Foto: Matt Frost/ITV/REUTERS/Scanpix/LETA

Duelis par britu premjera krēslu 0

Lai arī nākamo premjeru no diviem kandidātiem izvēlēsies tikai vadošā partija – konservatīvie, tomēr cīņai par premjera krēslu uzmanīgi seko visi britu mediji.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Boriss Džonsons vienmēr ir bijis ļoti kolorīta personība, tādēļ tabloīdiem šaubīgu biogrāfijas faktu izrakšana nesagādā nekādas pūles, savukārt Džeremijam Hantam, kurš sava politkorektuma dēļ tiek dēvēts par Terēzu Meju nr. 2, izdodas sagādāt pamatīgu jautrību, pat pašam neesot klāt. Vainīgs viņa uzvārds, kas tiešā tulkojumā nozīmē “medības”, taču nezināmu iemeslu dēļ diktori un korespondenti bieži pārsakās, uzvārda pirmo burtu “h” aizstājot ar fonētiski ļoti līdzīgi skanošo “c”, ko angliski izrunā kā “k”, un tad nu sanāk cenzējams vārdiņš, kas tulkojumā nozīmē sieviešu dzimumorgānus. Protams, tūlīt seko labojums un atvainošanās. Publika sajūsmā.

Savās kāzās ieradies bez biksēm

Tā par premjera amata kandidātu Borisu Džonsonu raksta tabloīds “Daily Mail”. Nav gan skaidrs, vai bikses pazudušas vecpuišu ballītes laikā vai arī 23 gadus vecais students paņēmis līdzi tikai uzvalka žaketi. Arī kurpes izpalikušas. Gan bikses, gan kurpes nācies aizņemties no viesiem, uz brīdi noklīdis gredzens un pazaudēta laulību apliecība, kas gan vēlāk atradusies, iestūķēta aizlienētajās biksēs. Saprotams, ka sievastēvs, prestižā “Christie” izsoļu nama vadītājs, par znota, daudzsološa žurnālista, izgājieniem nebija sajūsmā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šobrīd Džonsons ir 55 gadus vecs, iespējams, ka viņš kļūs ne tikai par jaunāko valsts vadītāju Apvienotās Karalistes vēsturē, bet pirmo reizi britiem būs premjerministrs, kurš apprecēsies pēc stāšanās amatā. Protams, ja laikus izdosies izšķirties no otrās sievas. Pats Džonsons gan apgalvo, ka minējumi par kāzām ir priekšlaicīgi, iespējams, ka tur ir daļa patiesības, jo 21. jūnijā viņa partneres Kerijas Seimondas kaimiņi, izdzirdot skaļu bļaušanu un troksni, izsauca policiju. Atbraukušie policisti konstatēja, ka viss ir mierīgi un nevienam nekas nedraud, taču pāra strīds tika krustu šķērsu vētīts medijos.

Policiju izsaukušais kaimiņš, izrādījās, ir politiskais aktīvists, kurš pamanījās ne tikai piezvanīt, bet strīdu pat ierakstīt un vēlāk nodot Džonsona oponentu – leiboristu – laikrakstam “The Guardian”. Tajā pārsvarā esot dzirdama Kerijas dusmošanās par vīna izliešanu un Borisa trenkšana ārā no mājas, uz ko viņš klusiņām atrūc, ka nekur neies. Džonsons atteicies publiski komentēt, sakot, ka negrasās iesaistīt politikā savus tuviniekus, un daudzi šādu nostāju atbalsta, ironizējot, ka policija nekad nebrauc, ja mājā notikusi laupīšana, taču uz parastu ģimenes strīdu dažu minūšu laikā atsteidzas divi policijas auto. Pašlaik Džonsons un Seimonda dzīvoklī nedzīvo, jo protestētāji ar plakātiem dežurē pie ieejas durvīm.

