Daiņa Grūbes atveidotais galvenais varonis Dāvis Avots (otrais no kreisās) seriālā daudz laika pavada vietējā Skaistkalnu kafejnīcā, kopā ar draugu, vietējā radio dīdžeju Kārli (Edgars Samītis, trešais no kreisās) dzerot alu.
Daiņa Grūbes atveidotais galvenais varonis Dāvis Avots (otrais no kreisās) seriālā daudz laika pavada vietējā Skaistkalnu kafejnīcā, kopā ar draugu, vietējā radio dīdžeju Kārli (Edgars Samītis, trešais no kreisās) dzerot alu.
Publicitātes foto

Dzīve Skaistkalnu sociālajā tīklā. Anda Rožukalne vērtē seriālu “Viss pa jaunam” 0

Seriāls, ko tā dzimtenē reklamē kā pielāgojamu jebkurai vietai un lielisku iespēju komerciālu produktu izvietošanai. Tik populārs, ka uz tā filmēšanas laukumu īstā Portugāles ciematā tiek rīkotas tūristu ekskursijas. Seriāla panākumi pievilinājuši dažās sērijās piedalīties Portugāles TV slavenības. Vai tā būs arī Latvijā, kur “Viss pa jaunam” tiek rādīts pagaidām vēl tikai vienu mēnesi?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Lasīt citas ziņas

Neveiklā valodā nosauktais TV3 seriāls “Viss pa jaunam” ir lokalizēts portugāļu televīzijas RTP produkts “Laipni lūdzam Berais” (Bem-Vindos a Beirais). Arī tajā darbība notiek izdomātā ciematā, uz kuru pārceļas labi nodrošināts pilsētnieks. Kopš 2013. gada seriāla notikumi turpinās jau vairāk nekā 600 sēriju garumā. No februāra pirmajām dienām varam būt Skaistkalnu notikumu vērotāji. Seriāls filmēts Raunā.

Nekad neredzēts TV produkts?

Latvijas seriālu “Viss pa jaunam” (piedodiet, ka, to izmantojot, visu laiku nāk prātā latviešu valodas parazītteiciens “pa lielam”) pēc portugāļu producenta “SP Televisao” scenārija veido Latvijas studija “Platforma Filma”, radošais producents ir Aigars Grauba.

CITI ŠOBRĪD LASA

Veidotāji pašreklāmā sola, ka tas būs kas Latvijā nebijis un neredzēts. Galvenajā, jauna provinces uzņēmēja, lomā ir Dainis Grūbe, bet līdzvērtīgas Skaistkalnu iedzīvotāju un dažu viesu lomas ir vēl apmēram trīsdesmit aktieriem.

Apgalvot, ka kaut kas tāds nav redzēts, gan nevajadzētu. Lai gan oriģinālais stāsts saņēmis profesionālus apbalvojumus, tas ir parasts TV seriāla izstrādājums. Precīzi adaptēts Latvijas situācijai.

Seriālā “Viss pa jaunam” īstus notikumus un darbību aizvieto īsas sarunas par notikumiem.

Seriāla uzbūve ir vienkārša, tā neatšķiras ne no daudziem globāli zināmiem un nezināmiem televīzijas produktiem, ne arī no pašlaik Latvijā pieejamiem Turcijas, Vācijas, Krievijas, ASV ražojumiem. Latvijā līdzīga struktūra bijusi mūžam populārajam “UgunsGrēkam”, un tāda pati ir pašlaik LTV1 demonstrētajam “Divi vienā”.

Nav vērts seriālā meklēt lielu mākslu, jo tas labi piepilda producenta mērķus un skatītāju vēlmi ik pa laikam zināmos seriālus nomainīt ar jaunu varoņu raksturiem. Arī tādi TV produkti ir jāmāk veidot.

Vai sadzīve ir dzīve?

Oriģinālā produkta veidotāji sola, ka mūs sagaida komēdija, drāma un romantika, tā pārdevējs vilina ar apsolījumu, ka seriāls radīs labu noskaņojumu. Drāma, manuprāt, īsti nav notikusi, lai gan pašā sākumā īsi pieminēts postošs ugunsgrēks.

Varoņi saglabā lēnīgi rēnu attieksmi pret dzīvi arī tad, ja pašam galvenajam zudis pamats zem kājām.

Bet tā ir mana interpretācija

Dāvja Avota (spēlē Dainis Grūbe) lēnajā gaitā no veikala uz kafejnīcu un atpakaļ nekas neliecina, ka viņš spēj piedzīvot uztraukumu – tāpat mierīgi pļāpā un iedzer seriālā izvietoto alu. Romantika seriālā ir pavēsa, var pieļaut, ka tā izpaužas kā bučas pa telefonu un maiga koķetēšana. No jautrības nav ne vēsts, saturs ir caurcaurēm nopietns.

