Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA/Ieva Čīka

“Forevers”: Latvijas gaļas pārstrādes sektoru negatīvi ietekmē pirktspējas kritums 0

Gaļas pārstrādes uzņēmumus Latvijā negatīvi ietekmē patērētāju pirktspējas kritums un nelabvēlīgais investīciju klimats, aģentūrai LETA pauda gaļas pārstrādes uzņēmuma “Forevers” valdes loceklis Andrejs Ždans.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

“Raugoties uz gaļas pārstrādes nozares izaugsmes attīstību, savās prognozēs esmu piesardzīgs. Pirmkārt, šobrīd ir vērojams nelabvēlīgs investīciju klimats, kas nozīmē, ka, attīstot biznesu, ražotājam ir jāsaskaras ar papildu izaicinājumiem un jārēķinās, ka situācija nav viegla. Otrkārt, vērā ņemams faktors ir patērētāju pirktspējas kritums, kas var negatīvi atsauksies arī uz iepakotās pārtikas pieprasījumu. Viens no iemesliem tam ir gaidāmā vietējā gaļas tirgus stagnācija un nozares spēlētāju konsolidācija. Turklāt Latvijas ekonomikai pastāv arī ekonomiskās krīzes riski, kas var iezīmēties tuvākajā pusgadā līdz diviem gadiem,” sprieda Ždans.

Viņš piebilda, ka gaļas produktu patēriņa apmērs samazinās arī sarūkošā iedzīvotāju skaita dēļ.
CITI ŠOBRĪD LASA

Patlaban esot jūtama tā saucamā “demogrāfijas bedre” jeb 90.gadu vidus zemās dzimstības rādītāju ietekme, kas, ņemot vērā arī no Latvijas izbraukušo iedzīvotāju skaitu, negatīvi ietekmē tirdzniecības sektoru.

Ždans atzina, ka gaļas pārstrādes sektoru ietekmē arī darbaspēka trūkums. “Darba ņēmēji joprojām izjūt kvalificētu darbinieku trūkumu un cīņa par darbiniekiem būs šī gada svarīgākā aktualitāte. Protams, atalgojums darbinieku noturēšanā un piesaistē ir svarīgs, tomēr vienlaikus darbinieku deficīta apstākļos tik pat nozīmīgi ir tādi faktori kā uzņēmuma personāla politika ilgtermiņā, zīmola reputācija un uzņēmuma spēja domāt ilgtspējīgi. Tajā skaitā domāt par darbiniekiem kā vērtību,” sacīja uzņēmuma valdes loceklis. Pēc viņa sacītā, “Forevers” jau vairākus gadus mērķtiecīgi investē personāla apmācībās un ceļ savu darbinieku kvalifikāciju, neatkarīgi no darbinieku darba stāža, jo kompānijas ieskatā ieguldījums cilvēkresursos ir vērtīga investīcija, kas stiprina komandas garu un ir veiksmīgs instruments uzņēmuma produktivitātes sekmēšanai.

“Forevers” valdes loceklis prognozēja, ka arī 2019.gadā turpināsies tendence, kad Latvijā ienāk tehnoloģiskie risinājumi darbu automatizācijai, tādā veidā optimizējot ražošanas procesus un izmaksas. Tāpat Latvijas tirgū aktuāla būs citās valstīs vērojamā tendence – samazināt plastmasas izmantošanu iepakojumu ražošanā tuvāko 3-5 gadu laikā. Arī iepakojumu ražošanas principiem ir tendence mainīties no dārgiem uz vienkāršākiem un funkcionāliem iepakojumiem.

Ždans norādīja, ka pozitīva tendence ir patērētāju atbildīgā pieeja, izvēloties pārtikas produktus.

Aizvien biežāk cilvēki seko līdzi informācijai uz produkta marķējuma, iedziļinoties tajā pēc būtības. “Tādi mārketinga saukļi kā “Bez E”, “Bez glutēna”, “Ar samazinātu cukuru”, nestrādā, jo pircējs primāri pats seko līdzi, vai [marķējumā] norādītā informācija ir pareiza un saprotama. Uzskatu, ka tas ir ļoti labs signāls visai nozarei un liek mobilizēties arī ražotājiem, jo īpaši tiem, kuri negribīgi pieņem jaunās tendences,” sacīja Ždans, pieļaujot, ka ar laiku arī Latvijā līdzīgi kā citās valstīs tiks ieviests “Clean Label” princips un patērētāji izvēlēsies produktus ar mazāku sastāva aprakstu uz etiķetes.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka “Forevers” 2017.gadā strādāja ar 34,953 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 10,3% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa samazinājās par 32% – līdz 1,019 miljoniem eiro.

“Forevers” reģistrēts 1996.gadā, un tā pamatkapitāls ir 6,305 miljoni eiro. “Forevers” ražo desas, cīsiņus, kūpinājumus, kā arī svaigas gaļas produkciju.