Džonsons ir pārliecināts breksiteris, britiem labi pazīstams ne tikai kā bijušais Londonas mērs un bijušais aizsardzības ministrs, kurš izspūrušiem matiem un nesakārtotu kaklasaiti Londonas ielās priekšroku dod velosipēdam, bet arī kā publicists ar asu mēli, sakaitinot daudzus, piemēram, musulmaņus, ar izteicieniem par sejas slēpšanu. Ienaidnieku viņam tiešām pietiek, taču jāatzīst, ka centieni iztēlot viņu par ne visai gudru nav korekti, jo Oksfordas universitātē studēt var tikai labākie, un diez vai vadošie mediji būtu devuši darbu sliktam žurnālistam. Arī atbalstītāju Džonsonam netrūkst, viņš daudziem patīk tieši tādēļ, ka saka to, ko domā, un necenšas būt nevainojams, ir tieši tāds pats cilvēks kā visi citi.

Bagātākais ministru kabinetā

Džeremijs Hants ir pilnīgs Džonsona pretstats – vienmēr kārtīgi apģērbies, vienmēr smaidīgs un korekts. Viņš nāk no bagātas ģimenes, ir attāls karalienes Elizabetes II radinieks. 52 gadus vecais politiķis mācījies Oksfordā vienlaikus ar Borisu Džonsonu un Deividu Kemeronu. Apvienotajā Karalistē izmēģinājis vairākus biznesus, no kuriem lielākā daļa nav bijusi veiksmīga, piemēram, marmelādes eksports uz Japānu. Taču kompānija “Hotcourses”, kas palīdzēja cilvēkiem ne tikai ceļot, bet arī mācīties, izrādījās pelnoša, un tās pārdošana 2017. gadā ienesa 14 miljonus sterliņu mārciņu (15,5 milj. eiro), padarīja Hantu par bagātāko ministru Terēzas Mejas valdībā. Pagātnē gan ir daži grēciņi, piemēram, “Daily Telegraph” ziņo, ka 2012. gadā Hants ar grāmatvedības manipulāciju palīdzību pamanījies samazināt maksājamo nodokļu summu par veselām 100 000 mārciņām (111 000 eiro). Hanta ģimenes dzīve ir ideāla, viņš jau 10 gadus ir precējies ar 11 gadus jaunāko ķīnieti Jūciju Guo, viņiem ir trīs bērni – viens dēls un divas meitas.

Reklāma
Reklāma

Pirms kļūšanas par aizsardzības ministru Džeremijs Hants ir ieņēmis veselības ministra posteni no 2012. līdz 2018. gadam, tādējādi kļūstot par visilgāk kalpojošo veselības ministru. Tieši darbs veselības ministrijas vadībā sagādājis daudz ienaidnieku – Hants tiek vainots par nepietiekamo NHS (valsts finansētās veselības aprūpes sistēmas) finansējumu, slimnīcu aizvēršanu, izmaiņām jauno ārstu līgumos un nevajadzīgām reformām. Borisam Džonsonam atkāpjoties, Hants tika aicināts ieņemt Džonsona vietu aizsardzības ministrijas vadībā, kur atrodas vēl šobrīd.

Kurš uzvarēs 23. jūlijā?

Izskatās, ka konservatīvās partijas biedri dod priekšroku nevis perfektajam Hantam, bet ar cilvēciskajām vājībām apveltītajam Džonsonam, kurš pārliecinoši saglabā līdera pozīcijas. Balsot par nākamo premjeru var tikai tie konservatīvās partijas biedri, kuri maksā biedra naudu – 25 mārciņas (27,7 eiro) gadā, tādu ir ap 160 000. Kļūšana par konservatīvās partijas līderi gan nenozīmē kļūšanu par premjerministru, jo pastāv reāla iespēja, ka parlaments jaunizvēlēto premjeru neatbalsta, un tad iespējamas pat ārkārtas vēlēšanas vai referendums.

Medijos tiek plaši apspriesta abu kandidātu nostāja dažādos jautājumos, īpaši par breksitu, Džonsonam apgalvojot, ka izstāšanās 31. oktobrī notiks par katru cenu, taču Hantam sakot, ka izstāties vajadzētu ar vienošanos, taču, ja tas nav iespējams, tad izstāsies bez vienošanās “ar smagu sirdi”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.