Foto: Pexels.com

Eksperte skaidro, kā ikdienā samazināt pārtikas atkritumu daudzumu 3

Lai gan mūsdienās daudzviet Eiropā veikalu plaukti ir pilni ar visdažādākajiem pārtikas produktiem, joprojām aktuāls ir jautājums, kā samazināt uzturā lietojamo produktu izmešanu atkritumos. Pārtikas, kas ir vēl lietojama uzturā un izmantojama, izmešana atkritumos ir pārtikas, resursu un naudas izšķērdēšana.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Kokteilis
Izplatītas frāzes, ko vedeklām labāk neteikt vīramātēm 1
Lasīt citas ziņas

“Domāju, ka šai problēmai ir jāpieiet rūpīgi visos pārtikas aprites posmos, sākot gan no pašas ražošanas, beidzot ar tirdzniecību un arī pircējiem. ” RīgaTV 24 raidījumā “Būtu zinājis” skaidro Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārtikas izplatīšanas uzraudzības eksperte Svetlana Aļminoviča- Miļjanoviča.

Piemēram, iepērkoties veikalā, būtu ļoti rūpīgi jāseko līdzi pārtikas derīguma termiņiem. “Būtu jāiepērk tādi pārtikas produkti tādos daudzumos, ko reāli var izlietot,” skaidro eksperte. Turklāt mājās jāpiedomā arī par pareizu produktu uzglabāšanu, lai iespējami ilgi tie būtu lietojami uzturā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Atsevišķus pārtikas produktus ir atļauts ziedot pēc derīguma termiņa beigām. Tie ir pārtikas produkti, kuriem derīguma termiņš ir izteikts ar vārdiem “ieteicams līdz”. Tās ir noteiktas pārtikas produktu grupas, kas lietojamas uzturā arī pēc derīguma termiņa beigām. Tā var būt tēja, čipsi, makaroni, graudaugu produkti.”

Pēc derīguma termiņa beigām nevajadzētu lietot produktus, kas ātri bojājas, un kuriem uz etiķetes norādīts “izlietot līdz”. To lietošana uzturā pēc ražotāja noteiktā termiņa var būt bīstama veselībai.

Tiesa, jautājums par pārtikas produktu izmešanu ir aktuāls arī Eiropas līmenī. Eiropas Savienības (ES) budžetā šobrīd ir iekļauts deputātes Ineses Vaideres (ETP) izstrādāts pilotprojekts cīņai pret pārtikas izmešanu.

“ES zaļais kurss paredz līdz 2050.gadam klimata neitralitāti. Pārtikas izmešana atkritumos rada aptuveni 6% no visa piesārņojuma. Cilvēki ražo pārtiku, pēc tam to izmet. Cilvēki gan Latvijā, gan Eiropā atzīst, ka regulāri pārtiku izmet atkritumos,” raidījumā “Būtu zinājis” situāciju raksturo EP deputāte I.Vaidere.

“Tā ir ļoti nopietna problēma. Latvija uz kopējā ES fona šajā jautājumā izskatās ļoti slikti. Visvairāk pārtikas produktu izmet mājsaimniecības, turklāt tās visneracionālāk rīkojas ar pārtikas produktiem.”

“Izstrādājot projektu, ceram saņemt ieteikumus, kā rīkoties tālāk. Pilotprojekts darbosies visu šo gadu,” skaidro I.Vaidere.

Visu jaunāko raidījuma “Būtu zinājis” epizodi skaties šeit.

Raidījumu finansiāli atbalsta Latvijas Vides aizsardzības fons.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.