Foto – Shutterstock

Dzīve pēc muguras operācijas – nu pašsajūta paša pacienta rokās 4

Kad muguras sāpes, tirpšana, dedzināšana, nejutīgums un citi traucējošie simptomi, ko radījusi disku trūce vai kāds cits mugurkaula bojājums, veiksmīgi novērsti, ķirurģiskās ārstēšanas rezultātu nostiprināšana un labas pašsajūtas saglabāšana ir paša pacienta rokās. “Mugura, mugurkauls joprojām būs cilvēka vājā vieta. Jādzīvo tā, lai iespējamās problēmas būtu mazāk izteiktas, izpaustos pēc iespējas retāk vai vēl labāk – izzustu vispār. Pats svarīgākais ir nevis operācija, bet pacienta dzīve pēc tās,” iesaka neiroķir­urgs Juris Puriņš.

Reklāma
Reklāma

Organisma vājā vieta

Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Lasīt citas ziņas

Mugurkaula operācija, kuras laikā panākti ievērojami pašsajūtas uzlabojumi un ārsta izrakstīto medikamentu lietošana pēc tās, ir tikai viens ārstēšanas etaps. “Pēc tam nāk kartupeļu talka, kad jāceļ smagas kastes, ekskursija kalnos vai lēciens ar izpletni, kura laikā pacients nedomā par savām muguras problēmām. Ārsta ieteikumi un brīdinājumi būt piesardzīgam tiek aizmirsti un atkal sākas slimības saasinājums,” novērojis neiroķirurgs.

Lai samazinātu risku, ka sāpes un citi simptomi atjaunosies, ārsts iesaka soli pa solim atsaukt atmiņā to, kā pacients nonācis līdz neciešamajām sāpēm mugurā, izdarīt secinājumus un darīt visu, lai šis scenārijs neatkārtotos. Piemēram, ja automašīna iestigusi dubļos, necenstos to izstumt, bet meklētu palīdzību. “Ļoti uzmanīgi jāizvērtē, no kā sastāv jūsu ikdiena. Varbūt lielākā daļa dienas paiet, nekustīgi sēžot biroja krēslā, kur atrofējas ne tikai muskuļi, bet arī domas. Varbūt tā aizrit uz lauka traktora kabīnē, kur mugurkaula diski izdilst gluži tāpat, kā ilgi darbināta traktora detaļas. Jāpārdomā, kāpēc tik daudz jāstrādā. Vai tā ir nauda, pienākums vai kādi citi iemesli,” viņš iesaka.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ļoti svarīga ir arī psihoemocionālā puse. Ja cilvēks ir nervozs, visu redz tikai tumšās krāsās, visapkārt tikai rūpes un raizes, nevar cerēt, ka ķermeņa vājā vieta uz to nereaģēs.

“Muguru pēc operācijas ļoti viegli var pārtrenēt, samocīt, sabeigt, iznīcinot operācijas laikā sasniegto. Lai tas nenotiktu, liela loma ir dzīvesveidam. Vingrošanai, svara samazināšanai un citiem speciālistu ieteikumiem jākļūst par tā sastāvdaļu, nevis epizodiskām aktivitātēm. Tas nav viegli, jo pats grūtākais ir mainīt savus ieradumus,” uzsver Juris Puriņš, piebilstot, ka vingrojumu kompleksu muguras nostiprināšanai labāk meklēt nevis internetā, bet paļauties uz rehabilitācijas un fizikālās medicīnas ārsta vai fizioterapeita zināšanām, kurš pirms tam iepazinies ar pacienta veselības stāvokli, operācijas apjomu un rezultātu. Lai pēc mugurkaula operācijas justos labi vēl gadiem ilgi, jāievēro daži vienkārši noteikumi: pareiza smagumu celšana, pareiza poza sēžot, stāvot, staigājot, guļot, vingrojumu programma, lai stiprinātu korsetes muskuļus, ergonomiska darba vide, normāls ķermeņa svars, nesmēķēšana, pozitīva attieksme un stresa pārvarēšana.

Aizmirst par operāciju

Neiroķirurgs Juris Puriņš saviem pacientiem pēc operācijas iesaka netērēt laiku profilaktiskām pārbaudēm un izmeklējumiem, lai kārtējo reizi pārliecinātos, ka, piemēram, disku trūces operācija bijusi veiksmīga un ar muguru tiešām viss kārtībā. Tāda raizēšanās var beigties ar tā saucamo fiksācijas nei­rozi, kad cilvēks burtiski iestrēgst, ieciklējas savā slimībā, nemitīgi par to domā, ieklausās savās sajūtās, līdz patiešām sāk just tās simptomus.

Cita lieta, ja, gadiem ritot, parādās sāpes, tirpšana, nejutīgums un citi simptomi, kurus pacients jutis pirms ķirurģiskās ārstēšanas. Tad gan nepieciešams doties pie speciālista, vēlams pie tā paša, kas veicis mugurkaula operāciju. Juris Puriņš aicina uzticēties savam ārstējošajam ārstam, jo viņa rīcībā ir visa medicīniskā informācija par pacienta veselības stāvokli pirms un pēc iepriekšējās operācijas, tādēļ visi izmeklējumu rezultāti – gan jaunie, gan agrāk veiktie – ir salīdzināmi.

Disku trūce

* Mugurkaula jostas daļas diska trūce ir viens no biežākajiem cēloņiem muguras sāpēm, kuras izstaro arī uz kājām.

Reklāma
Reklāma

* Diska trūce jeb plīsums notiek tad, ja diska gredzenā rodas plīsumi un gēlveida viela no diska centra izspiežas tiem cauri.

* Diska velvēšanās (protrūzija) rodas, ja diska gredzens paliek neskarts, bet veidojas izvirzījums, kas pieskaras vai nospiež muguras smadzeņu nervu sak­nītes.

* Diska trūces simptomi: sāpes, kas izstaro uz vienu vai abām kājām, nejutīgums un tirpšana kājās vai pēdās, muskuļu spazmas mugurā vai kājās, kāju muskuļu vājums, bet smagos gadījumos pēdu parēze jeb vājums, urinācijas traucējumi.

* Disku trūces visbiežāk skar cilvēkus vecumā no 30 līdz 40, riskam pakļauti arī cita vecuma cilvēki, kas ikdienā veic smagu fizisku darbu.

* 80% pacientu uzlabojumus panāk ar konservatīvām metodēm – aktivitāšu ierobežošanu, medikamentu lietošanu, fizikālās terapijas procedūrām, fizioterapeita ieteiktiem vingrinājumiem, steroīdu injekcijām (blokādēm).

* Ja konservatīva ārstēšana nelīdz, jāvēršas pie neiroķirurga, lai veiktu operāciju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.