Foto – Shutterstock

Draugos ar tomātu 0

Vasaras neatņemama sastāvdaļa ir gards tomāts no paša vai drauga dārza. Kaut vai no veikala vai tirgus – vasarā ikviens tomāts ir garšīgs, jo saules pārpilns. Tas ir pateicīgs ēdienkartes dažādošanai, turklāt noder kā veselības deva. Prasmīga pavāra rokās tomāts pārtop pat saldējumā!

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

Pastāv viedoklis, ka tomāts kavējot kalcija uzsūkšanos organismā un tā labums netiek kauliem un locītavām, līdz ar to tomāts ēdienkartē neesot vēlams. Tomēr sarkanā bumbuļa sastāvs atklāj pretējo, jo tajā ir gana daudz vērtīguma, vitamīnu. Nedrīkst atstāt bez ievērības arī zinātnieku atklāto par likopēnu, ko satur tomāts. Likopēns ir antioksidants, kas kavē audzēju veidošanos un labvēlīgi ietekmē imūnsistēmu. Veselībai tiek lielāks labums, ja tomātu termiski apstrādā, cepina, sautē, vāra, turklāt pievienojot, piemēram, olīveļļu.

“Pats galvenais – tomātam jābūt garšīgam. Tādam pat klāt neko nevajag, vienkārši jābauda. Tomēr tomāts draudzējas ar tik daudzām garšām, ka ir vērts izmēģināt interesantas receptes,” mudina restorāna Mio šefpavārs Aivis Onzulis. Pavārs uzskata tomātu par universālu produktu, jo tas sader ar dažādām garšvielām un produktiem. Protams, tam piestāv baziliks, koriandrs un timiāns, arī latviskā dillīte. Tomāti labi garšo kopā ar pastu, sieru, zivi, der gan salātos, gan zupā, gan sautējumā, gan pievienoti maizei. Lieliski garšo, papildināti ar riekstu un saulespuķu eļļu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomātus nevajag glabāt ledusskapī, tad zūd izteiktais aromāts.

Daudzus ēdienus rotā kaltētie tomāti. Tos var pagatavot arī pats. Ņem tomātus, kas ir pilngatavībā, bet vēl stingri. Labi der tā dēvētie plūmju tomāti. Var blanšēt, nomizot un izņemt sēklas, bet to var arī nedarīt. Tomātus sagriež, saliek uz cepampapīra un pārlaista ar olīveļļu. Vēl uzbārsta jūras sāli, mazliet piparu, arī timiānu. Liek, lai žūst, reizēm pagroza. Tas notiek visai ilgi, tomēr rezultāts ir tā vērts.

Ja vēlas ātrāk, plāti ar tomātu daivām liek cepeškrāsnī, kas noregulēta uz zemāko iespējamo temperatūru, turklāt atstāj vaļā durtiņas.

Foto – Marta Purmale

Makrele marinādē ar putotu tomātu mērci, grauzdiņiem un svaigu koriandru

(4 porcijas)

SASTĀVDAĻAS

* 4 nelielas makreles

* 2 lieli tomāti* 100 ml baltvīna

* puse šalotes sīpola

* 3 olu dzeltenumi

* sāls, pipari

* sauja svaiga koriandra

* baltmaize grauzdiņu pagatavošanai

* eļļa

Marinādei

* 2 lieli svaigi tomāti

* 3 kaltēti tomāti

* 4 daiviņas ķiploka

* šalotes sīpols

* ceturtdaļa čili pāksts

* ceturtdaļa fenheļa

* neliels burkāns

* šķipsna sausā koriandra

* sāls, pipari

PAGATAVOŠANA

Zivi notīra no iekšpuses un ārpuses, taču atstāj galvu. Uzber mazliet sāls, piparus un apcep zivi no vienas puses – tikai vienu sānu.

Pagatavo marinādi. Tomātus blanšē, nomizo un sakapā, pievieno sāli, piparus, sasmalcinātu ķiploku, šalotes sīpolu un fenheli. Smalki sarīvē burkānu, sagriež kaltētos tomātus, pievieno sauso koriandru. Visu iemaisa marinādē.

Plātī ieklāj cepampapīru, uz tā liek zivi ar neapcepto sānu uz leju. Bagātīgi pievieno sagatavoto marinādi, zivi tajā it kā iecep. Cep krāsnī 10–12 minūtes 180 grādu temperatūrā.

Pagatavo sabajonu. Izspiež sulu no diviem tomātiem un mazliet pavāra uz lēnas uguns. Pielej baltvīnu un pievieno smalki sagrieztu pusi šalotes sīpola, sāli un piparus. Turpina vārīt, kamēr šķidruma kļūst daudz mazāk.

Trīs olu dzeltenumus liek putojamā traukā, ko ievieto ūdens peldē. Vienlaikus putojot, olām lēnām pielej nedaudz atdzisušu tomātu un vīna novārījumu. Kuļ, kamēr iegūst sabajonu, putotu mērci.

Sagriež baltmaizi sev tīkamā formā, apcep kā grauzdiņus.

