Foto: Pixabay

Es un mana Ēna: kā “pieradināt” savu tumšo pusi – tā ir milzīgas enerģijas avots 0

Katrā cilvēkā ir “melnais” un “baltais”. Atzīt savus trūkumus, savu “tumšo pusi” ir ļoti grūti. Bet, ja izdosies to paveikt, vispirms izdarīsi pakalpojumu pats sev – pārtrauksi vainot sevi par trūkumiem un iemācīsies, kā tos izmantot sev un citiem par labu. Psiholoģe Sofija Sulima portālā psychologies.ru māca, kā sadraudzēties ar savu Ēnu.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Lasīt citas ziņas

“Es zinu, kā Viņa manī pamostas. Manas dūres neviļus sažņaudzas. Mani pārņem mežonīgas dusmas. Es jūtu, ka mana labā roka meklē ieroci. Tas ir Zobens un es ar to vēlos nogalināt savu vīru. Jā, es gribu viņu tūlīt pat nogalināt. Es gribu viņam atriebties, redzēt viņa pēdējo elpas vilcienu. Atriebties, atriebties par visu uz pasaules.

Tādos brīžos viņš sauc mani par ļauno fūriju un iet prom no mājas. Reiz, kad durvis aiz viņa aizcirtās, es pieskrēju pie spoguļa un neatpazinu sevi.
CITI ŠOBRĪD LASA

Uz mani lūkojās riebīga, sašķobījusies ragana. Nē! Tā neesmu es! Viņam nav jāredz mani tādu! Man gribējās sašķaidīt spoguli tūkstoš gabalos!” Jūlija stāsta savam psihoterapeitam.

Meitene runā par to, kā izpaužas viņas psihes ēnas puse. Šajā brīdī viņas seja spilgti atspoguļo visas emocijas. Es, tāpat kā teātrī, vēroju tūlītēju transformāciju. No klusas, nomāktas sievietes ar skumjām acīm viņa vienā mirklī kļūst par nepazīstamu, histērisku, dusmīgu un naidā kvēlojošu būtni.

Taisnība, tādā brīdī Jūlija līdzinās fūrijai. Seno romiešu mitoloģijā Fūrija ir atriebības dieve. Enerģija, ko satur šī psihes daļa, ir neticami spēcīga. Agrāk tā izlauzās strīdos ar vecākiem un skandālos ar vīru. Tagad Jūlija mācās to pieņemt un izmantot, lai sasniegtu savus mērķus.

Psihes ēnas daļa ir milzīgas enerģijas avots, kas ir bloķēts.

Pieņemot to, mēs atbrīvojam savu spēku un varam gāzt kalnus.

Iepazīsties, tā ir tava ēna

Ēnas jēdzienu psiholoģijā ieviesa Kārlis Jungs. Ēna ir psihes “izraidītā”, tās tumšā puse. Tas, ko mēs neapzināmies, apspiežam un noliedzam sevī.

Šajā psihes daļā, tāpat kā “melnajā caurumā”, zemapziņā “iesūc” un paslēpj vēlmes, impulsus, atmiņas un nepatīkamu pieredzi, kas saistīta ar priekšstatu par sevi.

Te ietilpst dzīvnieciskie instinkti un negatīvas īpašības, kuras nav pieņemts cilvēkos izrādīt. Sīkumainība, alkatība, skaudība, egoisms, dusmas un tamlīdzīgi. “Nē, es neesmu skopa, man vienkārši nav naudas. Nē, es palīdzu cilvēkiem, bet šodien esmu noguris un mani spēki līdzinās nullei. ”

Tajā pašā laikā mums ir “ideāls” sevis tēls. “Es esmu laba, gādīga, dāsna, gudra.” Tā ir psihes gaišā daļa. Jungs ieviesa jēdzienu Persona. Savās un citu acīs mēs gribam izskatīties labi. Tas saglabā personības integritāti un pārliecību par sevi.

Persona vai gaišā daļa nevēlas pieņemt ēnu – tumšo daļu. Ja ar psihes “izraidītajiem” nesadraudzēsies, tie “izlauzīsies” visnegaidītākajā brīdī un paveiks savu “tumšo” darbu.

Kas ēnā ir bīstams?

No savas tumšās puses nevar paslēpties, aizbēgt. Apspiestās jūtas un vēlmes tieši ietekmē uzvedību. Kā Ēna mūs ietekmē?

Kā tas izpaužas dzīvē:

• Negaidīti pat pašiem sev uzsākam konfliktu, graujot attiecības.
• Nevaram sevi kontrolēt – “norauj jumtu”.
• Mūsu emocijas un uzvedība no malas izskatās neadekvātas.
• Mums ir kauns par saviem impulsiem un uzvedību.

