Šogad teju 400 interesentu piedalījās bezmaksas ekskursijās uz briežu bauri Karaliskajā mežā.
Šogad teju 400 interesentu piedalījās bezmaksas ekskursijās uz briežu bauri Karaliskajā mežā.
Publicitātes foto

Ekskursija uz briežu bauri Lietuvā 0

Ļoti interesanta iniciatīva radusies Lietuvā pirms trim gadiem. Lietuvas valsts mežu uzņēmuma Dubravos reģiona nodaļa organizē bezmaksas ekskursijas uz briežu bauri visiem interesentiem t. s. Karaliskajā mežā (Karalgirio miškas – lietuviski). Pirms gada akcijā piedalījās vairāk nekā 170 cilvēku, bet šogad viņu skaits ir pieaudzis gandrīz divkārt un pamatā tie ir jaunieši un bērni, dažāda vecuma pieaugušie un pat militāro organizāciju grupas biedri, bet ne mednieki.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

“Mēs aktīvi reklamējam pasākumu sociālajos tīklos, interneta lappusēs un citos medijos. Turklāt cilvēki, kas reiz jau ir bijuši uz briežu bauri, dalās iespaidos un emocijās ar draugiem, interesentu pulks aizvien pieaug. Tas ir ļoti labi, jo mūsu galvenais mērķis ir skaidrot sabiedrībai medību un mežsaimniecības nozīmi. Par šīm nozarēm cilvēkiem ir ļoti vājš priekšstats. Nav noslēpums, ka mednieka un mežziņa profesija šobrīd tiek vērtēta ļoti slikti. Cilvēki uzskata, ka mednieks tikai izšauj nabaga dzīvniekus, bet mežzinis tikai mežu izcērt. Mēs vēlamies mainīt šo situāciju, izglītot cilvēkus un uzlabot attieksmi pret medniekiem un mežziņiem,” savu nostāju paskaidroja Lietuvas valsts mežu uzņēmuma pārstāvis, mežzinis un ekskursiju vadītājs Kestutis Markevičus.

AS “Latvijas valsts meži” (“LVM”) arī īsteno daudz pasākumu dažādu vecuma grupu cilvēkiem ar nolūku izglītot sabiedrību un ieinteresēt jauniešus iegūt profesiju kādā ar mežsaimniecību saistītā nozarē. “Ekskursijas uz staltbriežu baura vietām varētu būt ļoti interesants un aizraujošs pasākums. Tā ir kolosāla ideja, bet mums līdz šim nekas tāds nav bijis. Iespējams, nākotnē varētu pārņemt šo pieredzi no Lietuvas kolēģiem,” sacīja “LVM” meža infrastruktūras un medību vadītājs Guntis Ščepaniks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā pastāstīja Lietuvas valsts mežu uzņēmuma pārstāvis Kestutis Markevičus, iecerētās dienas pievakarē ekskursanti pulcējas mežniecībā, kur notiek lekcija par staltbriežu bauri, par šo dzīvnieku bioloģiju un dzīvesveidu. Lektori stāsta arī par medīšanas paņēmieniem un briežu buļļu pievilināšanu, izmantojot mānekļus un sausus zarus vai nomestos dzīvnieku ragus, ar kuru palīdzību var atdarināt briežu divkauju vai viena buļļa aktivitāti, kasot ragus pret krūmiem. Pēc lekcijas ar mežniecības mašīnām ekskursantus nogādā medību platībās. Mežā ir ierīkotas speciālas attīrītas takas, pa kurām salīdzinoši liela cilvēku grupa var pieiet drošā attālumā un vērot briežu kāzu rituālus. Kā uzsvēra Kestutis Markevičus, tas ir viens no paņēmieniem, kā ieinteresēt cilvēkus, pastāstīt viņiem kaut ko vairāk par dabu, medību un meža saimniecību.

Briežu bauris Karaliskajā mežā

* Karalgiris ir viena no vecākajām valsts komercmedību platībām Lietuvā.

* Briežu baura ekskursijas tiek organizētas tikai līdz septembra divdesmitajam datumam, jo pēc tam sākas medību periods.

* Gandrīz 50 km2 lielām platībām netālu no Vilkijas ir ļoti bagātīga un sena vēsture. Šajā mežā kādreiz ir medījis Žigimants II Augusts – Polijas karalis (1548–1572) un Lietuvas lielhercogs (1544–1572), kuram platības piederēja.

* Grāfs Tiškevičjus, kuram piederēja Raudondvario pils netālu no Karaliskā meža, arī bija kaislīgs mednieks. Jau mūsdienās šeit medījis akadēmiķis Tads Ivanausks, kurš dibinājis Lietuvas Mednieku un makšķernieku biedrību. Šeit ir medījis arī kaimiņvalsts prezidents Antans Smetona un ministri.

* Mūsdienās tās ir valsts mežu saimniecības uzņēmuma komercplatības, lielākās Kauņas rajonā. Tās ir iecienījuši gan Lietuvas, gan ārzemju mednieki, kuri ierodas, lai medītu staltbriežus, aļņus, dambriežus, stirnas, mežacūkas un citus dzīvniekus.

Sagatavots ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.