Foto: Ieva Vārna/TV3 Ziņas

Dzimtās zemes klēpī guldīts viens no Latvijas valstiskuma virzītājiem – Miķelis Valters 2

Trešdien, 23. septembrī, Rīgā, Meža kapos, notika vērienīgākās valsts līmeņa bēres kopš neatkarības atjaunošanas, vēsta “TV3 Ziņas”.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Lasīt citas ziņas

Pēc 52 gadu atdusas svešumā, dzimtās zemes klēpī tika guldīts viens no Latvijas valstiskuma virzītājiem – pirmais Latvijas iekšlietu ministrs un diplomāts Miķelis Valters.

Valtera tuvinieki TV3 Ziņām akcentēja, – šodien ir svētki, nevis sēras, jo Valters sirdī vienmēr bija Latvijā, tagad viņš pārnācis mājās.

CITI ŠOBRĪD LASA
Liepājnieks Miķelis Valters savas dzīves laikā devis neatsveramu ieguldījumu Latvijas valsts dibināšanā.

Trešdien Rīgas pilī godinot Valtera piemiņu, valsts augstākās amatpersonas uzsvēra, – no idejas par neatkarīgu valsti līdz tās izveidei, Latvijas de jure atzīšanai un garajiem okupācijas gadiem – Valters valsts ideju virzīja un izloloja.

Viņš bija pirmais, kuram netrūka drosmes jau 1903. gadā skaļi paust prasību par Latvijas valsti.

“Tolaik daudziem latviešiem iespējamais mērķis bija lielāka autonomija cariskās Krievijas ietvaros, kamēr Miķeļa Valtera domas plašums un drosme prasīja jau tautas atraisīšanos no Krievijas impērijas. Tas ir un paliks viņa lielais nopelns, uz kuru mēs vienmēr atsauksimies,” teica Valsts prezidents Egils Levits.

Valters arī esot trimdā nezaudēja drosmi kritizēt autoritāro iekārtu.

“Valters centās pārliecināt Ulmani, ka Latvijai jāveido stingra alianse ar Rietumu demokrātijām, lai novērstu kara un okupācijas draudus no Padomju Savienības un Hitlera Vācijas. Diemžēl Ulmanis neieklausījās sava drauga brīdinājumos, brīžiem pat to cenzēja,” norāda politoloģe, vēsturniece Rasma Kārkliņa.

Miķelis Valters mūžībā devās 1968. gadā Francijā, Nicā.

Miķeļa Valtera pašreizējā atdusas vieta Nicas Austrumu kapsētā. Pārvest uz Latviju paredzēts arī kapa plāksni, ko iestrādās jaunajā piemineklī.
Foto no Latvijas vēstniecības Francijā “Facebook” vietnes

Šogad augustā Nicas pilsētas Austrumu kapsētā tika veikta Valtera ekshumācija, un Latvijā nogādāti viņa pīšļi. Tagad viņš atdusas Meža kapos.

Šā brīža Latvijas amatpersonas uzsver, ka Valtera atgriešana dzimtenē ir parāda atdošana, pateicība par to, ka šodien dzīvojam brīvā Latvijā.

“Šodien ir īpatnēja diena – no vienas puses, mēs esam tērpušies melnā, sēru pasākums, no otras puses, mēs svinam ļoti spilgtas personības dzīvi, kura atgriežas mājās. Šodien es gribētu teikt – esi laipni aicināts atpakaļ mājās, Miķeļi Valter,” norādīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Jaunā Vienotība”).

Atvadīšanās no pirmā Latvijas iekšlietu ministra – notika, klātesot ne tikai tuviniekiem, valsts augstākajām amatpersonām, diplomātiem, bet arī iekšlietu struktūras darbiniekiem.

Reklāma
Reklāma

Valtera tuvinieki TV3 Ziņām akcentē, – viņš no ikviena prasīja valsts patriotismu un pats nelokāmi palika uzticīgs Latvijas valstij līdz sava mūža beigām. Tāpēc šodien nav sēras, bet svētki, Miķelis Valters ir mājās.

“Kamēr vien viņš elpoja, viņš katru dienu runāja par Latviju. Viņš cieši ticēja, ka Latvija būs brīva. Tas ir prieks un gandarījums, un tagad mēs varēsim, kad vien vēlēsimies gan vārda dienās, dzimšanas dienās, 18. novembrī atnākt, atnest ziedus, iededzināt svecīti,” teica Miķeļa Valtera vedekla Valda Jēkabsone-Valtere.

Šī pārapbedīšanas ceremonija ir vērienīgākās valsts līmeņa bēres kopš neatkarīgas Latvijas atjaunošanas.

TV3 Ziņu sižets:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.