Reklāma
Reklāma

Uz šķīvja liek karsto zivi mētelī, pārlej ar sabajonu. Pasniedz kopā ar grauzdiņiem un svaigu koriandru.

Pavāra piebilde

* Vidusjūras un Latīņamerikas zemēs šādu marinādi dēvē par escabeche, to izmanto zivs vai gaļas pagatavošanai.

* Šādi var gatavot arī zandartu, sardīni vai nelielu foreli. Liekot uz šķīvja, nevajag censties zivi noņemt no cepampapīra, tieši tas ēdienu padara oriģinālu.

* Zivij noderēs arī citrona šķēle. Labi garšos kopā ar ceptiem jaunajiem kartupeļiem vai aukstiem kartupeļu salātiem.

Foto – Marta Purmale

Saulainā kaprēze – salāti ar tomātiem, mocarellu un datelēm

(4 porcijas)

SASTĀVDAĻAS

* 4 lieli tomāti

* 2 mocarellas siera bumbas

* daiviņa ķiploka

* 12 dateles

* 30 g pekanriekstu

* buntīte svaiga bazilika

* 4 ēdamkarotes grauzdētu ķirbju sēklu eļļas

* svaigs koriandrs

PAGATAVOŠANA

Tā ir klasiskā kaprēze, itāļu caprese – salāti no tomātiem, mocarellas un bazilika, kas papildināti ar jaunu garšu, pikantu dateļu piedevu.

Datelēm izņem kauliņus, sagriež gabaliņos. Pekanriekstus sadrupina. Baziliku saplucina. Ķiploka daiviņu smalki sakapā. Visu sajauc.

Nomazgātus tomātus un mocarellas sieru sagriež šķēlēs. Liek uz šķīvja pamīšus, kārtām un papildina ar dateļu, bazilika un riekstu maisījumu. Uzlej ķirbju sēklu eļļu un uzkaisa svaigu koriandru.

Pavāra piebilde

* Salātiem var pievienot stingri saceptu zivi vai karamelizētu bekonu.

* Dateļu vietā var izmantot sīpolu marmelādi. To pagatavot nav sarežģīti, tikai vajag laiku un pacietību. Zilos sīpolus sagriež plānās ripās, liek dziļā ieeļļotā pannā. Pievieno krietnu devu medus un tikpat daudz balzametiķa. Tad sutina uz lēnas uguns, sākumā cītīgi maisot. Ik pa brīdim var pieliet mazliet ūdens, lai nepiedeg. Aptuveni pēc pusotras stundas marmelāde ir gatava. Sīpoli ir pavisam caurspīdīgi, savārījušies biezenī. Izlieta uz šķīvīša, marmelāde sastingst. No kilograma sīpolu gan iznāk vien mazītiņa burciņa, toties – izcila garša.

Tomātu un aveņu saldējums ar šokolādes smiltīm un vaniļas krējumu

Foto – Marta Purmale

(4 porcijas)

SASTĀVDAĻAS

Saldējumam

* 100 g aveņu

* 2 tomāti

* 80 g saldā krējuma

* cukura sīrups, ja gribas saldāku (savāra cukuru un ūdeni 1 : 1)

Šokolādes smiltīm

* 60 g cukura

* 40 g melnās rūgtās šokolādes

* 20 g ūdens

Piedevām

* 4 ēdamkarotes skāba krējuma

* ēdamkarote pūdercukura

* vaniļa

* piparmētru lapiņas

PAGATAVOŠANA

No 60 g cukura un 20 g ūdens uzvāra sīrupu – ļauj, lai tas virst līdz 140 grādu temperatūrai, kad pie malām kļūst brūns. Ātri iejauc sarīvētu šokolādi un samaisa. Turpina vārīt un visu laiku maisīt, kamēr masa saiet pikucī. Pēc tam atdziestot maisījums pamazām kļūst irdens – kā smiltis. To izmanto saldējuma pamatam un dekorēšanai.

Gatavo saldējumu. Tomātus blanšē, novelk miziņu, sagriež, atdala sēklas. Sablendē avenes un tomātus, izberž caur sietiņu, lai atdalītu sēkliņas. Uzvāra saldo krējumu, pēc garšas pielej cukura sīrupu, pagaida, līdz uzmet burbuli. Pievieno tomātu un aveņu masu un liek saldējuma mašīnā. Trauku aptuveni trīs stundas var paturēt saldētavā, ik pēc stundas masu rūpīgi apmaisīt vai pirmajā laikā atkal uzputot ar mikseri.

Piedevās pasniedz krējumu, kam pievienots pūdercukurs un kriksītis vaniļas pāksts. Tas kārumam dod vasarīgu garšu. Saldējumu rotā ar piparmētru lapiņām.

Pavāra piebilde

* Tomāta garša mazina avenes asumiņu. Saldējumu varētu pagatavot tikai no tomātiem vien, tomēr tas nebūtu tik gards.

* Šokolādes smiltis ir interesanta piedeva desertiem. Pievienojot vairāk šokolādes, smiltis būs rupjākas, kā drupačas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.