Foto: Pexels

Ko drīkst vai nedrīkst pēc izārstēšanās no vēža? 0

Pastāv ļoti daudz maldu, mītu un stereotipu par to, ko pacients drīkst un ko nedrīkst darīt pēc izārstēšanās no vēža.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
“Kas notiek ar mūsu bērniem? Kādēļ viņi aug tik nežēlīgi?” 1.klases skolnieka mamma pauž sašutumu par bērnu rīcību
Lasīt citas ziņas

Šādas neskaidrības un neziņa skar cilvēkiem ļoti svarīgas jomas, tostarp ēšanu un dzeršanu, sportošanu, pirtī iešanu un masāžas, tuvību.

Skaidro onkoloģe Dace Baltiņa.

Vai drīkst iet pirtī?

Pirts vēža slimniekiem nav kategoriski aizliegta ne pirms, ne pēc slimošanas, bet ir ierobežojumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

1. Lai nav karsti! Temperatūra – līdz 60 grādiem.

2. Bez krasām temperatūras svārstībām! 
Pēc pirts nelēkt āliņģī, bet noskaloties vēsā dušā.

Risks: ja ķermenis par daudz uzkarst, asinsvadi izplešas. Kad ielec ledusaukstā āliņģī, asinsvadi sašaurinās. Ja ķermenī cirkulē vēža šūnu sakopojumi, kas ir daudz blīvāki par parastajiem trombiem, karstuma un aukstuma mijas brīdī tie var iestrēgt, radot asinsvada plīsumu un asiņošanu vai išēmiju.

Vai drīkst iet uz masāžu?

Tas atkarīgs no tā, kāda ir pacienta veselība un kas tiek masēts. Piemēram, ja ļoti patīk muguras masāža, bet bijis krūts vēzis un nav pierādīts, ka ir metastāzes mugurkaulā, masāža nav aizliegta. Tāpat, ja bijis, piemēram, kuņģa vai vairogdziedzera vēzis, drīkst masēt pēdas.

Masieri piesardzības dēļ dažkārt atsakās veikt masāžu vēža pacientiem, tāpēc pirms tam ieteicams vērsties pie onkologa, lai noskaidrotu, vai masāža ir vēlama.

Vai drīkst apmeklēt dūņu vannas?

Līdzīgi kā pirtī, noteicošā ir procedūras temperatūra – tā nedrīkst būt par karstu. Dūņas pašas par sevi nekādi nevar kaitēt.

Vai drīkst norīvēties ar dvieli pēc Ziņģītes metodes?

Ja sievietei ir krūts vēzis vai nesen tas izoperēts, šo vietu nav ieteicams rīvēt, bet visa ķermeņa tonizēšanai norīvēšanās ir vēlama.

Reklāma
Reklāma

Vai drīkst iet pie fizioterapeita?

Jānošķir dažādas sildošas fizioterapijas procedūras no nodarbībām, kurās fizioterapeits iemāca, kā pareizi kustēties. Vēža pacientiem tas ir pat ļoti ieteicams, jo ir pierādīts, ka pareiza fiziskā slodze būtiski uzlabo dzīvildzes rādītājus. Kustības uzlabo arī asinsapgādi, garastāvokli, miegu, pašsajūtu.

Svarīgi, lai fizioterapeits noteiktu, cik intensīva slodze kuram piemērota, jo daudzi pacienti ir atradinājušies no regulāras izkustēšanās vai cenšas sevi saudzēt.

Vai drīkst nodarboties ar seksu?

Mīlēties nav aizliegts. Seksuālie traucējumi saistīti lielākoties ar terapijas sekām, nevis pašu slimību, taču vēl lielāka problēma ir vispār uzdrošināties šajā sakarā pajautāt padomu.

Vai pozitīvs noskaņojums pasargā no vēža vai slimības recidīva?

Tā gluži nav, jo ar audzējiem saslimst arī pozitīvi noskaņoti cilvēki. Taču vairs nevienam nav jāpierāda, ka ilgstošas negācijas un distress rada arī fizioloģiskas pārmaiņas organismā.

Cilvēkam var būt grūti tikt pāri smagiem psihoemocionāliem pārdzīvojumiem, piemēram, ģimenes iziršanai vai tuvinieka nāvei. Šīs izjūtas izraisa tādas pārmaiņas ķermenī, ka attīstās audzējs. Onkologi novērojuši, ka tas var būt pamudinājums, lai slimība atjaunotos pat pēc sekmīgas izārstēšanas.

Vai drīkst potēties?

Viss atkarīgs no asiņu sastāva. Ja leikocītu skaits ir pietiekams, tas nozīmē, ka, ievadot vakcīnu, būs, kas uz to reaģē un sagatavo imunitāti pret konkrēto slimību. Ja leikocītu skaits ir zems, potēties nevajag – nevis tāpēc, ka vakcīna varētu nodarīt ko ļaunu, bet gan tāpēc, ka potēšana nesasniegs savu mērķi.

Vai drīkst lietot alkoholu?

Ja vēža pacients vēlas savā dzimšanas dienā izdzert vienu vai divas glāzes vīna vai šampanieša, tas nav aizliegts. Taču nedrīkst dzert pa glāzei katru dienu.

Bagātīgs vai pieticīgs uzturs?

Vēža pacientiem ieteicams pietiekami sabalansēts uzturs, samazinot kaloriju daudzumu. Mērķis nav uzbaroties, bet gan panākt svaru normas robežās.

Nereti pacientiem šķiet: ja svars nesamazinās, ar mani viss ir kārtībā, stāvoklis stabilizējies. Citi ēd daudz, un iemesls dažkārt var būt depresija. Tas pieļaujams vienīgi tad, ja ēd produktus, kas nerada lieku slodzi organismam, – dārzeņus, augļus, lapu dārzeņus.

Vai drīkst ēst gaļu?

Daudzi pētījumi vedina ēst pēc iespējas mazāk sarkanās gaļas produktu. Taču, ja pacients pie tās ļoti pieradis un līdz šim ik dienu ēdis 100–200 gramu sarkanās gaļas, to nevajadzētu nogriezt kā ar nazi, bet gan atteikties pakāpeniski.

Vai jālieto vitamīni?

Ja ēd pietiekami sabalansētu uzturu, kurā netrūkst ne dārzeņu, ne augļu, ne šķiedrvielu, papildu vitamīni nav nepieciešami. Labāk netērēt naudu dārgiem vitamīniem, bet to izdot, lai sev sagādātu prieku, – doties ceļojumā, sarīkot ballīti draugiem.

Reizēm patīkamas sarunas, skaista mūzika un labs ēdiens dod vairāk par jebkuriem vitamīniem – to zināja jau Asklēpijs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.