Publicitātes foto

Eksperiments ar Eizenšteinu 0

Šī gada Berlīnes kinofestivāla skandalozākā filma – britu režisora Pītera Grīnveja interpretācija par Rīgā dzimušā, izcilā kino režisora un teorētiķa Sergeja Eizenšteina radošās un personiskās atklāsmes ceļojumu uz Meksiku 30. gadu sākumā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

Šādas tēmas izvēle prasa uzdrīkstēšanos un Pīteram Grīnvejam tās nekad nav trūcis, varam pieminēt kaut vai to, kā viesi tiek cienāti ar glīti pagatavotu vīrieša ķermeni viņa filmā „Pavārs, zaglis, viņa sieva un viņas mīļākais„ (1989). Grīnvejs arī ir pazīstams ar izteikumiem par kino nāvi un eksperimentēšanu ar digitālā attēla iespējām un „Eizenšteins Gvanahvato“ apvieno abas šīs puses. Tajā ir skandaloza un neērta tēma, uzdrīkstēšanās preparēt Eizenšteina, kurš ir atzīts par vienu no pasaulē izcilākajām kino personībām, seksuālo dzīvi. Tas tiek papildināts ar blīvu vizuālo informāciju, izmantojot kadra sadalīšanu vairākos segmentos, kuros ietvertas gan ainas no viņa filmām, gan vēsturiskas fotogrāfijas vai aktieru filmējumi. Eizenšteina erotiskie divdimensionālie zīmējumi filmā atdzīvināti kā nelieli animācijas fragmenti, un šo darbu veikusi latviešu animācijas studija „Rija“, kas filmu arī izplata kinoteātros.

Filmas stāsta pamatā ir īss posmu Eizenšteina dzīvē, kad viņš, jau kā pasaulē ievērots režisors, devās uz Ameriku. Ieplānotās ieceres Holivudā neizdevās, tāpēc Eizenšteins, rakstnieka Aptona Sinklēra finansēts, 1931. gadā devās uz Meksiku, lai uzņemtu filmu „Que viva Mexico!“. Reliģiskās un pagāniskās kultūras sajaukums, mirušo kults atstāja uz Eizenšteinu lielu iespaidu, taču vēl būtiskāka bija iepazīšanās ar savu apslēpto seksualitāti, ko spēja atraisīt Eizenšteina meksikāņu gids Palomino Kaņjedo (Luiss Alberti). Tieši šī sižeta līnija filmā ir galvenā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Grīnvejs necenšas meklēt autentisko Meksikas vidē, bet piedāvā savu – krāšņu, barokālu, mūsdienīgu ietvaru, kur darboties Elmera Beka spēlētajam ekscentriskajam Eizenšteinam. Viena no šādām vidēm ir viņa viesnīcas istaba, kas dēļ matētās stikla flīžu grīdas, kurai cauri spīd gaisma, atgādina skatuvi, un tieši šeit notiek būtiskākās filmas epizodes. Filmas kopiespaids ar attēla, mūzikas, stāsta traktējumu rada pārsātinājuma un sakāpinātības iespaidu, kas ir atbilstošs galvenā varoņa pārdzīvojumu paušanai. Ja sagaidāt biogrāfisku filmu, labāk šo uztvert kā Grīnveja eksperiments par Eizenšteina biogrāfijas fragmentu.

UZZIŅA:

“Eizenšteins Gvanahvato”/”Eisenstein in Guanajuato”

Nīderlande, Meksika, Somija, Beļģija, 2015

Režisors Pīters Grīnvejs

Lomās: Elmers Beks, Luiss Alberti, Rasmus Slatis, Jakobs Ērmans u.c.

Kinoteātros „Citadele“, „Multikino“, „Cinamon“, “Splendid Palace” no 18.09.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.