Seriāla kopējais noskaņojums patiesi ir jauks. To nodrošina forma – lēni kadri, rimts montāžas temps, daiļrunīgi varoņu tuvplāni, izcilas gaismas, ļoti labs operatoru darbs un perfekta attēla apstrāde. Prieks acīm! Seriāls labi pilda uzdevumu, ik vakaru ļaujot tā skatītājiem mierīgi pārslēgties uz mierīgu rutīnu no pašu dzīves ikdienas stresa, rūpēm, kļūdām un priekiem.

Reklāma
Reklāma

Seriāla struktūras pamatā ir īsas epizodes, katrā nepilnu pusstundu garajā sērijā ir 12 līdz 15 fragmenti, kas savienoti ar dabas skatiem vai ainavām – kadri ar baznīcu un Raunas ielām, ēkām, koku zariem, saulrietiem. Mazliet latviska “Instagram” pro­gramma, ko varam vērot šajā sociālajā medijā vai katru dienu.

Seriāls piedāvā vērot attiecības starp cilvēkiem. Parastas, ikdienišķas, reālas. Tādu Skaistkalnu sociālo tīklu, kur ir kādas ciešākas saiknes, ģimenes, biznesa attiecības, tradīcijas un nejaušības, kas saved kopā cilvēkus. Bet lielākā daļa attiecību ir garāmejošas, cilvēki cits citu aprunā, kaut ko apspriež, bet tas īsti neskar – ne nelaime, ne slimība, ne prieks. Īsts feisbuka attiecību modeļu apkopojums. Vēro, izklaidējies, bet tev ne sāpēs, ne arī būs iespēja priecāties, ja vien neesi patiesi iesaistīts!

Maratonskatītājs vai ikvakara vērotājs?

Darbību seriālā nodrošina ienākšana, paskatīšanās apkārt, parunāšanās, iejaukšanās sarunā un iziešana no telpām. Aktieri pārsvarā guļ savu istabu gultās vai sēž kafejnīcā, viesu namā. “Viss pa jaunam” rāda sadzīvi, kurā patiesībā nekas būtisks nenotiek. Tāpēc saturiski seriāls ir blāvāks nekā tā forma.

Seriāla idejas pamatā ir drāmas, ko piedzīvo cilvēki, kad pieņēmuši nozīmīgus lēmumus – viss jauns, attiecības brūk un veidojas no jauna, vērtības tiek pārvērtētas. Bet te nekā no minētā nav. Skaistkalnu sociālais tīkls ir tikpat nedrošs kā iepazīšanās uzaicinājums internetā, tā saiknes ir nejaušas un trauslas.

Seriālā pietrūkst enerģijas, patiešām svarīgu notikumu.

Varoņu raksturi un biogrāfijas nav izveidotas, tās diemžēl nerodas pusotru minūti garajās sarunās starp varoņiem.

Saturā gan vērojami centieni izdomāt pretrunas. Lecīgo pilsētnieku un noniecināto pāķu līnija ir visu laiku klātesoša. Bet tik nepārliecinoša, ja Skaistkalni FM radio raidījumā jaunienācēja reibumā aizvainotie ciematnieki tiek mierināti un atvainošanos sagaida trīs sēriju garumā.

Bezkaislīgi veidojas vietējās varas turētāju un jauna uzņēmēja saiknes. Vienveidīgi risinātas nīgro pusaudžu, kas atvesti uz laukiem nekurienē, un viņu vecāku attiecības.

Lielākā protesta forma ir enerģiska izskriešana no istabas, ko nogludina kārtējie lauku dabas skati. Nepateicīga ir Esmeraldas Ermales loma – viņai piešķirts vietējās moralizētājas statuss. Portugālē katoļu tradīcija ir spēcīgāka, bet Latvijas seriālā mācītāja loma (Jurijs Djakonovs) iznākusi dekoratīva.

Tāds ir seriāls, ko labāk skatīties nevis pa gabaliņam vakaros, bet vairākas sērijas uzreiz, izmantojot tā saukto maratonskatīšanos. “Viss pa jaunam” sērijas ir tik slikti sasaistītas, ka atsevišķi to notikumi nav izprotami. Noderēs ierakstam pievienotās anotācijas, kas paskaidro, kāds konteksts ir seriāla notikumiem un personībām.

Seriāla saturs atspoguļo labklājīgas mūsdienu sabiedrības realitāti.

Dzīve notiek kā caur biezu un mīkstu spilvenu, iepriekšparedzami un garlaicīgi.

Viss ir skaisti, pieklājīgi un mierīgi, satraukums, ja vien rodas, ir par sīkumiem, kuru novēršanu kāds nodrošina. Patērētāja drāmas ir tik maznozīmīgas, ka pa īstam nesatrauc pat pašus iesaistītos.

Šī bezriska realitāte, kā domā daži pētnieki, rada nemotivētu ļaužu slāņus. Cilvēki, kas vēlas mieru, neko tajā nevēlas ieguldīt, bet nekad nav ne īsti laimīgi, ne nelaimīgi. Vai tāda dzīve vajadzīga skatītājiem un produktu izvietotājiem, redzēsim, kad seriāla sezona būs galā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.