Foto – Vents Āboltiņš

DMDM pirmo reizi pārstāvēs Latviju Londonas Dizaina biennālē ar Artūra Analta instalāciju “Matter to Matter” 0

2018. gada 4. septembrī, starptautiski nozīmīgā radošo industriju un mākslas pasākumu centrā “Somerseta nams” apmeklētājiem durvis vērs otrā Londonas Dizaina biennāle, kas turpināsies līdz 23. septembrim. Latvija šajā vērienīgajā dizaina nozares forumā būs pārstāvēta pirmo reizi.

Reklāma
Reklāma

Londonas Dizaina biennāle

Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins 124
Lasīt citas ziņas

Londona ir lielākais 21. gadsimta dizaina centrs ne tikai Eiropas, bet arī pasaules līmenī. Jau kopš 2003. gada katru septembri pilsētā norisinās plašs starptautisks Londonas Dizaina festivāls, kura aktīvs dalībnieks un pasākumu iniciators ir Viktorijas un Alberta muzejs (Victoria and Albert Museum, V&A) – prestižākā dizaina nozares institūcija pasaulē. 2016. gadā festivāla aktivitātes tika izvērstas, organizējot pirmo Londonas Dizaina biennāli (London Design Biennale, LDB), kuras vadmotīvs bija “Dizaina utopija” (“Utopia by Design”). 2018. gada izstādes dalībniekiem ir izvirzīta tēma “Emocionālie stāvokļi” (“Emotional States”). 40 valstis no pieciem kontinentiem interpretē šo uzdevumu, ar saviem radošiem un provokatīviem pieteikumiem atklājot, kā dizains spēj ietekmēt un virzīt mūsu emocijas, izaicināt, iepriecināt, pārsteigt un izglītot.

Latvijas dalība LDB 2018

Pēc Londonas Dizaina biennāles prezidenta sera Džona Sorela uzaicinājuma Latvijas Republikas Kultūras ministrija deleģēja Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam (LNMM) un tā struktūrvienībai Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejam (DMDM) organizēt metu konkursu un koordinēt dalību šajā nozīmīgajā pasaules dizaina forumā. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs glabā vērtīgas nacionālā dizaina vēstures liecības, aktīvi iesaistās mūsdienu dizaina domāšanas veicināšanā un popularizēšanā Latvijā un internacionālajā vidē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Metu konkursā uzvarēja jaunā dizainera Artūra Analta un starpdisciplinārā dizaina uzņēmuma “Variant Studio” projekts “Matter to Matter”. Ekspozīcijas pieteikums izturēja starptautiskās žūrijas atlasi un jau paguvis piesaistīt nozares profesionāļu, kā arī mediju uzmanību Lielbritānijā.

Projekts tiek īstenots Latvijas valsts simtgades starptautiskajā programmā. Dalību biennālē atbalsta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, Latvijas Republikas vēstniecība Apvienotajā Karalistē un Rietumu Bankas Labdarības fonds.

Projekta kuratore, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska: “Dalībai Londonas Dizaina biennālē mērķis ir popularizēt Latviju, uzsverot mūsu spēju uz dizainu paskatīties no laikmetīgas perspektīvas, domājot par tā nākotni, atbildību un iejūtību, par dizainu, kas kalpotu cilvēkam. Kā muzejam, tā arī instalācijas autoram Artūram Analtam tas bija liels izaicinājums – izstrādāt tik vērienīgu un eksperimentālu objektu. Vēlos uzteikt konstruktīvo sadarbību ar projekta partneriem Latvijā un Lielbritānijā.”

“Ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju mums ir izveidojusies ilgtermiņa sadarbība, taču šādu projektu īstenojam pirmo reizi. Latvijā ir daudz talantīgu mākslinieku, un mēs priecājamies, ka mūsu valsts pirmo reizi tiek pārstāvēta tik prestižā pasākumā kā Londonas Dizaina biennāle. Artūrs Analts ir jauns un interesants dizainers, kurš radījis brīnišķīgu objektu ar dziļu filozofisku kontekstu, apvienojot gan dizaina, gan telpisko, gan arhitektūras saturu. Novēlām viņam šajā ievērības cienīgajā izstādē veiksmīgi pārstāvēt Latviju tās simtgadē,” saka Rietumu Bankas Labdarības fonda valdes priekšsēdētāja Inga Šīna.

