārāk vaļīgi. Savukārt cepurēm un šallēm merīnvilnas pavediens jādala uz pusēm. Ja to nedarītu, apģērba gabali būtu milzīgi. Jāievēro ļoti daudz nianšu, uzsver adītāja.

Mīksta kā pūciņa

Kopš neatminamiem laikiem cilvēki, izmantojot aitas vilnu, ir apģērbušies no galvas līdz kājām un darinājuši saimniecībā noderīgas lietas, sākot no segām un gultas pārklājiem un beidzot ar paklājiem.

Mūsdienās ir vairāk nekā 200 aitu šķirņu, ko iedala vairākās grupās atkarībā no audzēšanas mērķa. Izmanto gan mājlopu vilnu, gan gaļu, gan pienu un ādu.

Aitu šķirnes raksturo arī pēc iegūstamās vilnas struktūras. Jo tievāks matiņš, jo mīkstāka vilna, tāpēc mūsdienu tekstilizstrādājumos izmanto smalkvilnas aitu cirpumu. Latvijas tumšgalves šajā kategorijā neietilpst. Jā, no vietējo aitu vilnas adītās zeķes ir siltas, bet šķiedra ir rupja un daļai valkātāju vilnas izstrādājumi kož. Smalkvilnas izstrādājumi ir ļoti mīksti un šādu sajūtu nerada.

Reklāma
Reklāma

Merīnaitām ir vismīkstākā un maigākā vilna, kas saskarē ar miesu ir patīkama ne vien pieaugušajiem, bet arī bērniem un pat jaundzimušajiem. Dzija neizraisa niezi un nav alerģiska, tai piemīt termoregulējošas īpašības – karstā laikā izstrādājums nesviedrē.

Vēl šai vilnai piemīt pašattīrīšanās spējas, stāsta Jana. Tāpēc, piemēram, pledam nav vajadzīga speciāla kopšana, pietiek, ja aukstā laikā izliek uz terases pavēdināt. – Merīnvilnas mats ir 3–4 reizes smalkāks par cilvēka matu, tāpēc baktērijām nav īsti kur aizķerties. Līdz ar to dzija ir antibakteriāla, – vēl vienu labu īpašību piemin Jana.

Ja šķiet, ka pledam ar vēdināšanu vien nepietiek, adījumu var ķīmiski tīrīt. Karsts ūdens un ziepes gan nav ieteicami, jo vilna savelsies, veidosies filcs. Šalles un cepures Jana iesaka 20–30 minūtes mērcēt aukstā ūdenī, izspaidīt un izžāvēt. Vēl regulāri jānogriež savēlušās pūkas.

Kūniņas, cepures un pufi

Laikā, kad radusies interese par merīnvilnas izstrādājumiem, Jana gaidījusi bērniņu. Viņa vēlējusies mazulim sagādāt pūriņu no dabiskiem materiāliem, un merīnvilna šīm prasībām pilnībā atbildusi. Janas mamma Aija gaidāmajam mazulītim noadījusi baltu sedziņu, vēlāk arī kūniņu, kurā ielikt zīdainīti tūlīt pēc dzimšanas. Speciālisti zina teikt, ka, ādai saskaroties ar merīnvilnu, bērnam ātrāk veidojas gulētiešanas paradumi, ir ciešāks miegs, mazulis mazāk raud un labāk pieņemas svarā. – Sākumā mamma apadīja ģimeni. Par viņas darinātajām segām un plediem saņēmām daudz pozitīvu atsauksmju no draugiem, paziņām, arī no sekotājiem sociālajos tīklos. Cilvēkiem bija interese ne vien par adījumiem, bet arī par dziju, – ne tik senus notikumus atceras Jana.

Tas iedrošinājis ar saviem darinājumiem izkāpt ārpus ģimenes rāmjiem un vaļaspriekam pāraugt par ienākumu avotu. Tagad pledus, segas, cepures, šalles ar zīmolu “Pyffy Decor” var iegādāties Latvijas dizaineru salonos, arī internetveikalos. Jana palepojas, ka par mammas adījumiem esot ieinteresējušies daži skandināvu uzņēmumi. Par to prieks un gandarījums.