Foto – LETA

Feiferis: valstij jārīkojas proaktīvi, veidojot vienu vai divas attīstības bankas 0

Valstij ir jārīkojas proaktīvi, veidojot vienu vai divas attīstības bankas, pirmdien laikrakstā “Dienas Bizness”  publicētā viedoklī norāda bijušais “Latvijas Hipotēku un zemes bankas” valdes priekšsēdētājs  Inesis Feiferis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Viņš atgādināja, ka Latvijas valdība starptautiskajiem aizdevējiem 2009.gadā apsolīja, ka valstij piederošās bankas tiks sadalītas un pārdotas.

“Šobrīd situācija ir būtiski mainījusies – Eiropas valstīm, it īpaši eirozonai ir būtiskas ekonomiskās problēmas, kas nevar neatsaukties arī uz finanšu sektoru gan Eiropas Savienībā (ES) kopumā, gan arī Latvijā. Protams, tiek darīts viss iespējamais, lai nepieļautu Eiropas banku šūpošanos, nestabilitāti, tomēr šodienas apstākļos stabils, kā zināms, vairs nevar būt pilnīgi nekas,”  atzina Feiferis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc viņa teiktā, tāpēc pašreiz Latvijas valdībai ir jāskaidro aizdevējiem, ka ir nepieciešams mainīt savulaik parakstītos memorandus, jo mums ir vajadzīgs savs plāns «B» gadījumam, ja situācija Eiropā vēl būtiskāk pasliktinās, un to lielā mērā var nodrošināt viena vai pat divas valstij piederošas attīstības bankas. “Jāņem vērā, ka Latvijas tautsaimniecības izaugsme ir balstīta uz eksporta attīstību. Eiropā notiekošie procesi liecina, ka pieprasījums no Vācijas, Francijas un citām valstīm perspektīvā samazināsies, kas savukārt saistīts ar pieprasījuma sarukšanu no ASV un Ķīnas puses,”  teica Feiferis.

“Rezultātā cietīs arī finanšu sektors, kas vistiešākajā mērā ir atkarīgs no klientu uzvedības – spējas veikt noguldījumus, kārtot savas saistības, uzturēt rēķinus – un tamlīdzīgām lietām. Citiem vārdiem sakot, šeit runa ir par ķēdes reakciju, kas šobrīd realitātē jau ir sākusies. Tāpēc valstij būs nepieciešams veikt proaktīvu rīcību, izveidojot vienu vai divas tai piederošas attīstības bankas, kas strādātu kā atbalsts vietējiem uzņēmējiem. Šāds solis būtu ļoti svarīgs, lai mēs varētu runāt par parāda atmaksu starptautiskajiem aizdevējiem un kaut kad nākotnē – arī par savas valsts tautsaimniecības attīstību,”  uzsvēra bijušais “Hipotēku bankas”  vadītājs.

“Šajā sakarā vēl tikai jāmin, ka Valsts prezidents Andris Bērziņš ir paziņojis – “Citadele” banka ir jāpārdod… Protams, viņš ir izbijis bankas vadītājs, cilvēks ar izpratni šajos jautājumos. Tomēr šis viņa paziņojums lielā mērā atgādina kādreizējos viņa priekšteča Valda Zatlera gājienus, kad viņš, būdams mediķis, laiku pa laikam sāka mācīt, kā vajadzētu risināt jautājumus veselības aprūpes jomā. Tā nav Valsts prezidenta cienīga rīcība,”  piebilda Feiferis.

Jau vēstīts, ka līdz 11.janvārim turpināsies sarunas ar potenciālajiem “Hipotēku   bankas” komercdaļas pircējiem.

Valdība 1.novembrī apstiprināja “Hipotēku   bankas” pārveides plānu un   bankas  komercdaļas pārdošanas stratēģiju. Tiek plānots, ka ” Hipotēku   bankas” komercdaļas pārdošana varētu beigties nākamā gada otrajā pusē.

“Hipotēku   bankas” pārveide notiek saskaņā ar 2009.gada 24.novembrī apstiprināto koncepciju par   bankas pārveidi par attīstības   banku  un šā gada 12.aprīlī valdības izskatīto “Hipotēku   bankas” pārveides plānu, kas paredz ar   attīstības bankas  funkcijām nesaistītās   bankas   komercdaļas nodalīšanu.

Reklāma
Reklāma

Pēc aktīvu apmēra “Hipotēku   banka” septembra beigās bija astotā lielākā no 31 Latvijas   bankas, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas dati.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.