Reklāma
Reklāma

Latvijas ekspozīcija “Matter To Matter”

“Matter to Matter” ir instalācija, kurā izmantoti dabīgi materiāli (koks, ūdens) un atspoguļota dabas loma Latvijas kultūrā un ikdienā. Mākslas objekta autors Artūrs Analts iedvesmojies no savas dzimtās pilsētas Rīgas un tās apkārtnes mežiem, kurus ietekmē Baltijas jūras tuvums, veidojot unikālu gaisotni un klimatu. Eksponētajā darbā to iemieso zaļā stikla siena, kas ar eksperimentālu tehnoloģiju starpniecību nodrošina dabīgu ūdens agregātstāvokļa pārejas procesu no gāzes līdz šķidrumam. Vizuāli vienkāršā stikla pamatne ar “maģisku” efektu pārtop par interaktīvu platformu komunikācijai, kas rekonstruē visiem zināmu fizikālu parādību – kondensāciju. Biennāles apmeklētāji tiks aicināti uz stikla virsmas atstāt pašiem savu vēstījumu, gluži kā bērnībā, kad tika zīmēts uz norasojuša loga.

Instalācijas sastāvdaļa ir “Statistikas sols”, uz kura katrs varēs piesēst, lai izbaudītu zaļās rasojošās sienas meditatīvo burvību. Kokmateriāli ir Latvijas lielākais eksports; funkcionālais sols reizē arī izglītos skatītājus par Latvijas mežiem un valsts ekonomiku: tas izgatavots no visu Latvijā augošo mežaudžu sugu koksnēm atbilstoši to procentuālai platībai. Izstādi papildina speciāls unikāls pases formāta izdevums, kas stāsta par Latvijas vēsturi, Latvijas dizainu un konkrēto projektu.

Ekspozīcijas idejas autors Artūrs Analts raksturo savu ieceri: “Mana dzīve notiek starp Rīgu un Londonu. Tā ir mega pilsēta, kura visu laiku strauji aug un mainās, savukārt Latvijā un Rīgā mēs vēl aizvien varam novērtēt neskartās dabas tuvumu. Tas man lika aizdomāties par mijiedarbību starp arhitektūru, jaunajām tehnoloģijām, dabu un cilvēkiem. Mēs visi dzīvojam šajā vidē, un mums ir jābūt atbildīgiem par šīs dzīves telpas ilgtermiņa eksistenci. Mana instalācija “Matter to Matter” sniedz iespēju skatītajam līdzdarboties, padomāt par cilvēka radītajiem “nospiedumiem dabā”. Tas ir emocionāls darbs, kas balstīts uz dažādām uztveres maņām: redzi, tausti, dzirdi un smaržu.”

Par Artūru Analtu

Artūrs Analts (1991) ir latviešu dizainers un mākslinieks. Pēc tēlniecības studijām Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā (2011) viņš veiksmīgi absolvēja prestižo Centrālo Sentmārtina Mākslas un dizaina koledžu Londonā (Central Saint Martins College of Art And Design, University of the Arts, 2014), kur specializējies produktu dizainā. 2013. gadā Artūrs Analts kopā ar Rūdolfu Strēli nodibināja internacionālu un starpdisciplināru dizaina studiju “Variant”, kas darbojas gan Rīgā, gan Londonā.

Artūrs Analts realizē savas idejas dizainā, tēlniecībā, arhitektūrā, grafikā, objektu un izstāžu dizainā. Izstādēs piedalās kopš 2013. gada. Pēdējos gados mākslinieka radītie objekti ieguvuši pirmās vietas dažādos konkursos. Autora darbi atrodas LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja krājumā un vairākās privātās kolekcijās visā Eiropā. Jaunākās izstādes Artūram Analtam notikušas “Atelier Lachaert Dhanis” Tielrodē (Beļģija) un Karaliskajā mākslas akadēmijā Londonā (Lielbritānija).

Artūra Analta darbos kritiski tiek analizēti politiskie, kultūras un vides jautājumi. Viņa objekti tiek radīti padziļināta pētījuma balstītā procesā, ņemot vērā inovatīvus materiālu, jaunu tehnoloģiju, ražošanas tehnikas un mēroga eksperimentus. Mākslinieka metodoloģija ir konsekventa – katra darba tēma nosaka tā materiālu un formu, bet rezultāts vienmēr ir emocionāli spēcīgs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.