Valters Ščerbinskis
Valters Ščerbinskis
Foto: Zane Bitere/LETA

Latvijas vēsturē vēl nebijis notikums – likumā nostiprināta Nacionālā enciklopēdija 0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Veselam
“Es mazliet samulstu, kāpēc rentgens rokai, bet man jāizģērbjas!” Sieviete dalās pieredzes stāstā par radiologa apmeklējumu 17
Lasīt citas ziņas

Saeima pieņēmusi grozījumus likumā “Par Latvijas Nacionālo bibliotēku”, kas nodrošina Nacionālās enciklopēdijas likumisko pamatu.

Nacionālās enciklopēdijas (NE) galvenais redaktors Valters Ščerbinskis uzsver, ka likumā ietvertā norma, kas uzliek par pienākumu uzturēt un attīstīt enciklopēdiju, ir Latvijas vēsturē nebijis notikums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Likuma jaunās redakcijas 6. pants, aprakstot Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) funkcijas, tagad satur punktu: “Latvijas Nacionālā bibliotēka nodrošina Nacionālās enciklopēdijas grāmatas formātā un elektroniskā formātā internetā izveidošanu, uzturēšanu, izdošanu, publicēšanu un publiskošanu.”

Likums tāpat paredz, ka virkne Vispārīgās datu aizsardzības regulas pantu (16., 17. un 18. pants) nav piemērojami attiecībā uz Nacionālās enciklopēdijas grāmatas formātu.

Enciklopēdijas redakcijas vadītājs norāda, ka bez izņēmumiem personas datu aizsardzības likumdošanā enciklopēdija nemaz nespētu iztikt. Piemēram, līdz šim, pat lai tikai publicētu mūsu vidū esošas ievērojamas personības dzimšanas datus, vispirms bija jāsaņem šīs personas atļauja.

“Es vienkārši nevarēju riskēt rīkoties citādi, jo tas draudētu ar tiesas procesu, kur mēs būtu vainīgie,” teic galvenais redaktors.

Regula neļauj publiskot ziņas par personas kriminālo sodāmību, taču grūti iztēloties, kāda kvalitāte būtu, sacīsim, šķirklim par Alfrēdu Rubiku, ja tajā nedrīkstētu iekļaut faktu, ka viņš savas pret Latvijas valsti vērstās darbības dēļ tiesāts un vairākus gadus pavadījis cietumā.

V. Ščerbinskis kā ļoti nozīmīgu vērtē arī apstākli, ka Nacionālā enciklopēdija gada sākumā iekļauta Nacionālās attīstības plānā 2021.–2027. gadam.

Tas nozīmē, ka enciklopēdija vairs nav pārejošs dažu gadu kampaņas projekts, bet pastāvīga institūcija, kuras darbībai ik gadu jāparedz līdzekļi pamatbudžetā.

Jāatgādina, ka NE drukātais sējums “Latvija” tika atvērts 2018. gada oktobrī, bet 2019. gadā interneta vidē darbu sāka NE elektroniskā versija “enciklopedija.lv”, kas brīvpieejā piedāvā ļoti dažāda satura, ne tikai ar Latviju saistītus šķirkļus. Šobrīd to skaits ir 1970.

Reklāma
Reklāma

Zināmu rūgtumu tomēr sagādājis tas, ka Nacionālās attīstības plānā ierakstītā budžeta summa Nacionālajai enciklopēdijai ir teju par trešdaļu mazāka nekā 2020. gadam.

Šogad enciklopēdijai, ieskaitot papildu 50 tūkstošus eiro koronavīrusa pandēmijas seku novēršanai, atvēlēti 300 tūkstoši eiro, bet plānotā ilgtermiņa budžeta ietvaros ik gadu turpmāk sanāk tikai 221 tūkstotis, ko iegūst, ja plānā atvēlētos 1,55 miljonus eiro sadala uz septiņiem gadiem.

Ščerbinskis norāda, ka ar līdzšinējo summu kopumā pietiek satura gatavošanai, taču ne tehnoloģiju uzlabošanai.

V. Ščerbinskis lepojas, ka aizvien vairāk interneta lietotāju, meklējot informāciju, iegriežas tieši “enciklopedija.lv”.

To liecina aina interneta pārlūkā “Google”. Piemēram, enciklopēdijas šķirklis “Oskars Kalpaks” pārlūkā starp citu avotu piedāvātiem šāda satura materiāliem šobrīd ir pirmajā vietā, tātad lasītāji to atver visbiežāk.

Tāpat konkurentus apsteidz “tango”, bet “socioloģija” ir ceturtā, arī “Imants Ziedonis”.

“Mūsu teksti tiešām ir ļoti kvalitatīvi un ērti, brīvi pieejami visiem. Ātrums, vieglums – cenšamies, lai viss tiešām būtu kā uz paplātes pasniegts,” teic NE galvenais redaktors.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.