Reklāma
Reklāma

Kā mēs jūtamies:

• Enerģija tērējas “sliktu” domu un sajūtu apspiešanai.
• Cīņa ar sevi atņem dzīves spēku, vājina gribu.
• Nav spēka sasniegt mērķus un priecāties par dzīvi.
• Sabojāta veselība un iedragāta pārliecība par sevi.

Piemēri no dzīves par Ēnu

N. neveicas ar vīriešiem. Attiecības ilgst ne vairāk kā trīs mēnešus. Patiesībā jau vispār grūti tās nosaukt par attiecībām. Pagadās vāji, infantili vīrieši, kurus viņa vēlāk atstāj. Spēcīgu vīriešu viņas vidē nav. Viņa neapzināti “konkurē” ar viņiem. Viņa cenšas būt labākā visās jomās. Tāda ir viņas Ēna – Amazone.

A. attiecībās uzvedas kā Sniega karaliene, auksti un augstprātīgi. Skatās no augšas uz leju, nesaka vīrietim par savām jūtām, pirmā nekad neraksta vai nezvana. Ar nevienu vārdu, nevienu žestu neizrāda vīrietim, ka viņai tas patīk. Protams, visi viņas romāni “sasalst” jau sākumā. Viņa uzdod sev jautājumus, kāpēc visas attiecības izbeidzas nemaz vēl nesākušās.

Terapijas gaitā A. saprata, ko viņa dara. Viņas acīs pamirdzēja asaras, bet pirmie vārdi bija: “Nē. Nē. Nē. Tas tā nav! Es neesmu tāda. Tas nevar būt.”

Jā, ikvienam ir grūti pieņemt savu Ēnu. Bet pieaugušiem cilvēkiem ir noderīgi draudzēties ar savu Ēnu.

Tad mēs pārvaldām savas jūtas, domas, darbības, virzot šo enerģiju uz mums svarīgo.

Kā “pieradināt” savu Ēnu?

Pirmais solis. Apskaties, kāda tā izskatās. Paskaties uz savu dzīvi un godīgi atbildi uz trim jautājumiem:
1. “Ko sevī es nevēlos parādīt citiem?”
2. “Vai es baidos, ka cilvēki to par mani uzzinās?”
3. “Kādas domas un vēlmes liek man kaunēties un justies vainīgam?”

Visu dienu piefiksē savas emocijas. Kolēģi paaugstināja amatā – iedzēla skaudība. Draudzene lūdza aizdot naudu – biji skopa un atteici. Ļauni nopriecājies, kad kaimiņi tika aplaupīti. Augstprātīgi nosodīji draudzeni. Ēna izpaužas ar emocijām un jūtām.

Otrais solis. Pieņem Ēnu tādu, kāda tā ir. Atzīsti visus savas ēnas puses impulsus. “Jā, tagad es apskaužu.” “Jā, es gribu atriebties.” “Jā, es priecājos, ka viņam neizdevās.” Nenosodi sevi. Vienkārši atzīsti, ka tādas emocijas ir.

Trešais solis. Atrodi Ēnas pozitīvo vēsti. Ēna vienmēr norāda uz to, kas mums ir svarīgs. Tas ir jāsaskata. Es gribu atriebties – šajās attiecībās mani nenovērtēja. Es apskaužu – es neatļauju sev ko vairāk. Nosodīju – gribu būt vajadzīga un pieņemta.

Izturējos augstprātīgi – gribu būt īpaša un nepieciešama. Katrā gadījumā Ēnas vēstījums ir unikāls un tajā vienmēr ir pozitīva nozīme. Emocijas, jūtas rāda, kas mums patiešām ir vajadzīgs. Pasakies savai Ēnai par atklājumiem!

Ceturtais solis. Virzi enerģiju mierīgā gultnē. Kā es varu dot sev to, kas man ir svarīgi? Es apskaudu karjeras izaugsmi – gribu attīstību un pārmaiņas. Ko es gribētu sasniegt? Ko es varu darīt tagad? Kādi resursi man ir?

Piektais solis. Drosmīgi rīkojies. Noskaidrojis, kas tev ir vērtīgs, nosaki skaidrus mērķus, kas iedvesmo un soli pa solim tiem tuvojies. Pietiks justies vainīgam un bārt sevi. Tik daudz enerģijas pazūd tukšumā… Draudzējies ar Ēnu. Tā ir daļa no tevis. Pieņemot sevī visu “briesmīgo”, iegūsi savu spēku. Pārbaudīts.